fbpx
Свет Балкан

Балкан

„Самоопределување“ на Курти со освоени 48 отсто од гласовите победник на изборите во Косово

Движењето „Самоопределување“ со освоени 374.913 гласови, или 48,17 отсто од преброените гласови, е победник на вонредните парламентарни избори што се одржаа вчера во Косово....

„Еуроактив.рс“: Термоелектраните во Србија се меѓу најголемите загадувачи во Европа

Српските електрани на јаглен со децении го загадуваат регионот со огромни количества на отровни гасови, што предизвика предвремна смртност на населението на Западен балкан...

„POINT Talks“: Ковид пандемијата имаше различно влијание на ланските изборни процеси на Балканот

Првата панел дискусија „POINT Talks“ од овогодинешната регионална конференција за политичка одговорност и нови технологии – ПОИНТ“ ги пренесе искуствата од изборните процеси од...

Повторно земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтер во Петриња

Земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала утрово повторно ја стресе областа Петриња, а хрватските медиуми јавуваат дека многу жители на тоа...

Утре започнува ПОИНТ Конференцијата, со дискусија за изборите на Балканот во време на пандемијата

Поради ковид-19 пандемијата, водечката регионална годишна конференција за политичка одговорност и нови технологии - ПОИНТ се враќа во нов, онлајн, формат: POINT Talks. Утре...

Осудениот сексуален грабливец од централна Србија почнал со отслужување на тримесечната затворска казна

Милутин Јеличиќ Јутка, бивш претседател на општината Брус во централна Србија, од 25 јануари почнал со отслужување тромесечна казна затвор во КПЗ Ќуприја, извести...

Хрватскиот неделник „Глобус“ постхумно ѝ се извини на Мира Фурлан за медиумскиот линч од...

Главниот уредник на хрватскиот неделник „Глобус“, Здравко Милиновиќ во објавен коментар на 27 јануари постхумно ѝ се извини на актерката Мира Фурлан за објавениот...

Кампања „Обединет Балкан за чист воздух“: Живееме во отровен облак

Со цел подигнување на свеста за последиците од загадениот воздух, еко организации од сите балкански земји ја започнуваат кампањата „Обединет Балкан за чист воздух"....

Во Грција пристигна првиот брз воз „Бела стрела“ што ќе сообраќа меѓу Солун и...

Првиот од петте брзи возови „Бела стрела“ (Freccia Bianca) пристигна во Солун од Италија, јавува грчкиот весник „Катимерини“. Станува збор за генерација на брзи...

Радев: Парламентарните избори во Бугарија ќе се одржат на 4 април

Бугарскиот претседател Румен Радев во денешното обраќање до нацијата информираше дека одлучил парламентарните избори во земјата да се одржат на 4 април. Тој веќе...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