fbpx
Таг: Европска унија

таг: Европска унија

Маричиќ: Граѓаните ќе почувствуваат како е да се биде дел од Европската Унија многу порано од предвиденото

Заменик претседателот на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ учествуваше на денешната конференција организирана од Калеви Сорса Фондацијата на тема „Гледање напред кон Земјите на Западен Балкан во ЕУ, искористување на моментумот за проширување“. Вицепремиерот во своето обраќање порача дека овој моментум е посебна шанса за земјите од Западен Балкан и истата треба да се искористи. „Пораката од Шарл Мишел не...

Унгарија го проблематизира членството на Украина во ЕУ

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто изјави дека Украина не е подготвена за членство во Европската Унија и дека би донела војна во Европа, додека украинската министерка за евроинтеграции Олга Стефанишина одговори дека унгарската политичка спротивставеност кон Украина нема да претставува значајна пречка за патот на Украина кон ЕУ, известуваат Ројтерс и Кијив Индепендент. Ваквите изјави доаѓаат откако...

Контраспин: Има ли поголем македонски национален интерес од евроинтеграциите?

Што ќе стане со нашата кандидатура со замрзнати преговори? Заговорниците на тезата дека „не треба да брзаме“, кои истовремено велат дека „од тебе зависат промените“, на ова немаат одговор. Поточно, нивниот одговор, парафразирано, е дека прво ќе се потпрат на изградба на водовод и канализација за секој граѓанин во државата, на домашна борба со криминалот и корупцијата, како и...

Студија: Евидентен расизам и дискриминација на луѓето од црната раса во ЕУ

Во студија спроведена за расизмот врз црната раса низ 13 земји на ЕУ, Европската агенција за фундаментални права (FRA) во средата соопшти дека Германија се рангира најлошо во многу области, пренесува новинската агенција ДПА. Приближно 77 проценти од испитаниците во Германија изјавиле дека биле дискриминирани во последните пет години поради бојата на кожата, нивното потекло или нивната религија, се вели...

ТикТок избриша над 500.000 видеа со дезинформации поврзани со Израел-Хамас

Под притисок од Европската Унија претходната недела, ТикТок изјави дека избришале над 500.000 видеа кои содржеле дезинформации, како и повици за насилство во врска со војната меѓу Израел и Хамас, известува Си-ен-ен.  Од ЕУ се повикаа на Законот за дигитални услуги, кој беше усвоен овој август годинава. Според него, социјалните медиуми со над 45 милиони активни корисници во ЕУ се...

Дебата на ИДУЕП: Младите се веќе во ЕУ, властите да најдат начини да ги вклучат во ЕУ интеграцијата

Потребна е вистинска и поголема вклученост на младите во процесите на одлучување на сите нивоа на власта, како и во креирање на јавни политики, особено како дел од процесот на пристапување кон ЕУ. Ова беа заклучоците од втората дебата на Институтот за добро управување и евроатлантски перспективи (ИДУЕП) насловена „Младите се во ЕУ“ како дел од иницијативата „Македонскиот евроинтеграциски...

На Европа ѝ се заканува синтетичка дрога 50 пати посилна од хероинот

Европската Унија мора да се подготви за нагло зголемување на појавата на синтетичката дрога фентанил, изјави европската комесарка за внатрешни работи Илва Јохансон за Политико. „Кога разговарав со државниот секретарот Ентони Блинкен, тој за синтетичките дроги го рече следново - или е проблем што го имате, што не знаете дека го имате, или пак е проблем што ќе го имате....

Десет милиони евра поддршка од ЕУ за Македонија за владеење на правото

Поддршка од десет милиони евра во наредниве три години ќе обезбеди Европската Унија за проект за владеење на правото во земјава. Експерти од ЕУ ќе помагаат директно на македонските институции за подобрување на неколку компоненти кои низ годиниве се покажале како најранливи, односно најподложни на корупција. Со европскиот проект, чија цел е зајакнување на владеење на правото, ќе бидат опфатени...

Мишел: До 2030 година ЕУ треба да биде подготвена за ново проширување

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел попладнево од Бледскиот 18. стратешки форум порача дека до 2030 година Европската унија мора да биде подготвена за ново проширување. Според Мишел, токму тоа треба да биде еден од главните предизвици на Унијата. Следното проширување, а истакна и дека треба да се предвиди во новиот буџет на Европската комисија. Мишел, исто така, предложи да се...

Мицкоски на Ескобар му укажал дека единствено решение за излез од ситуацијата се предвремени парламентарни избори

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, заедно со потпретседателот на партијата Александар Николоски денеска остварија средба со заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар и Амбасадорот на САД, Ангела Агелер. На средбата, како што соопштија од партијата, бил потврден ставот на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во врска со уставните измени. https://meta.mk/teorijata-na-mickoski-za-zagovor-protiv-vmro-dpmne-od-igrachka-mozhe-da-bide-plachka/ Исто така, од двете страни била потенцирана...

