fbpx
Таг: прослава

таг: прослава

Ќе има ли последици за Србија по прославата на денот на Република Српска?

Прославата на денот на Република Српска и учеството на Србија во одбележувањето на овој неуставен празник за Босна и Херцеговина претставува сериозна провокација не само кон регионот, туку и кон меѓународната заедница која силно се залага за зачувување на босанскиот суверенитет и интегритет, пишува српскиот весник Данас. Весникот ги пренесува реакциите на меѓународната заедница по одбележувањето на денот на Република...

Додик се заканува со расцеп на Српска, САД му пратија воени авиони

Два американски воени авиони Ф-16 вчера прелетаа над небото на Босна и Херцеговина, на ден пред прославата на босанскиот ентитет Република Српска на 9 јануари како датум на нејзиното основање во 1992 година. Двата американски авиони на воздухопловството на САД вчера ја изведоа билатералната копнено-воздушна вежба заедно со вооружените сили на БиХ на подрачјето на Тузла и Брчко, пренесува...

Додик на 9 јануари ќе слави ден на Република Српска, регионот пред дестабилизација

Претседателот на босанскиот ентитет Република Српска, Милорад Додик на 9 јануари планира да организира прослава на, како што вели, денот на основање на Република Српска. Протести во Сараево, честитки од просрпски и проруски политичари од регионот и најави за нов распламтувачки говор на Додик се досегашните очекувања од настанот што задутре ќе се одржи во Босна и Херцеговина. Стотици граѓани...

Спасовски за 7 Мај: Полицијата стана пријател на граѓаните и партнер за соработка на меѓународен план

Во присуство на претставници на Владата, Собранието, раководството на Интерпол, министри за внатрешни работи и директори на полиции од регионот, дипломатскиот кор, претставници на локалната самоуправа и верските заедници, раководството на Министерството за внатрешни работи и бројни пријатели и гости на сцената на Долни Сарај во Охрид денеска се одржа централната прослава на одбележување на 7 Мај – Денот...

Државниот врв во Приштина свечено ја одбележа 15-годишнината од независноста

Косово денеска прославува 15 години независност. Познатото обележје „Њуборн“ (новороденче) во центарот на Приштина, освен што има нова тематика, сега и се чита поинаку. Оваа година наместо Њуборн со буквите од споменикот е испишано NONEWBR што според авторот на делото Фисник Исмаили, значи No New Broken Republic, пренесе косовската телевизија Клан. Тој на својот профил на Фејсбук сподели фотографија од...

МКЦ во среда слави 50-ти роденден: Бесплатни филмски проекции, свирки и изложби

Домот на младите - 25 мај во среда, 28 декември слави 50 години од неговото основање. Денешниот Младински културен центар е основан во 1972 година, а по повод јубилејниот роденден, сите млади и постари љубители на уметноста се поканети на целодневната филмска, ликовна и музичка програма, која е бесплатна за посета. Во џебното кино на МКЦ од 15 часот ќе...

Ковачевски на прославата на Денот на независноста: Сега не е време за избори и политикантство

Премиерот Димитар Ковачевски на централната прослава на Денот на независноста- 8 Септември што се одржа на платото кај паркот „Ибни Пајко” во Скопје истакна дека слободата и европските перспективи немаат замена. Како што потенцираше тој, има време и до избори и за политикантство, но сега не е тоа време. „Посебно, охрабрувам на политички план, сите да покажеме достоинствена почит кон...

Каде и како ќе се прославува Илинден, чествувањето започнува вечерва

И оваа година, граѓаните на Република Северна Македонија го слават националниот празник Илинден почитувајќи ги заедничките интеркултурни вредности и празнувајќи гордо, достоинствено и обединето, соопштија од Владата на РСМ. Чествувањето на денот, кога славиме 119 години од започнувањето на Илинденското востание, прогласувањето на Крушевската Република и Денот кога пред 78 години е одржано Првото заседание на АСНОМ и воспоставувањето на...

Одбележан Платинестиот јубилеј – 70 години служба на Нејзиното Величество Кралицата Елизабета Втора

Годинава се одбележуваат 70 години служба на Нејзиното Величество Кралицата Елизабета Втора. Кралицата владее подолго од кој било друг монарх во британската историја, стана многу сакана и почитувана личност низ целиот свет и е најистакнатиот дипломат во Обединетото Кралство, кој ги зацврстуваше старите односи и градеше нови врски. Британската амбасада Скопје вчера беше домаќин на прославата во градината на Кабинетот...

ФФМ повика на прослава: Се гледаме денеска на плоштад „Македонија“

Фудбалската федерација на Македонија преку Фејсбук денеска ги повика граѓаните повторно да се соберат на плоштадот „Македонија“ во центарот на Скопје. Прославата за дочекот на репрезентацијата на Македонија попладнево ќе започне во 18:30 часот. Според досегашните информации, фудбалската репрезентација на Македонија ќе пристигне околу 17:30 часот со летот од Палермо, по што фудбалерите ќе се упатат кон центарот на Скопје. Сепак,...

