fbpx
Таг: клевета

таг: клевета

Вистиномер реагира на најновата дезинформациска кампања против порталот и редакцијата

Она што не може да се забележи во оваа дезинформациска кампања, како и во претходните, впрочем, е било каква аргументација од страна на напаѓачите, за евентуална грешка, превид или невистина искажана од редакцијата на Вистиномер, која би ги оправдала нападите и заканите против нас. Такво нешто меѓу бројните манипулации и невистини на напаѓачите едноставно нема, пишува „Вистиномер“. Реакцијата подолу ја...

Проверувачите на факти од „Ellinika Hoaxes“ го добија спорот со Грчката асоцијација на физичари

Организацијата за проверка на факти „Ellinika Hoaxes“, од соседна Грција, го доби долгогодишниот спор со Грчката асоцијација на физичари. Со одлука на апелациониот суд по вторпат се отфрла тужбата за морална штета, неовластена обработка на лични податоци и клевета. Во 2019 година Грчката асоцијација на физичари го започна спорот заради две анализи на „Ellinika Hoaxes“, барајќи 700 илјади евра отштета....

Меѓународни организации за медиумска слобода излегуваат со поддршка за ИРЛ

Европската организација Media Freedom Rapid Response (Брз одговор за медиумска слобода), во координација со други организации како Европскиот центар медиумска слобода, Европската федерација на новинари, SafeJournalists Network и други, објавија соопштение со кое даваат поддршка на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) при пресудата на граѓанскиот суд во случајот Кочо Анѓушев и компанијата „Брако“ против ИРЛ и главниот и одговорен уредник...

Италијански новинар казнет бидејќи искористил пцост за да ја опише премиерката Мелони

Познатиот италијански новинар Роберто Савијано доби казна од 1.000 евра за клевета поради тоа што ја нарекол премиерката Џорџа Мелони „bastarda“ („копиле“) на телевизиска емисија во 2020 година, известува Гардијан. Мелони тогаш сѐ уште била само пратеничка, а Савијано ја изустил пцоста кога зборувал за нејзините политики во врска со миграцијата. „Со оваа пресуда излегуваат на виделина предизвиците со кои...

Почна ловот на новинари: Додик со акт клеветата ја прогласи за ново кривично дело

Претседателот на Република Српска (РС), Милорад Додик денеска го потпиша указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик на РС, пренесе Ослобоџење. Станува збор за измени кои практично клеветата ја прогласуваат за кривично дело. Овие измени беа усвоени од Народното собрание на РС на седницата на 20 јули годинава. Тоа значи дека секој што ќе верува дека...

Доналд Трамп е осуден за сексуален напад и клевета на колумнистката Керол

Судската порота во Њујорк го осуди експретседателот на САД Доналд Трамп за сексуален напад и клевета на писателката и колумнистка Е Џин Керол. Тој беше обвинет дека пред 27 години во соблекувална во стоковна куќа во Њујорк сексуално ја злоупотребил Керол. Поротата го осуди поранешниот американски претседател за клевета бидејќи ги нарече обвинувањата на писателката „измама и лага“. Но, Трамп,...

Фокс Њуз ќе плати 787,5 милиони долари поради ширење изборни лаги

Американскиот конзервативен телевизиски канал Фокус Њуз се согласи да плати 787,5 милиони американски долари како разврска на тужбата за клевета поднесена од страна на компанијата за гласачки машини „Доминион“. Оваа компанија тврди дека нејзиниот бизнис бил оштетен од Фокс Њуз поради ширењето лажни тврдења дека гласањето на претседателските избори во САД во 2020 година било наместено против Доналд Трамп. Прифаќањето...

Едногласно усвоен Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета

Собранието на РСМ денеска едногласно го усвои Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета со кој се  гарантира слободата на изразување, информираат од Министерството за правда. „Ова е еден од најлибералните закони во Европа чиј клучен аспект е драстичното намалување на висината на казните на медимските работници за штетата предизвикана со навреда или клевета“, информираат од Министерството за правда. Законот...

ЗНМ ја поздрави судската одлука против обидот за цензура на „Нечиста крв“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја поздрави одлуката на Основниот граѓански суд-Скопје за донесеното решение со кое се одбива барањето за одредување привремена судска мерка со кое се бараше да се наложи на тужените од страна на Судот веднаш да ги отстранат објавените содржини со наслов „Нечиста крв“, односно објавите на документарниот видео запис со истоимениот наслов на...

Тупанчески потврди дека закони ќе се менуваат за да се подобри третманот на новинарите

Министерот за правда Никола Тупанчески денеска ги појасни вчера најавените измени на Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета, со кој се намалуваат казните за новинари и уредници за наведените дела, а рече и дека Кривичниот законик веќе се менува за да се одредуваат повисоки казни за насилство врз новинари или за убиство. Овие предвидени построги мерки во...

