fbpx
Таг: западен балкан

таг: западен балкан

Битиќи и Папандреу: Интеграцијата е единствен начин за да се создаде регионалнасоработка

Во рамки на Македонскиот енергетски форум - МЕФ 2022 денес се одржа панелот „Преиспитување на регионалната енергетска безбедност” на кој учествуваа заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи и Јоргос Папандреу долгогодишен политичар, член на грчкиот парламент и поранешен премиер на Грција. Панелитистите се осврнаа на повеќе значајни прашања во врска со...

Костадиновска-Стојчевска: Културното наследство ни ја дава основата на заедништвото

Културното наследство ни ја дава основата на заедништвото, заедничката припадност во рамките на Европа, бидејќи ние споделуваме заедничка повеќемилениумска испреплетена традиционална култура која резултира со сегашните позитивни процеси на промовирање на истата, ова го посочи министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска на денешниот Министерски состанок на промоција на Првата министерска платформа на Западен Балкан за култура во Тирана, Албанија. На министерската...

Вистиномер: Нема никакво „распаѓање на Македонија“, ниту „создавање на Етничка Албанија“

Иако двата најголеми државни извори на информации, кои се финансирани и ги промовираат официјалните политики на Кремљ низ светот, „Русија денес“ и „Спутник“ немаат директно присуство во земјава, некои од наративите преку кои Русија низ годините се обидуваше да влијае и да ги вметне во медиумската реторика на Западен Балкан сè уште кружат. Еден од нив е оној за...

Ковачевски-Мишел: Интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ е прашање од највисок приоритет

Северна Македонија целосно ги исполни условите за почеток на преговорите, врз основа на што е донесена и препораката за безусловен почеток за отворање на поглавјата во март 2020 година, нагласил премиерот Димитар Ковачевски на денешната средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во рамките на Преспа форумот за дијалог. На средбата присуствувале вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ и...

МО на Бугарија: Русија со хибридни напади против евроатлантската интеграција на Западен Балкан

Русија врши хибридни дејствија против евроатлантската ориентација на Бугарија и саботирање на исполнувањето на националните ангажмани во НАТО и ЕУ, оценува бугарското Министерство за одбрана во извештајот за состојбата на одбраната во текот на минататата година, известува бугарскиот новински сајт mediapool.bg. Во извештајот што бил разгледан во Владата и треба да влезе во парламентарна процедура, Министерството за одбрана (МО) на...

Канцеларска посета и регионален самит

На крајот на француското претседателство, германскиот премиер одбра да го посети Балканот. И тоа не само „Западниот“ Балкан, туку и Бугарија, но и да присуствува на Самитот на државите членки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа во Солун - Грција. Да се потсетиме – овој процес е најстарата регионална иницијатива (од 1996 година), чија институционална поддршка е подоцна...

Младите да се ангажираат за создавање на силно граѓанско општество – Форум за граѓанско општество во Западен Балкан и Турција

„Западниот Балкан останува приоритет за ЕУ, а ЕУ останува целосно ангажирана во унапредувањето на процесот на пристапување во ЕУ. Посебен фокус треба да се стави на ангажирање на помладата генерација во работата, за да им се овозможи да го направат регионот привлечно место за живеење, водење бизнис и остварување на нивните амбиции“, истакна Микела Матуела, вршител на должноста Директор...

Граѓанските организации бараат подобро спроведување на Зелената агенда во земјите од Западен Балкан

Подобро спроведување на Зелената агенда во земјите од Западен Балкан побараа над 150 претставници на граѓанските организации, институции и претставници на заштитените подрачја, преку заедничка декларација донесена на Меѓународната конференција Паркови Динариди. Декларацијата е испратена и до Европската комисија, а се бара ЕУ да обезбеди инклузивно, транспарентно и суштинско учество на граѓанскиот сектор во плановите и проектите за спроведување...

Шолц: Интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ е наш стратешки интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска на пленарната седница на Бундестагот, на која присуствува и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, изјави дека пред состанокот на Европскиот совет предвиден за идниот месец ќе отпатува за Западен Балкан, за да ја пренесе пораката дека иднината на регионот е во Европската унија. Шолц пред пратениците потсети дека шест земји од...

Заедничките историски читанки со нов дигитален дом

На иницијатива на Европскиот фонд за Балкан (ЕФБ), е создадена веб-страницата www.jointhistory.net, на која повторно на јавноста ѝ стануваат достапни заедничките историски книги на 13 земји од Југоисточна Европа. Станува збор за уникатна збирка на историски извори создадена во периодот од 1998 до 2016 година од страна на повеќе од 100 историчари и 300 наставници од Албанија, Босна и Херцеговина,...