Сто милиони евра поддршка од ЕУ за реформи во земјава

Сто милиони евра макрофинансиска поддршка за РС Македонија денеска е одобрена од страна на ЕУ, која претставува поддршка на патот кон членство во блокот, поддршка за реформите и, најзначајно, поддршка на политиките во време на криза, соопшти министерот за финансии Фатмир Бесими. „Тоа се 100 милиони евра, со кои ЕУ го поддржува планот на земјата во справување со енергетската криза...

Нови претседателства на ЕУ, нови политички предизвици – сѐ помалку амбиции за Западниот Балкан

Овој јули не е само промоција на шпанското претседателство, туку и на новото трио - Шпанија, Белгија и Унгарија. Она што предизвика најмногу внимание не е програмата на триото, туку сѐ поголемата загриженост дали Унгарија, земја која континуирано го прекршува владеењето на правото, може да претседава со Унијата. Европскиот парламент во резолуција усвоена на крајот на мај ја стави...

Продажбата на недвижности е намалена во 2022 година кај земјите членки на ЕУ

Во минатата година се намалила продажбата на недвижности во поголемиот дел од 16 членки држави на Европската Унија во споредба со 2021, кога повеќе се купувале станови и куќи, покажува извештајот на Евростат. Најголемиот пад е забележан во Данска со намалени 31.6 проценти, Холандија со намалени 16.2 проценти и Луксембург со намалени 15.1 проценти. Раст на станбени трансакции се забележува во...

Еуростат: По две години опаѓање, населението на ЕУ повторно во пораст

Населението на Европската Унија броело 448,4 милиони жители на 1 јануари годинава, а на почетокот на претходната година, на 1 јануари 2022, имало 446,7 милиони жители. Станува збор за пораст од 1,7 милиони жители, се вели во извештајот на Еуростат објавен денеска. Овој пораст е забележан по две години опаѓање на бројот на жители во Европската Унија. Од Еуростат посочуваат дека...

Ердоган ги поврза кандидатурата на Шведска за НАТО со членството на Турција во ЕУ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека неговата земја ќе го поддржи приклучувањето на Шведска во НАТО доколку Европската Унија ги отвори преговорите за членство за Турција, пренесува Би-би-си. Ердоган рече дека ова ќе биде побарано на самитот на НАТО во Литванија неделава. Ердоган рече дека Шведска презела чекори во вистинската насока со менување на антитерористичките закони, но дека тој сè...

Османи-Ескобар: Проширувањето на ЕУ е безбедносно прашање, процесот треба да се забрза

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, се сретна со Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на САД за Западен Балкан. Во фокус на разговорите, како што соопштуваат од Министерството за надворешни работи, биле актуелните состојби во Западен Балкан, а Османи го брифирал високиот американски претставник за Планот од 9 точки за деескалација...

Грковска со претставници на Националната конвенција на ЕУ во земјава разговараше за намалување на корупцијата во јавниот сектор

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, одржа средба со универзитетските професори Милева Ѓуровска, Марина Митревска и Драган Тевдовски, како претставници на Националната конвенција за Европската Унија во Република Северна Македонија (НКЕУ-МК). НКЕУ-МК претставува демократски форум за отворен и транспарентен дијалог за прашања поврзани со пристапните преговори за членство во Европската Унија. Повод за денешната...

По повод Денот на Европа, најавени серија активности и свечености

Под слоганот Иднината нè поврзува, делегацијата на Европската Унија ќе го слави Денот на Европа 2023 година во текот на месец мај, преку програма која вклучува серија активности и свечености организирани во соработка со мрежата на Europe House. Програмата за Денот на Европа почна на 6 мај 2023 година со отворањето на новото локално издание на Europe House Битола, сместено...

Kампања на ЕУ „Од нас направено“: Двајца млади влогери во посета на македонски градови и села

Елена Василевска од Скопје и Ник Ван Пут од Белгија се двајцата влогери кои во наредните седум дена ќе патуваат низ Северна Македонија и ќе ги откриваат и истражуваат убавините на природата, но и успешните приказни и иницијативи на локалните претприемачи низ македонските градови и села. Елена и Ник се дел од кампањата „Од нас направено – патување низ ЕУ...

Европските пари во борбата против нашата корупцијата – колку, какви и со кои резултати?

Пред повеќе од една година беше објавен Извештајот на Судот на ревизори на ЕУ за поддршката за владеењето на правото на Западен Балкан во периодот 2014-2020 година, на кој посебно се осврнавме. Оваа статија ја започнуваме таму кадешто ја завршивме таа: „Тежиштето на одговорноста и за исходот на интервенциите на ЕУ во областа на владеењето на правото повторно се...

Уапсен 27-годишен маж за убиство во Крива Паланка

Одделот за криминалистичка полиција-сектор за општ и насилен криминал, во содејство со СВР Куманово-ОВР Крива Паланка, лишен е од слобода С.Д. (27) од Крива Паланка, кој се сомничи дека...