fbpx
Свет Балкан

Балкан

Потврда за македонскиот јазик во Грција, Центарот во Лерин е законска организација

Македонскиот јазик доби потврда во Грција, откако судот во Лерин одлучи дека Центарот за македонски јазик во овој град е законски регистрирана невладина организација. Основниот суд во Лерин ги одбил сите тужби за укинување на овој центар, кој официјално беше регистриран во ноември лани....

Претседателот Пендаровски го поздрави договорот меѓу Србија и Косово

Претседателот на С. Македонија, Стево Пендаровски синоќа изрази задоволство од договорот постигнат како дел од разговорите помеѓу Србија и Косово, што се одржуваат викендов во Охрид. Во присуство на високиот претставник на Европската Унија за надворешни работи и безбедност Жозеп Борел, вчера во Охрид...

Реакции на Бугарија по одлуката за „Иван Михајлов“, „Цар Борис III“ и провалата во КИЦ

Официјална Софија денеска жестоко реагира по вчерашната забрана на Бугарскиот културен центар „Иван Михајлов“ од Битола, но и на истиот таков во Охрид - „Цар Борис III“, чие барање за регистрација не беше прифатено токму поради тоа што не е сменето името. Техничкиот министер за...

Српскиот претседател Вучиќ тужеше новинарки, па ја повлече тужбата

Српскиот претседател Александар Вучиќ тужеше новинарки за две емисии од познатата документарна серија „Владетел“, која се емитуваше во 2020 година на телевизијата N1. Дводелниот документарен серијал „Владетелот“, на авторскиот тим составен од Славиша Лекиќ (автор), Јована С. Полиќ (режисер) и Сања Лончар (монтажер), ја прикажува...

Ескобар оптимист пред охридската средба, Вјоса Османи очекува резултати

Косовската претседателката Вјоса Османи вели дека претставниците од Косово одат во Охрид со надеж за позитивни резултати. На конференцијата за медиуми, по средбата со американскиот специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, таа изјави дека треба да се постигне фер и сеопфатен договор со...

Провала во Бугарскиот КИЦ во Скопје, украден е монитор, Бугарија реагира

Засега непознати сторители ноќеска насилно влегле во Културно-информативниот центар (КИЦ) на Република Бугарија во Скопје, при што одзеле монитор. Увид извршила екипа од СВР Скопје и се работи на расчистување на случајот, порача македонското Министерство за внатрешни работи (МВР) во денешното соопштение. Претходно, пак, за...

Лајчак вели дека Вучиќ и Курти ги очекува анекс на предложениот договор Белград-Приштина

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека српската и косовската делегација на состанокот во Охрид ќе ги очекува разговор за анексот на основниот француско-германски договор за Косово и за неговата имплементација, пренесува Б-92. Инаку, делот со формулацијата...

Почина Луиџи Пикато, еден од најомилените цртачи на стрипот „Дилан Дог“

Најголемата италијанска издавачка куќа за стрипови „Серџо Бонели Едиторе“ на 14 март објави дека починал нивниот долгогодишен соработник, Луиџи Пикато. Тој беше познат како цртач на низа легендарни епизоди на стрипот „Дилан Дог“, како „Голконда“. Тој бил роден во Торино во 1957 година, а професионално...

АЕЖ Бугарија собира донации за медиумот „Медиапул“ кој се соочува со процес од илјадници евра

Асоцијацијата на европските новинари - Бугарија (АЕЖ Бугарија) вчера почна кампања за собирање донации за бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg, кој се соочува со форма на притисок, односно процес-шлаканица „SLAPP“ (Strategic Lawsuit Against Public Participation), почнат од бугарска осигурителна компанија, која бара отштета од еден милион...

Србинот кој ги инспирираше бунтовниците во американскиот Капитол, емигрираше во Тексас

Србинот, чие видео го инспирирало еден од водачите на немирите во Капитол, емигрирал во Соединетите Американски Држави набргу по изборите во 2020 година. Би-би-си откри дека тој и неговата сопруга продолжуваат да поттикнуваат политичко насилство на нивните профили на социјалните мрежи, што ги загрижува...

