fbpx

ЕУ: Нова директива за SLAPP тужбите, воведени две заштитни мерки

Европскиот парламент, со 546 гласа „за“, 47 „против“ и 31 воздржан, усвои нова директива за да се осигура дека поединците и организациите кои работат на прашања од јавен интерес, како што се основните човекови права, обвинувањата за корупција, заштитата на демократијата или борбата против дезинформации, добиваат заштита на ЕУ од неосновани и вознемирувачки тужби

-

Пратениците на Европскиот парламент усвоија нова директива со која се заштитуваат новинарите, активистите и нивните организации од судски процеси насочени кон намалување на слободата на говорот, таканаречени SLAPP тужби, соопшти ЕУ Инфо центарот во Србија, пренесе Н1.

Европскиот парламент, со 546 гласа „за“, 47 „против“ и 31 воздржан, усвои нова директива за да се осигура дека поединците и организациите кои работат на прашања од јавен интерес, како што се основните човекови права, обвинувањата за корупција, заштитата на демократијата или борбата против дезинформации, добиваат заштита на ЕУ од неосновани и вознемирувачки тужби.

Заштитните мерки ќе се применуваат за сите прекугранични случаи, освен кога и обвинетиот и тужителот се од иста земја на ЕУ како и судот или кога случајот е релевантен само за една земја-членка.

Европратениците воведуваат две заштитни мерки – предвремено отпуштање доколку случајот е неоснован и можност да се побара од обвинителот да ги плати проценетите трошоци на постапката, вклучително и правното застапување на обвинетиот и отштета.

Доколку тужениот бара предвремено ослободување, на тужителот останува да докаже дека има причини за продолжување на постапката.

„Судот може да наметне и други казни за барателите, кои често се политичари, корпорации или лоби групи, како на пример да им наложи да платат отштета“, се вели во соопштението.

Со цел да се избегне „поткуп од надлежна институција“, т.е. кога апликантот ќе ја избере јурисдикцијата каде што неговите шанси за успех се најголеми, новите правила обезбедуваат дека пресудите на трети земји во неосновани или навредливи дејствија против поединци или институции на ЕУ, нема да бидат признаени.

Директивата ќе стапи на сила на дваесеттиот ден по нејзиното објавување во Службениот весник на ЕУ, а земјите-членки ќе имаат рок од две години да ги пренесат правилата во нивните национални системи, се додава во соопштението.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лага е дека САД финансираат украински нацисти

Тврдењата дека САД финансирале украински нацисти, а Путин исправал некакви неправди во Украина и почнал операција за денацификација, се неточни и имаат за цел само да ја оправдаат руската воена агресија....