fbpx
Таг: Република Српска

таг: Република Српска

Ќе има ли последици за Србија по прославата на денот на Република Српска?

Прославата на денот на Република Српска и учеството на Србија во одбележувањето на овој неуставен празник за Босна и Херцеговина претставува сериозна провокација не само кон регионот, туку и кон меѓународната заедница која силно се залага за зачувување на босанскиот суверенитет и интегритет, пишува српскиот весник Данас. Весникот ги пренесува реакциите на меѓународната заедница по одбележувањето на денот на Република...

Протестите против изборни измами во Србија ќе продолжат на 16 јануари

Лидерот на српската опозиција Драган Ѓилас денеска во Белград објави дека десетици илјади луѓе од други места надвор од Белград биле впишани во избирачкиот список за да гласаат на белградските избори, пренесува весникот Данас. Тој денеска одржа прес-конференција пред разрушен објект во белградската населба Вождовац, на чија адреса е впишано дека живеат 50-тина лица. Ѓилас изјави дека случајот со објектот...

Додик се заканува со расцеп на Српска, САД му пратија воени авиони

Два американски воени авиони Ф-16 вчера прелетаа над небото на Босна и Херцеговина, на ден пред прославата на босанскиот ентитет Република Српска на 9 јануари како датум на нејзиното основање во 1992 година. Двата американски авиони на воздухопловството на САД вчера ја изведоа билатералната копнено-воздушна вежба заедно со вооружените сили на БиХ на подрачјето на Тузла и Брчко, пренесува...

Додик на 9 јануари ќе слави ден на Република Српска, регионот пред дестабилизација

Претседателот на босанскиот ентитет Република Српска, Милорад Додик на 9 јануари планира да организира прослава на, како што вели, денот на основање на Република Српска. Протести во Сараево, честитки од просрпски и проруски политичари од регионот и најави за нов распламтувачки говор на Додик се досегашните очекувања од настанот што задутре ќе се одржи во Босна и Херцеговина. Стотици граѓани...

Хакерски напад на Фондот за здравство на Република Српска, здравствениот информативен систем не функционира

Фондот за здравствено осигурување на Република Српска била цел на хакерски напад. Интегрираниот здравствен информатички систем не е функционален. Од Министерството за внатрешни работи на Република Српска за Н1 изјавиле дека на овој случај работат полициската управа во Бања Лука и Единицата за високотехнолошки криминал на Одделот за криминалистичка полиција на Министерството за внатрешни работи на РС. Истрагата утврдила дека...

(ИНТЕРВЈУ) Гојковиќ-Арбутина: Невладините во Р. Српска со закон ќе бидат означени како странски агенти

Повторно криминализирање на навредата и клеветата, обележување на сите невладини организации кои добиваат донации од странство (вклучително и организациите кои се бават со новинарство) како „агенти на странско влијание“ и изготвување на Регистер на медиуми каде што државата ќе одлучува кој може, а кој не може да се бави со новинарска дејност. Ова се само дел од законските решенија кои...

Почна ловот на новинари: Додик со акт клеветата ја прогласи за ново кривично дело

Претседателот на Република Српска (РС), Милорад Додик денеска го потпиша указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик на РС, пренесе Ослобоџење. Станува збор за измени кои практично клеветата ја прогласуваат за кривично дело. Овие измени беа усвоени од Народното собрание на РС на седницата на 20 јули годинава. Тоа значи дека секој што ќе верува дека...

Додик со закани по поднесеното обвинение: Ќе извршам хомогенизација на Република Српска

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик по поднесеното обвинение од страна на босанското обвинителство се закани дека ќе изврши максимална хомогенизација на српскиот народ и на Република Српска. Тој се закани дека ќе ги повика луѓето да се соберат околу институциите на Република Српска, пренесува klix.ba. Додик во реакцијата по обвинението вели дека сите притисоци имаат за цел да се...

Подигнато обвинение против Милорад Додик за неизвршување одлука на босанските власти

Обвинителството на Босна и Херцеговина подигна обвинение против претседателот на Република Српска, Милорад Додик и в.д. директорот на Службениот весник на Република Српска, Милош Лукиќ, објави сараевскиот весник Ослобоџење. Двајцата се товарат за казненото дело неизвршување на одлука од високиот претставник на БиХ. Додик потпиша указ за прогласување на Законот за необјавување, односно неизвршување на одлука на високиот меѓународен претставник...

Режимот на Додик под санкции и од Германија – прекината реализацијата на четири проекти

Германската амбасада во Босна и Херцеговина соопшти дека оваа земја ја прекинува реализацијата на четири проекти во Република Српска во вредност од 105 милиони евра. Опозицијата предупреди дека режимот на Милорад Додик ја носи Република Српска кон економски санкции, пишува белградскиот весник Данас. Претседателот на опозициската Партија за демократски напредок, Бранислав Бореновиќ предупреди дека властите во Бања Лука се движат...

