fbpx
Таг: новинари

таг: новинари

ЗНМ и МВР подготвија протокол за безбедност на новинарите на интернет

Работната група на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), предводена од претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски на средба со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го претставија Протоколот за безбедност на новинарите на интернет, со фокус на новинарките. Како резултат на изработката на овој протокол, меѓу другото, во МВР е назначено лице-контакт точка за интернет заканите кон новинарите и,...

Косовски медиуми користат јавни пари, иако постојано го кршат Етичкиот кодекс

Со текот на годините разни државни институции се рекламираа со народни пари во медиуми кои произведуваа лажни вести или беа рецидивисти прекршители на Етичкиот кодекс на пишаните медиуми. Многу медиуми кои некогаш профитираа илјадници евра од договори со јавните претпријатија денес не се активни и престанаа да постојат како бизниси, пренесува косовскиот портал Kallxo.com во истражување направено за Центарот против дезинформации...

Српскиот претседател Вучиќ тужеше новинарки, па ја повлече тужбата

Српскиот претседател Александар Вучиќ тужеше новинарки за две емисии од познатата документарна серија „Владетел“, која се емитуваше во 2020 година на телевизијата N1. Дводелниот документарен серијал „Владетелот“, на авторскиот тим составен од Славиша Лекиќ (автор), Јована С. Полиќ (режисер) и Сања Лончар (монтажер), ја прикажува турбулентната политичка биографија на Александар Вучиќ и како што се наведува, неговата долгогодишна политичка доминација...

Роберт Скот Хејзлет: Собраниското TВ студио е сериозна институционална реформа

Пред два дена Националниот демократски институт (НДИ) објави оглас за ангажирање на седуммина новинари, сниматели и монажери, кои ќе работат во новото ТВ студио во Собранието на С. Македонија. Ова предизвика реакции во јавноста, а некои коментираа дека на овој начин претседателот Tалат Џафери ќе си формира свој ПР тим. За што всушност станува збор побаравме објаснување од Роберт Скот...

АЕЖ Бугарија собира донации за медиумот „Медиапул“ кој се соочува со процес од илјадници евра

Асоцијацијата на европските новинари - Бугарија (АЕЖ Бугарија) вчера почна кампања за собирање донации за бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg, кој се соочува со форма на притисок, односно процес-шлаканица „SLAPP“ (Strategic Lawsuit Against Public Participation), почнат од бугарска осигурителна компанија, која бара отштета од еден милион лева (околу 500.000 евра). Само за медиумот да може да учестувува во процесот, пак, ќе треба...

Еден загинат и повеќе повредени при експлозија на бомба на доделување новинарски награди во Авганистан

При експлозија на бомба во северниот дел на Авганистан, загина едно лице, а повредени се деца и неколку новинари, пренесуваат светските медиуми. „Експлозијата се случила во центарот „Табиан Фарханг“ во Мазар-е Шариф, главниот град на провинцијата Балх, околу 11 часот кога новинарите се собирале на церемонијата на доделување награди“, изјави Мохамад Асиф Вазири, портпарол на локалната талибанска полиција. „Слушнав голем удар......

Претставници на ЗНМ во Брисел ги пренеле барањата од неодамнешниот новинарски протест

Безбедни новинари и сниматели, крај на неказнивоста на напаѓачите врз новинарите, крај на агресивниот „ПР“ на Владата и на омаловажувачкиот однос на политичарите кон медиумските работници, итно формирање на фонд за квалитетни медиумски продукти – ова биле дел од темите што претставници на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги истакнале за време на посетата на Европскиот парламент и...

Новинарките од „Фокус“ за случајот Стаменковски: Време е да се знае кои се новинари, а кои рекетари

Крајно време е да се знае кои се новинари, а кои се натрапници во професијата и рекетари, порачаа новинарките на „Фокус“ Ирена Мулачка и Валентина Вурмо, по денешното рочиште против сопственикот на порталот „Доказ“, Марјан Стаменковски, кој е обвинет за повеќе кривични дела – ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем, уцена, пиратерија на аудиовизуелно дело...

Протестен марш на новинарите пред работите да „отидат во неповрат“

Целта на денешниот протестен марш на новинарите во Скопје, според претседателот на Здружението на новинари (ЗНМ), Младен Чадиковски, е да се превенира случувањата со навредите, заканите и нападите на новинарите да „отидат во неповрат“. „Тука сме, можеме да разговараме, но имаме сериозни барања до Владата и Парламентот“, рече Чадиковски од пред зградата на Владата. Како што кажа тој пред насобраните повеќе...

Државните функционери и политичари да престанат со непрофесионалното однесување кон новинарите, реагира мрежата „SafeJournalists“

Во изминатите три недели, државните функционери покажаа омаловажувачко, непрофесионално и арогантно однесување кон новинарите за време на прес-конференциите во Северна Македонија, реагира балканската мрежа „SafeJournalists“, која обединува новинарски здруженија од Србија, Црна Гора, Хрватска, Босна и Херцеговина, Северна Македонија и Косово. Во соопштението на мрежата се вели дека несоодветна комуникација од државни функционери кон новинари во земјава имало пет пати...