Нова криза – ветви пораки за Западниот Балкан

Во последната турнеја на Западниот Балкан, потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна и безбедносна политика на Унијата Жозеф Борел избра да ги посети Албанија, Македонија и Босна и Херцеговина. Изборот му паднал на во моментов најпослушните и на во моментов најризичниот. Се чини дека Србија и Косово ќе беа преголем залак за оваа посета, а Црна...

Порталб: Дали „Отворен Балкан“ треба да продолжи и по ставот на Србија кон Украина?

По неприклучувањето на Србија кон санкциите на ЕУ против Русија, започна и дебатата дали иницијативата Отворен Балкан треба да продолжи. Поделени се мислењата за тоа дали оваа иницијатива треба да се преиспита или не. Познавачите на надворешната политика за Порталб.мк велат дека оваа иницијатива уште од почетокот е придружена со два главни проблеми и тоа е поврзано со: неучеството...

Ковачевски на средба со Борис Џонсон: Обединетото Кралство е наш стратешки партнер

Лидерите од земјите на Западен Балкан вчера остварија средба со британскиот премиер Борис Џонсон и британската министерка за надворешни работи Лиз Трас. Официјален Лондон ја потврдил посветеноста на Обединетото Кралство кон регионот, додека лидерите се согласиле дека заеднички одговор е потребен како одговор на нападите врз Украина, напиша на Твитер амбасадорката на Обединетото Кралство во Скопје, Рејчел Галовеј. https://twitter.com/RGallowayUK/status/1498446494323642371 Премиерот Димитар...

Пендаровски: Најранлива точка за руско влијание на Западен Балкан е Бања Лука

„Неспорно е дека македонскиот народ има симпатии кон Русија поради религијата, јазиците и словенскиот етникум. Она што мене ме загрижува е дека во политичка смисла етничките Македонци се вртат кон политичките ставови на Русија. Особено загрижувачки е што над 40 отсто од јавноста смета дека алтернатива на ЕУ е Евроазиска унија, а некои од партиите се предоминантно за оваа...

Средба Османи – Пич: Обединетото Кралство е посветено на безбедноста и стабилноста на Западен Балкан

Министерот за надворешни работи Бујар Османи се сретна со специјалниот пратеник на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, надлежен за Западен Балкан, Сер Стјуарт Пич, кој е во прва работна посета на нашата земја, информираат од Министерството за надворешни работи (МНР). „Соговорниците разменија мислења за актуелните внатрешно - политички состојби во земјава, но и во регионот, како и...

Специјалниот претставник на Обединетото Кралство во дводневна посета на земјава

Сер Стјуарт Пич, Специјалниот претставник на Обединетото Кралство денеска и утре ќе дојде во посета на Северна Македонија за да се сретне со високи државни функционери, по што ќе ја посети и Бугарија, како дел од континуираната посветеност на Обединетото Кралство на стабилноста и просперитетот во регионот на Западниот Балкан, информираат од Амбасадата на Обединетото Кралство во Скопје. За време...

Вистиномер: Наративи со кои Русија влијае врз медиумите од Западен Балкан

Истражување насловено како „Руски наративи кон Западен Балкан“, објавено од НАТО центарот за извонредност за стратегиски комуникации (СТРАТКОМ) идентификува неколку руски наративи кај медиумите од Западен Балкан. Истражувањето се базира на медиумски објави во 2018 година кои го цитираат српското издание на државната руска новинска агенција „Спутник“. Веб-страницата „Спутник“ којашто е директно финансирана од Кремљ, е препознаена како еден...

Загадениот воздухот во регионот предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број на предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување на јавното здравје. Затоа е неопходно итно да се подобри квалитетот на воздухот и јавното здравје, преку надградба на здравствените системи. Ова го изјави Европскиот фонд за Балканот при овомесечната имплементација на третата фаза од кампањата „Обединет Балкан...

Пендаровски: Блокадата од Бугарија нема да нè дестабилизира, но можни се облици на авторитарно владеење

Нашите граѓани можат да бидат спокојни, блокадата на Бугарија за почетотот на преговорите со ЕУ нема да има безбедносна дестабилизација на земјава, независно од бројот на нон-пејпери коишто некои упорно ги лиферуваат, е пораката на претседателот Стево Пендаровски во годишното обраќање пред пратениците во Собранието на РСМ. „Искуството по НАТО самитот во Букурешт 2008-та нè учи дека е можно демократско...

„Аналитика“: Иницијативата „Отворен Балкан“ нуди можност за раст на компаниите што извезуваат

Иницијатива „Отворен Балкан“ е од големо значење за извозно ориентираните компании од земјава и тие имаат големи очекувања од иницијативата, покажа истражувањето направено со 50 македонски компании. Истражувањето го направи Тинк тенк организацијата „Аналитика“. Како што велат од таму, многу голем процент од компаниите сметаат дека иницијатива „Отворен Балкан“ е од големо значење за нив, поради можностите за подобрување на...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...