fbpx

Ќе има ли последици за Србија по прославата на денот на Република Српска?

Данас ги пренесува реакциите на меѓународната заедница по одбележувањето на денот на Република Српска, на кој продефилираше највисокото српско раководство, вклучувајќи ги српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ, спикерот на српскиот парламент Владимир Орлиќ и началникот на генералштабот на српската војска Милан Мојсиловиќ

-

Прославата на денот на Република Српска и учеството на Србија во одбележувањето на овој неуставен празник за Босна и Херцеговина претставува сериозна провокација не само кон регионот, туку и кон меѓународната заедница која силно се залага за зачувување на босанскиот суверенитет и интегритет, пишува српскиот весник Данас.

Весникот ги пренесува реакциите на меѓународната заедница по одбележувањето на денот на Република Српска, на кој продефилираше највисокото српско раководство, вклучувајќи ги српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ, спикерот на српскиот парламент Владимир Орлиќ и началникот на генералштабот на српската војска Милан Мојсиловиќ.

Данас пишува дека Европската Унија реагираше преку нејзиниот портпарол Петер Стано по одбележувањето на денот на Република Српска, односно дека суверенитетот, територијалниот интегритет, уставниот поредок и меѓународната препознатливост на БиХ мора да бидат зачувани.

„Сите активности против тие принципи водат кон сериозни последици. ЕУ константно бара од сите политички партии да се воздржат од провокативна реторика и активности, особено оние во Република Српска кои го доведуваат во прашање суверенитетот, територијалниот интегритет и единството на државата“, изјави Стано.

Со реакција се јави и претседателот на Одборот за надворешни работи на германскиот Бундестаг Михаел Рот, кој оцени дека учеството на Србија во одбележувањето на неуставниот ден на Република Српска претставува уште еден загрижувачки знак.

„На српскиот претседател Александар Вучиќ и неговиот режим не му е грижа за европските вредности. Тие претставуваат безбедносен ризик за мирот и стабилноста во регионот“, напиша Михаел Рот на социјалната мрежа Х.

Балша Божовиќ, претседател на извршниот одбор на Регионалната академија за развој на демократијата вели дека Србија веќе ги трпи последиците, бидејќи нејзиниот пат кон ЕУ е замрзнат.

„ЕУ е сè поостра во настапите кон Вучиќ и очекуваат заострување на таа реторика во наредниот период. Политиката на Вучиќ претставува создавање на нестабилност и неприлики во регионот. Додик е охрабрен во своите сецеонистички намери, бидејќи режимите во Белград и Москва со нивната сила стојат позади него. Ако ги погледнете изјавите на Вучиќ за БиХ ќе увидите дека тој веќе не говори за суверенитетот на БиХ“, посочува Божовиќ, додавајќи дека началникот на српскиот генералштаб нема што да бара на прославата на неуставниот ден на Република Српска.

„Британскиот шеф за надворешни работи вчера рече дека Србија е руски прокси. Тоа е првпат да е кажано така јасно и гласно“, изјави Божовиќ.

Претседателката на српскиот Хелсиншки комитет, Соња Бисерко вели дека српските граѓани треба да се подготват поради тоа што Вучиќ ја води земјата во нови судири. Официјален Белград отворено ги поддржува сепаратистичките изјави на Милорад Додик, поттикнува рушење на уставниот поредок на БиХ и ги легитимира злосторствата над Бошњаците и Хрватите за време на војната од 1992 до 1995 година.

„Овие цели се содржани и во Повелбата за српскиот културен простор, која е еден од низата документи со кои официјално се работи на обединување на Србија и Република Српска. Александар Вулин како главен портпарол на проектот „Српски свет“ и во оваа прилика повтори дека ‘процесот на обединување на Србите започнал и не може да се сопре’“, изјави Бисерко.

Професорот Жарко Кораќ смета дека Вучиќ испратил бројна делегација од Србија на прославата на денот на Република Српска, која претставува „вообичаената група на луѓе кои не го даваат Косово“.

„И покрај помпата и униформите, собирот беше во суштина фијаско. Ни Вучиќ не се осуди да дојде на прославата, а не дојде ни очекуваниот унгарски премиер Орбан“, наведува Кораќ, додавајќи дека во Бања Лука не дошле ниту државни претставници од Црна Гора.

Додик се заканува со расцеп на Српска, САД му пратија воени авиони

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...