fbpx
Свет Балкан Страница 3

Балкан

Борисов: Целата ЕУ е против нас, за Северна Македонија ќе нè притиснат со финансиските...

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов гостувајќи во емисијата „Здраво Бугарија“ на бугарската телевизија Нова денеска порача дека целата ЕУ е против Бугарија поради нејзиното...

Бугарија бара помош од ЕУ за респиратори и кревети за интензивна нега

Бугарија го активира Механизмот за цивилна заштита на ЕУ поради проблематичната ситуација со Ковид-19 во земјата. Портпаролот на Комисијата рече дека властите побарале низа...

Пандемијата не го спречи одржувањето на Поинт 9.0 – најголемиот собир на НВО секторот...

Денеска во Сараево (БиХ), по 9-ти пат започна Поинт конференцијата (Политичка отчетност и нови технологии/Political Accountability and New Technologies), која претставува платформа за комуникација...

Еурактив: Бугарија доби предизборен попуст од Гаспром

Бугарија доби необичен ценовен попуст од Газпром во ноември. Наместо поскапување за 32%, како што предвиде бугарската државна гасна компанија Булгаргаз, цената на гасот...

Енергетската криза во ЕУ – да се прегрми зимата, а потоа…

Глобалната енергетската криза сериозно ја погодува Европската Унија. Сите традиционални извори на енергија поскапеа на светскиот пазар. Покрај пазарните фактори на понудата и побарувачката,...

Српска зоолошка градина истражува сигурносни снимки по објавата на Мета за лавчето Симба (фото)

Зоолошката градина во Палиќ, на северот во Србија ќе ги анализира снимките од безбедносните камери во близина на кафезите со лавови откако по написот...

Станка Парач – Дамјановиќ: Граѓанските организации и локалните власти се „природни“ партнери

Станка Парач - Дамјановиќ, претседател на Балканската мрежа за локална демократија (BNLD), тренер и педагог, има долгогодишно професионално искуство како претставник на невладиниот сектор...

Косовската ветерна електрана „Бајгора“ започна со работа, има моќност од 102,6 мегавати

Германската компанија „Нотус енерџи“ ја заврши изградбата на ветерната електрана „Бајгора“ во косовската општина Митровица. Најголемиот енергетски капацитет во Косово за добивање на енергија...

Компаративна анализа: Граѓанското учество во Западен Балкан

Во рамки на работата на проектот „Вмрежување на Граѓански организации за подобра локална демократија на Балканот“, финансиран од Шведската агенција за меѓународна развојна соработка...

Гледајќи напред и гледајќи назад – Искуство од регионалната соработка и вмрежување на граѓанските...

Вмрежувањето на регионалните граѓански организации на Балканот стана сè поголем предизвик за повеќето организации вклучени во регионални иницијативи кои ги поттикнуваат човековите права, демократијата,...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