[Фото] Жирафите и лемурите вчера го прославија Валентајн во скопската Зоолошка

Денот на вљубените вчера го прославија и дел од животните во скопската Зоолошка градина. Вработените од ЗОО Скопје се дружеа со жирафите и лемурите, а нашиот фото-репортер ја овековечи нивната дружба. Редакцијата на Мета.мк искрено се надева дека вљубените синоќа си поминаа романтично на Валентајн, додека за оние што вчера го славеа Свети Трифун се надеваме дека утрово ќе им...

Денеска и утре се чествува 80 годишниот јубилеј, Денот на народното востание-11 Октомври

Република Северна Македонија денеска и утре го чествува државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание и одбележува 80 години од овој настан со кој во 1941 година беше означен почетокот на народно-ослободителната војна и заокружувањето на раѓањето на македонската држава. Програмските содржини од централната манифестација, во организација на Владата и Општина Прилеп започнуваат денеска со свечен почеток на...

Утре изменет режим на сообраќај во центарот на Скопје поради подготовки за прослава на 8. Септември

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека утре и задутре во центарот на Скопје ќе биде воведен изменет режим на сообраќај поради подготовки за настанот по повод Денот на независноста 8.Септември. На 7 септември (вторник), почнувајќи од 11 часот затворени за сообраќај ќе бидат улиците "11-ти Октомври" и "Димитрие Чупоски" во правец на движење од ул. "Васил Главинов" до ул....

За групирање на журка во стан, ОЈО предложи казна од по 2.000 евра за осум лица

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство-Скопје поднесе предлог за издавање казнен налог против осум лица за кривично дело – непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, согласно член 206 став 1 од Кривичниот законик. Надлежниот јавен обвинител му предложи на Основниот кривичен суд-Скопје за обвинетите полнолетни лица да изрече парични казни од по 100 дневни глоби, со поединечна...

Скопје славеше по фудбалската победа и пласманот на Европското првенство [галерија]

Победата на македонската фудбалска репрезентација во мечот против Грузија и извојуваниот пласман на претстојното Европско првенство, вчеравечер и во текот на ноќните часови се прославуваше масовно во главниот град, Скопје. Првиот пласман на Европското првенство во фудбал во македонската историја ги извади скопјани на улиците, при што често пати можеа да се видат и знамиња и шалови со сонцето од...

Влада: Свеченостите по повод Илинден ќе се одржат согласно протоколот, без масовни народни собири

Во организација на Владата, во координација со Претседателот и со Собранието, на 2 Август, по повод Денот на Републиката – Илинден, ќе се организираат свечени програмски содржини посветени на големиот државен празник, кои оваа година ќе се реализираат согласно препораките од протоколот за одбележување државни празници на Комисијата за заштита од заразни болести. „Тие услови оваа година, заради пандемијата со...

Британска амбасада Скопје прославува 27 години пријателство и билатерални релации помеѓу Британија и Северна Македонија

Оваа година поради корона вирус кризата, наместо традиционалниот прием за роденденот на Кралицата го одбележавме цврстото пријателство помеѓу двете земји со онлајн активности кои се случуваа во Британија како балетски и театарски изведби, британска музика, опера и друго, информираат од Британска амбасада. „Во партнерство со Британскиот совет и МРТ1 споделивме едукативни документарни емисии како и емисии за учење на англискиот...

Во Охрид в понеделник ќе се поделат 1,5 тони рибна чорба за Денот на рибарите

Во рамки на манифестацијата Денот на рибарите, која што ќе се одржи на 20-ти јануари на празникот Свети Јован Крстител, во Охрид и оваа година ќе се подготвува традиционалната рибна чорба. Чорбата ќе се подготвува во голем казан, кој утрово беше поставен на градскиот плоштад. За подготовката на овој специјалитет ќе бидат задолжени професорите и учениците од ОУТУ „Ванчо Питошески“....

Хелсиншки бара да се казни поттикнувањето на насилство и ширењето меѓуетничка омраза

По повод вчерашната прослава на победата на ракометниот клуб „Вардар” до Хелсиншкиот комитет за човекови права пристигнаа голем број пријави за регистриран говор на омраза од страна на навивачките групи на градскиот плоштад и на социјалните медиуми, информираат од таму. „Исто така, забележан е говор на омраза и во другите градови во државата. Сите пријави се уредно регистрирани од страна...

Заев: Владата е посветена на грижата за правилната употреба на македонскиот јазик

Премиерот Зоран Заев, денеска во Свечената сала на Владата се обрати по повод „5 Мај - Денот на македонскиот јазик“, кој годинава за прв пат се одбележува, откако минатиот месец на владина седница беше донесена одлука овој ден да биде празник од работен карактер. Заев рече дека Владата е посветена на грижата за правилната употреба на македонскиот јазик и спомена...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...