Додик повторно повикува на растурање на БиХ, се обиде да ги злоупотреби Хрватите

Претседателот на Република Српска (РС) и на партијата Сојуз на независни социјалдемократи (СНСД), Милорад Додик повторно се закани со отцепување на Република Српска од Босна и Херцеговина, а притоа ги повика и хрватските претставници да ги напуштат централните институции. Сепак, нивната поддршка Додик нема да ја добие, пишува сараевскиот весник „Ослобоѓење“. Иако во Федерацијата БиХ (покрај РС, вториот конститутивен елемент...

Додик ќе штити семејни вредности со забрана за влез на ЛГБТИ-лица во школите

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик најави нов дискриминаторски закон, со кој планира во овој дел од Босна и Херцеговина да им забрани на припадниците на ЛГБТИ заедницата влез во училишта, градинки и други образовни институции, пренесува босанскиот весник Ослобоѓење. Ваквата изјава тој ја даде за локалната телевизија „К3“, при што спомена дека во наредните месеци во Република Српска ќе...

Цел свет знае кој е Путин – остри реакции од САД и ЕУ до Република Српска која го одликува рускиот претседател

Доделувањето на највисокото одликување – „Орденот на Република Српска“ на Владимир Путин, претседателот на Руската Федерација, е за осуда, а застанувањето на страната на Путин во такви околности, значи меѓународно изолирање на Република Српска и нејзините лидери. Вака реагираа амбасадата на САД во Сараево и Европската Унија, откако претседателот на Република Српска, Милорад Додик на 9 јануари 2023 година...

Република Српска: Претседател на избирачки одбор на телевизија призна дека крадел гласови

Скандалозно пребројување на гласови на изборите во Република Српска е откриено само неколку часа по објавувањето на првичните изборни резултати од Централната изборна комисија, пренесува весникот Данас. Босанската телевизија БН била во посета на селото Крајишник, родното место на мајката на опозициската кандидатка за претседател на Република Српска, Јелена Тривиќ. Во ова населено место Тривиќ освоила 0 гласови на неделните...

Во Бугарија и БиХ денеска се одржуваат избори

Значајни избори денеска се одржуваат во Бугарија и Босна и Херцеговина, коишто ќе определат кој ќе раководи со овие две балкански земји. Бугарските граѓани гласаат на предвремени парламентарни избори, од кои се очекува во новиот бугарски парламент да влезат осум политички партии. Најмногу гласови се очекува да освои партијата ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов, но прогнозите на аналитичарите...

Европскиот парламент со нова проценка за политичката ситуација во Босна и Херцеговина, Косово и Србија

Европскиот парламент денеска ја презентираше својата проценка за политичката ситуација во три земји-пристапнички: Босна и Херцеговина, Косово и Србија. Босна и Херцеговина: Ставање крај на политичкиот ќорсокак и унапредување на реформите Европратениците ја потврдија својата поддршка за евроатлантската ориентација на Босна и Херцеговина. Сепак, тие силно ги осудуваат сите реторики на омраза и попречувачки дејствија, вклучително и повлекување и опструкција на...

По САД, и Британија денеска воведе санкции против Милорад Додик

Британија денеска објави дека ги санкционирала членот на Претседателството на Босна и Херцеговина од Република Српска (РС) Милорад Додик и претседателката на тој ентитет Жељкa Цвијановиќ, поради обидите да го нарушат легитимитетот и функционалноста на државата БиХ, јавува Радио Слободна Европа на македонски јазик. Британските санкции вклучуваат забрана за патување и замрзнување на имотот на Додик и Цвијановиќ, при што...

Сараево одбележа 30 години од почетокот на опсадата во која животот го загубија 11.541 лице [галерија]

Босанскиот главен град вчера одбележа 30 години од најмрачниот момент во својата историја - почетокот на српската опсада на Сараево на 5 април 1992 година. Опколувањето на градот и постојаното гранатирање од страна на српските сили траеше 1.425 дена до 29 февруари 1996 година, а во текот на опсадата животот го загубија 11.541 жител на Сараево. Дојче Веле ги пренесува...

Унгарија ќе стави вето врз евентуални санкции од ЕУ за Милорад Додик

Официјална Будимпешта ќе стави вето врз кој било предлог на ЕУ да се воведат санкции за Милорад Додик, српскиот член во трочленото претседателство на Босна и Херцеговина, напиша унгарскиот министер за надворешни работи и за трговија, Петер Сијарто на Фејсбук. Тој потсети дека новата министерка за надворешни работи на Германија, Аналена Баербок неодамна побара да се воведат ЕУ санкции против...

Кристофер Хил од Вашингтон: Србија е клуч за стабилноста на Западен Балкан

Кандидатот за амбасадор на САД во Србија, Кристофер Хил вчера во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи во Сенатот рече дека има бројни прашања што го засегаат во однос на денешна Србија, но и на Западниот Балкан, јавува Гласот на Америка на македонски јазик. Номинираниот иден амбасадор изјави дека односот на владите меѓу Србија и Босна и Херцеговина (БиХ) ќе...

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври до денес, според податоците на Министерството за здравство на Хамас, а најголем број од починатите се жени и...