fbpx
Свет Балкан Страница 3

Балкан

Емотивни врски и пропаганда: Руската „мека моќ“ на Балканот

Руските медиуми Спутник и РТ (Раша Тудеј) Балкан кои работат во Србија, се користат како пропагандни алатки на путинова Русија и ја претставуваат руската „мека моќ“ во регионот. Оваа пропаганда од Москва преку содржините кои ги објавуваат двата руски медиума, а реобјавуваат српските медиуми,...

„Сејф џурналистс“: Да се пронајде и казни тој што се заканува со смрт на новинарите во „Н1“

Редакцијата на српската телевизија „Н1“, добила смртни закани синоќа во коментари на веб-страницата, предупреди денеска мрежата „Сејф џурналистс“. Покрај бројните навреди, таргетирање како предавници и закани дека „знаат каде живеат (новинарите) и какви автомобили возат“, во коментарот стоеше и дека „наскоро сите ќе бидат...

Покана за учество на „Балканската смотра на млади стрип-автори“

Школата на стрип „Никола Митровиќ Кокан” од Лесковац, која работи во рамки на Лесковачкиот културен центар, оваа година по 26. пат ја организира манифестацијата „Балканска смотра на млади стрип-автори”. Централната манифестација ќе се одржи од 28 до 30 јуни 2024 година во просториите на...

Инцидент на аеродромот во Белград – оштетен авион летал над градот еден час

Авион на компанијата „Маратон ерлајнс“ која врши сообраќај за „Ер Србија“, при полетувањето од аеродромот „Никола Тесла“ во Белград удрил во инструментацијата која служи за слетување на авиони од спротивната насока на пистата, вели за Н1 Петар Војиновиќ од српскиот воздухопловен портал „Tango Six“,...

Јелена Ќурувија: Луѓето на Милошевиќ кои работеа на ликвидации се активни и посилни од институциите

Тој ден, 11 април, бев кај другарка кога ми се јави мајка ми и ми рече „Го застрелаа татко ти“. Тогаш не знаевме дали е убиен, но во меѓувреме брат ми отиде во станот во кој живееше тато, ни се јави и ни кажа...

Во Црна Гора пронајдени два костура во стан, едниот бил во фаза на мумификација

Црногорската полиција соопшти дека нашла два костури во стан во градот Игало, во општината Херцег Нови. Полицијата утврди дека едниот костур припаѓал на лице кое се водело како исчезнато во Србија. Истиот костурт бил во непрепознатлив облик и во фаза на мумификација. Телата биле откриени...

Ескобар: Членството во ЕУ е уште популарно на Балканот, но не и бирократијата на процесот

Габриел Ескобар, заменик-помошник државен секретар на САД задолжен за Западен Балкан, на конференција во Вашингтон изјави дека смета оти идејата за Европа и членството во Европската Унија е уште жива и популарна на Западен Балкан, но дека она што има изгубено кредибилитет е бирократијата...

Писториус го предупреди Вучиќ дека патот кон ЕУ не води низ конфликт

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус го повика српскиот претседател Александар Вучиќ да помогне во намалувањето на новите тензии на Балканот и го предупреди него и другите актери во регионот, дека конфликтите не се патот кон Европската Унија, објави германската новинска агенција ДПА. „Мораме да...

Љубителите на стрипот се збогуваат со Алфредо Кастели, креаторот на „Марти Мистерија“

Италијанскиот стрип-сценарист и писател Алфредо Кастели, чие најпознато дело е авантуристичкиот стрип „Марти Мистерија“, починал вчера во родниот Милано, на 76-годишна возраст, објави издавачката куќа „Серџо Бонели Едиторе“. Кастели, роден во 1947 година, со стрипови почнал да се занимава од најрана возраст, а како тинејџер...

Писториус: Србија и Република Српска се врата за руско влијание

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус ја оцени ситуацијата во Босна и Херцеговина како кревка и оцени дека НАТО и Европската Унија можат да направат повеќе за зачувување на мирот, дури и со испраќање дополнителни војници во европската Мировна мисија, пренесе германската новинска агенција...

