fbpx

Почна ловот на новинари: Додик со акт клеветата ја прогласи за ново кривично дело

Иако законот беше усвоен во Република Српска, лица вклучително и новинари од Босна и Херцеговина можат да бидат под негово влијание

-

Претседателот на Република Српска (РС), Милорад Додик денеска го потпиша указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик на РС, пренесе Ослобоџење.

Станува збор за измени кои практично клеветата ја прогласуваат за кривично дело. Овие измени беа усвоени од Народното собрание на РС на седницата на 20 јули годинава.

Тоа значи дека секој што ќе верува дека е наклеветен и дека се кажани невистини за него, покрај обесштетување преку граѓанска тужба, ќе може да поднесе и кривична пријава, по која ќе постапува надлежното обвинителство.

Дополнително, а што е уште поопасно, овие измени го прават секое објавување на писмен, аудио и видео материјал без согласност на лицата на кои материјалот се однесува како кривично дело. Во пракса, тоа ќе значи дека ниедно видео или фотографија од кој било службеник или член на неговото семејство не може да се објавува без дозвола. Дури и договорите што ги склучуваат министрите и другите функционери не можат да бидат јавно објавени без согласност на договорните страни, без разлика колку таков договор може да биде штетен.

Во пракса, тоа ќе изгледа како на пример, наместо одговорните лица за некое дело, осудени да бидат новинари кои би објавиле сторија.

Треба да се има предвид дека, иако законот е донесен во Република Српска, под негово влијание можат да дојдат и сите лица, вклучително и новинарите, од Босна и Херцеговина.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Без вклученост на граѓанскиот сектор, не може да се зборува за плурализам и за отвореност

Учеството на јавноста во креирањето на јавните политики е нешто што во поширока смисла би значело „од граѓаните за граѓаните“. Правилниците, стратегиите, акциските планови, законите, законските измени - сите...