Лајчак: Без формирање на Заедница на српски општини ќе нема договор меѓу Белград и Приштина

Специјалниот пратеник на Европската Унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак изјави дека без формирање на Заедница на општини со српско мнозинство (ЗСО) нема да има договор меѓу Белград и Приштина. Лајчак во интервју за Радио телевизија Србија (РТС) рече дека целта...

Бугарски интелектуалци побараа Бугарија да ја признае одговорноста за прогонот и депортацијата на Евреите од окупираните територии

На крајот на минатиот месец, во пресрет на 80-годишнината од спасување на Евреите на територијата на Бугарија, но и на депортацијата на 7.144 Евреи од Македонија во нацистичкиот логор Треблинка во 1943 година, група бугарски интелектуалци побараа Бугарија да ја признае одговорноста за холокаустот...

Реизданијата на „Алан Форд“ и „Инкал“ избрани за најдобри за 2022 г. од читателите на Stipovi.com

Овогодишниот избор за стрип на годината ја потврди регионалната популарност на легендарниот италијански стрип „Алан Форд“, во голема конкуренција на претежно лиценцни изданија. Stripovi.com е највлијателниот портал за стрипови во регионот на бивша Југославија, основан во Загреб од 2001 година како комбинација на форум и...

Вучиќ: Нема да потпишам независност на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Србија сака да постигне мир со Албанците во Косово и пристојни меѓусебни односи, но како што нагласи, тој нема да ja потпише независноста на Косово. „Јас нема да бидам тој што ќе ја потпише независноста на Косово. Се...

Софиските власти сакаат да го срушат споменикот на советската армија во центарот на градот

Општинскиот совет на Софија гласаше за отстранување на споменикот на советската армија, кој е лоциран во центарот на бугарскиот главен град, јавува mediapool.bg. Високо мнозинство од 41 советник ја поддржаа одлуката за да се побара од државата да го тргне овој реликт од поранешниот...

Советот на ЕУ со „зелено светло“ за безвизен режим за Косово

Советот на ЕУ денеска даде поддршка за овозможување безвизен режим за државјаните на Косово, односно нивно патување без визи во ЕУ. Сега на потег е Европскиот парламент. Доколку биде донесена одлуката, Косовците ќе патуваат во ЕУ без визи или од мигот на стапувањето на...

Уште тројца обвинети за несреќата во Грција, ноќта си заминале порано од работа

Двајца вработени во железничката станица во Лариса кои си заминале порано од работа кобната ноќ и уште еден железнички инспектор што го именувал шефот на станицата во Лариса, се тројцата дополнително обвинети лица за железничката несреќа во Грција, во која на 28 февруари годинава...

Пред состанокот во Охрид: Курти за европскиот предлог, за Брнабиќ ЕУ е стратешка цел за Србија

Пред состанокот меѓу Србија и Косово што ќе се одржи на 18 март во Охрид, највисоките официјални претставници излегоа со изјави во врска со очекувањата од овој важен настан. Косовскиот премиер Албин Курти денеска повтори дека е подготвен да го потпише европскиот предлог за...

Грчкиот премиер Мицотакис се извини за железничката несреќа во која загинаа 57 лица

„Да почнам со тоа што е очигледно. Како премиер, им должам на сите, но пред сè на роднините на жртвите, огромно извинување, и лично и во името на сите кои управуваа со земјата низ годините. Затоа што, навистина, не може во Грција во 2023...

Вучиќ: Србија ќе продолжи да произведува оружје, но не продаваме ниту на Русија ниту на Украина

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска ги демантираше тврдењата дека Србија ѝ продава оружје на Украина. Одговарајќи на новинарски прашања за време на посетата на Катар, Вучиќ рече дека Србија не испратила ниту едно парче оружје на ниту една страна во „тој конфликт“. „Не сме продале ниту...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...