ЕФН го осудува однесувањето на државните функционери кон новинарите во Северна Македонија

Во изминатите денови, државни функционери во Северна Македонија во неколку наврати вербално малтретираа новинари и медиуми. Европската федерација на новинари (ЕФН) се приклучи на својата партнерска организација во Северна Македонија – Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), во осудата на несоодветното однесување на јавните личности и потсетувањето на моралните обврски што ги носи јавната функција, соопшти ЗНМ. „Од 16 јануари,...

ЗНМ: Континуиран тренд на безобразни испади на државните функционери кон новинарите

Неколку дена по последниот испад кон новинар од страна на државен функционер, повторно се соочуваме со случај каде на прашање од новинарот Сенат Зулбеари упатено до министерот за здравство Беким Сали, тој наместо одговор, од министерот добива „куса лекција“ за новинарство, реагира Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). Од таму велат дека утрово во клиничката болница во Тетово, за време...

ЗНМ: Новинари спречени да известуваат од настан на кој присуствувал премиерот Ковачевски

За време на денешниот настан во кругот на фабриката „Пекабеско“ во Скопје каде бил присутен премиерот Димитар Ковачевски, новинарите Љупчо Златев и Предраг Кукиќ биле спречени да присуствуваат на настанот и да постават прашање до премиерот, соопшти Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). Според информациите кои стигнале до ЗНМ, од страна на лице вработено во приватната агенција за обезбедување „РОТЕ“...

ССНМ реагира на затворањето на дописништвата на МИА во Брисел, Атина и Вашингтон

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) изрази жалење поради одлуката на Медиумската информативна агенција (МИА) за ставање во мирување на неопределено време на дописништвата во Брисел, Атина и Вашингтон, како и за најавите за непродолжување на договорите за соработка на дописниците од другите европски градови. Од ССНМ сметаат дека не смее да биде дозволено државна новинска агенција како...

Твитер ги избриша профилите на новинари кои известуваат за Илон Маск

Твитер ги суспендираше сметките на новинарите што известуваат за платформата за социјални медиуми и нејзиниот нов сопственик Илон Маск, а меѓу суспендираните се новинари на Њујорк Тајмс, Вашингтон Пост, Си-Ен-Ен, Гласот на Америка и други медиумски организации, јави Асошиејтед прес. Твитер не им објасни на новинарите зошто се отстранети нивните профили, но Маск вчера вечерта ги обвини новинарите дека споделуваат...

АВМУ и ЗНМ со реакција за непрофесионалниот однос на генералниот секретар на Град Скопје Зоран Глигоров кон медиумите

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) реагира на, како што велат, непрофесионалниот однос на генералниот секретар на Град Скопје, Зоран Глигоров, кој за време на прес-конференција одби да одговори на новинарски прашања со образложение дека имал други обврски. „Претставниците на институциите треба да вложат максимални напори да им обезбедат информации на медиумсктие работници, особено при известување за теми...

ЗНМ поради навредите кон новинарката Додевска бара оставка на директорот на топланата Скопје Север

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагираше за инцидентот во кој директорот на топланата Скопје Север, Куштрим Рамадани, грубо ја навредувал и ја омаловажувал новинарката Катерина Додевска од МКД.мк. ЗНМ бара Рамадани по овој скандал да си поднесе оставка „Наместо одговор на легитимно поставено новинарско прашање за работата на топланата Скопје, Север, директорот Куштрим Рамадани упати груби навреди и омаловажувања...

Тодески: Нападите нема да нѐ спречат да си ја работиме новинарската работа

Откако вчера новинарска екипа на телевизија 24 беше нападната вербално и физички додека снимала инсерти на улицата во која според избирачки список живее Олександр Онишченко, денеска нападот уште еднаш беше осуден од Здружението на новинарите. Еден ден после нападот, утрово во дворот на новинарот Александар Тодески било фрлено јајце на неговиот автомобил. Тој во изјава за медиумите денеска кажа дека...

ЕУ ги додели наградите за истражувачко новинарство за Западен Балкан и Турција

Европската Унија, на вчерашниот настан кој во рамките на Медиумската конференција за Западен Балкан се одржа во Тирана, ги додели наградите за истражувачко новинарство за Западен Балкан и Турција, меѓу кои и за македонски медиуми. За најдобра истражувачка сторија, на доделувањето на наградите во Тирана, беше избрана „Софтверот на Рашковски за сообраќајни казни”, на новинарката Ирена Каревска, објавена на „360...

Меѓународна конференција за дезинформациите околу војната во Украина: Првата одговорност на новинарите е кон вистината

Војната во Украина, руските агресорски дејствија, пропагандата и дезинформациите што се шират од руските центри на влијание во онлајн просторот и во некои медиуми, практиката на спротивставувањето на ваквите дезинформации и полувистини, преку искуствата на украински, бугарски па дури и руски новинари што ја напуштиле земјата. Меѓу нив и потресни сведоштва за ситуацијата и страдањата во Украина. За овие теми...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...