Конституирано српското Собрание, опозициските пратеници дадоа заклетва пред салата

Во бурна атмосфера се одржа конститутивната седница на Собранието на Србија, во која пратениците од опозицијата држеa транспаренти и креваа врева, додека во салата имало и припадници на обезбедувањето, пренесува српски „Данас“. Мандатите на пратениците биле прифатени, но пратениците на двете опозициски коалиции дале заклетва...

Косово обвинето за можни етнички тензии со забраната за употреба на српски динар

Америка ги обвинува властите во Косово за непотребно подигање на етничките тензии откако Владата воведе забрана за српската валута и му наложи на српското малцинство да го применува еврото, соопшти Гардијан.  Полициски рации кои се случија неколку дена по промената на валутата, а нарачани од...

Писториус: Уште 150 војници за КФОР како јасна порака за Белград

Германија без какви било доцнења го остварува планот за праќање дополнителен број војици на Косово, порача при посетата на Приштина германскиот министер за одбрана Борис Писториус, известува ДПА. Тој ги повика Србите и Албанците на деескалација и решавање на причините за тензиите преку преговори, а...

Германски ФАЦ анализира: Чека ли Србија можност да го заземе северот на Косово?

Кога во јануари беше потврдено дека САД ќе испорачаат 246 противтенковски ракети Javelin на Косово, српскиот претседател Александар Вучиќ вети рекордни инвестиции во војската, пишува Франкфуртер Алгемајне Цајтунг (ФАЦ), а пренесува Дојче Веле сервисот на српски јазик. Како што се наведува, најавена е набавка на...

Протест во Белград против ослободителната пресуда за убиството на Славко Ќурувија

„Ја убивте правдата, но вистината живее“, „Нема среќа без слобода, ниту слобода без правда“, се само дел од транспарентите со кои граѓани и новинари денеска пред Апелациoниот суд во Белград протестираа поради ослободителната пресуда на обвинетите за убиството на новинарот Славко Ќурувија. Како што пренесе...

Протест пред Аплециониот суд во Белград против пресудата за убиството на новинарот Славко Чурувија

Фондацијата „Славко Чурувија“ денеска повика на протест што ќе се одржи утре во 14 часот пред Аплециониот суд во Белград, како реакција на одлуката на судот да ги ослободи обвинетите за убиството на познатиот српски новинар. „Убиството на новинарот Славко Чурувија, кое беше нарачано и...

Про-рускиот српски актер Милош Биковиќ исфрлен од серијата „Белиот лотос“, по критики од Украина

„Ејч-би-о“ го отпушти српскиот актер Милош Биковиќ од третата сезона на познатата серија „Белиот лотос“, по бројни критики поради неговите про-руски ставови, известува Варајети. Биковиќ, кој има руско државјанство од 2021 година, постираше на социјалните мрежи дека има „таргетирана“ кампања против него и дека неговото...

Смртноста поради ПМ 2,5 честичките двојно повисока на Балканот отколку во ЕУ

Во земјите од Западен Балкан смртноста поради загадувањето со ПМ 2,5 честичките е речиси двојно поголема отколку во земјите во Европската Унија. Ова го покажа ново истражување објавено во декември 2023 година во списанието Environment International, спроведено од Joint Research Centre на Европската Унија...

Бугарската државна безбедност обвинета дека не спречила издавање бугарски пасоши на Руси

Државната агенција „Национална сигурност“ (ДАНС) не презела соодветни мерки по дојава дека постои канал за незаконско издавање бугарско државјанство на Руси што користеле лажни документи, обвини Атанас Атанасов, копретседател на коалицијата „Продолжуваме со промената - Демократска Бугарија“. Како што пренесува бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg, Атанасов посочува...

Судењето на родителите на Коста К. продолжува, двете страни бараат да биде отворено за јавноста

Денес се одржа второто рочиште во Вишиот суд во Белград против родителите на ученикот Коста К. кој во мај минатата година уби девет ученици и чувар во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград. Родителите на убиените деца, на кои не им беше дадено да...

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...