fbpx

Папата Франциск ја повика Унгарија да ги отвори границите за мигрантите

-

Папата Франциск, денеска, на последниот ден од тридневнта посета на Унгарија, ја повика земјата да ги отвори вратите за другитеи упати молба Европа да ги пречека мигрантите и сиромашните и да стави крај на руската војна во Украина. Папата денеска одржа миса во Будимпешта, на која присуствувале околу 50.000 луѓе, меѓу кои и нив беа и претседателот, Каталин Новак и десничарскиот премиер, Виктор Орбан.

Франциск изрази благодарност за неодамнешниот пречек на украинските бегалци во Унгарија, која 2015 и 2016 година изгради жичана ограда на границата со Србија за да ги спречи транзит на бегалци. Папата апелираше до Унгарија и до сите европски земји да ги пречекаат оние кои бегаат од војна, сиромаштија и климатски промени, повикувајќи на безбедни и легални коридори за миграција.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Утре премиера на филмот „М“ на Вардан Тозија

Филмот „М“ на Вардан Тозија, дистописка приказна за осамено момче од шумата, кое наидува на низа предизвици и авантури, барајќи ја својата самовила, ќе го има своето премиерно киноприкажување...