Тужбите за клевета, притисоците и заканите, но и криењето информации се главните маки на екологистите

Заплашувања со тужби, најчесто за клевета, јавни или скриени закани, оцрнување со лаги и измислени приказни, сокривање на информациите од страна на институциите или притисоци од приватни компании, се дел од проблемите со кои се соочуваат екологистите, активисти и борци за човековите права на здрава животна средина во С. Македонија. Во регионална Студија, изработена од Центарот за животна средина...

Министерството за правда ќе го повлече предлогот за пренесено негативно мислење да се одговара како за навреда

Од Министерството за правда за Вистиномер велат дека е погрешна формулација и ненамерен пропуст тоа што во измените на Законот за граѓанска одговорност за клевета и навреда, кои се наоѓаат во собраниска процедура, стои и дека новинарот може да одговара за навреда ако пренесе нечие ,,негативно мислење”, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Во Предлог-законот за граѓанска одговорност за...

Вистиномер: Новиот закон за граѓанска одговорност за навреда и клевета чека во Собранието

Во предлог текстот што се наоѓа во собраниска процедура на прво читање, има интервенција во повеќе од 1/3 од постојните членови во важечкиот Закон. Важна новина предвидена со новиот законски текст е значителното намалување на максималните износи кои судот може да ги досуди како надоместување на нематеријална штета, предизвикана со навреда или клевета од новинар во вршење на новинарска професија,...

Нобеловецот Орхан Памук под истрага поради неговото пишување

Нобеловецот и потпретседател на ПЕН Интернешенел, Орхан Памук е под истрага во Турција под обвинување дека „го навредил Ататурк“ и турското знаме во неговиот роман „Ноќи на чума“ (Veba Geceleri). ПЕН Интернешенел побара турските власти да не покренуваат обвинение против добитникот на Нобеловата награда за литература. Во април годинава адвокат од Измир поднесе жалба против светски познатиот прозаист Орхан Памук наведувајќи...

Демант на дезинформациите во медиумите по повод рецензијата на Вистиномер за финансирањето на извидничкиот камп Sex Scouts and Rock’n’Roll

„Вистиномер“ објави демант на нападите и дезинформациите, коишто беа објавени во некои медиуми. „Мета“ го пренесува демантот интегрално: Деновиве во јавноста се појавија написи и други видови реакции кои содржат дезинформации за работата на Вистиномер, како и содржини на социјалните мрежи во кои, покрај дезинформации, има и пцости, други навреди, клевети и закани против порталот и вработените во него. За навредите, клеветите...

Кампања со клевети и оцрнување на граѓански организации и независни медиуми во Србија

Во изминативе седмици политичари и провладини медиуми водат интензивна кампања за оцрнување и клеветење на водечките граѓански организации и независни медиуми во Србија. Организациите што се нападнати во силната кампања се ЦРТА (Центар за истражувања, транспарентност и одговорност), , која што раководи со иницијативата „Отворен парламент“ за следење на работата на парламентот на Србија и сервисот за проверка на факти...

Почна судскиот процес во кој премиерот Зоран Заев го тужи Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ за клевета

Во скопскиот суд денеска почна судскиот процес по тужбата за клевета што ја поднесе премиерот Зоран Заев против потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тужбата следува откако Николовски ја дал изјавата дека „Заев е врвот на пирамидата во случајот Рекет“. Премиерот Зоран Заев очекува судот да докаже дека Александар Николоски неосновано клеветел за случајот Рекет. „Јас тврдам дека овој процес е целосно...

Клевета е дека вработени во Метаморфозис бришат содржини од Фејсбук

На ден 12.11.2020 година на веб-сајтот www.lider.com.mk е објавен текст со наслов „(ФОТО) Ова се луѓето кои бришат содржини од Facebook во Македонија!“ во кој се наведени повеќе невистинити тврдења кои можат да се окарактеризираат како клевети. Меѓу другото во спорниот текст е објавен колаж од фотографии од дел од вработените во Фондацијата „Метаморфозис“, а во насловот пишува дека тоа...

Судот ја одби тужбата на Вилма Русковска против ВМРО-ДПМНЕ

Основниот граѓански суд-Скопје ја одби тужбата за клевета на обвинителката Вилма Русковска поднесена против Игор Јанушев и Христијан Мицкоски, односно против опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. Тужбеното барање не е усвоено, а на странките во рок од осум дена ќе им биде доставена писмената пресуда, каде истата ќе биде и образложена. Инаку, обвинителката Вилма Русковска покрена тужба за клевета против опозициската партија...

Цензурата и автоцензурата го „намалија“ индексот на слободата на медиумите во Албанија

„Унапредување на слободата на изразување и медиумите се наши итни приоритети“, истакна премиерот на Албанија, Еди Рама во неговиот говор. пред Советот за безбедност на ОБСЕ на 6 февруари 2020 година. „За довчерашните тепачи и уценувачи на весници, новинари и медиуми, кои зборуваат во име на нивната слобода... ќе дојде ден за судење“, ја обвинуваше Рама опозицијата во земјата, на...

Гоше Николов од Мета.мк е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“

Новинарот на Мета.мк Гоше Николов е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“ за 2024 година, што ја доделува Македонска платформа против сиромаштија (МППС). Тој наградата ја доби...