fbpx
Свет Балкан Страница 2

Балкан

Хрватска се подготвува за влез во Шенген и еврозоната од 1 јануари

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, словенечката претседателка Наташа Мирц Мусар и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен на 1 јануари симболично ќе го одбележат влезот на Хрватска во Шенген зоната со посета на досегашниот хрватско-словенечки граничен премин Брегана. На овој начин, во недела ќе...

И покрај реакциите на ЕУ, Миодраг Лекиќ е избран за мандатар на новата црногорска влада

Претседателката на Собранието на Црна Гора, Данијела Ѓуровиќ, на вчерашната седница на црногорскиот парламент констатирала дека се исполнети условите за примена на членот седум од измените на Законот за претседател и дека мандатар за состав на новата влада е лидерот на Демос, Миодраг Лекиќ,...

Руската амбасадорка во Софија не знае зошто Москва го бара истражувачкиот новинар Христо Грозев

Откако Русија покрена потерница за истражувачкиот новинар Христо Грозев, бугарски државјанин, новинар и извршен директор на меѓународниот колектив за истражувачко новинарство „Белингкет“, амбасадорката на Русија во Бугарија, Елеонора Митрофанова денеска беше повикана во Министерството за надворешни работи на Бугарија. Таа во изјава за медиумите...

Во Косово за сега отстранета е само барикадата на граничниот премин „Мердаре“

Барикадите поставени од косовските Срби во северниот дел на Косово сѐ уште не се отстранети и покрај постигнатиот политички договор меѓу Србија и Косово, а отстранета беше само барикадата на граничниот премин „Мердаре“ на истокот на Косово, јави српската телевизија „Нова“. Според нејзиниот дописник, патот...

Србите од северот на Косово се согласија да ги отстранат барикадите

Денеска претпладне треба да почне отстранувањето на поставените барикади од Србите од северот на Косово, пренесува весникот Данас. Ова е резултат од вчерашните преговори на српскиот претседател Александар Вучиќ со српското малцинство во Косово. Претседателот Вучиќ изјавил дека за два часа нема да може да...

Затворен граничниот премин „Мердаре“, патниците се упатуваат на други алтернативни патишта

Министерството за надворешни работи на Косово, поради најновата блокада на преминот „Мердаре“, вчера ги повика сите граѓани што патуваат за Косово преку Србија, да го избегнуваат овој премин и да користат други алтернативни патишта. Тие ги посочија премините преку Северна Македонија. Најголемиот граничен премин „Мердаре“...

Се преврте вагон со амонијак близу Пирот, 51 лице пренесени в болница, над градот уште има опасен „облак“

Во источниот српски град Пирот и околината претпладнево сѐ уште е на сила вонредна состојба, а над дел од градот сѐ уште има опасен „облак“. Вчера попладне еден вагон со амонијак, во железничка композиција што тргнала од Бугарија, се излизгал од шините и отровниот...

ЕУЛЕКС го зголемува присуството на северот на Косово, на барикадите забележани руски воени симболи

Мисијата на ЕУЛЕКС во Косово соопшти дека ја следи ситуацијата на северот во земјата и дека го зголемиле присуството на терен поради безбедносната ситуација таму. „Внимателно ја следиме безбедносната ситуација во северниот дел на Косово преку нашето засилено присуство на теренот. Полските припадници на нашата...

Курти за „Гардијан“: Русија губи во Украина, но ги разгорува тензиите меѓу Србија и Косово

Косовскиот премиер Албин Курти предупреди дека од зголемените тензии меѓу Србија и Косово корист има само за Владимир Путин и Русија. Tој во разговор за весникот Гардијан предупредува дека Русија ги разгорува тензиите меѓу двете земји. Неговата изјава следи откако етничките Срби во северниот...

Хашкиот суд со прва пресуда за командант на ОВК: Салих Мустафа доби 26 години затвор

Бившиот командант на Ослободителната војска на Косово (ОВК), Салих Мустафа е осуден на 26 години затвор од Специјалните совети за Косово во Хаг. Мустафа е осуден за воени злосторства над албанските цивили нелојални на ОВК, извршени во април 1999 година. Како што пренесува агенцијата Асошиејтед...

Србија бара КФОР да дозволи српска војска на Косово, за Курти тоа е враќање во времето на Милошевиќ

Србија одлучи да достави барање до командантот на КФОР на административните гранични премини за враќање на српските воени и полициски сили на Косово. Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека барањето синоќа требало да биде испратено до КФОР и по електронска пошта, пренесе Би-Би-Си...

ДЕБАТА Граѓаните да бидат во фокусот на акциските планови преку дигитализацијата

Отвореното владино партнерство (ОВП) преку дигитализацијата да се користи за вклучување на граѓаните, особено на маргинализираните групи, и пред сè, да биде во корист на граѓаните за работи кои се навистина важни за нив, да се земе поука од минатото за работите кои не...

Косово го усвои Националниот акциски план 2023-2025 за Отворено владино партнерство

Владата на Косово на вчерашната седница го усвои Националниот акциски план (НАП) за Отворено владино партнерство (ОВП) за периодот 2023-2025 година. Ова го соопшти Кабинетот на премиерот на Косово, за време на дискусијата на граѓанските организации од Западен Балкан, кои учествуваат во проектот „Зголемување...

Косово денеска официјално ќе поднесе апликација за членство во ЕУ, на северот веќе шести ден стојат барикадите

Се очекува денеска премиерот на Косово, Албин Курти, официјално да ја поднесе апликацијата на Косово за членство во Европската Унија (ЕУ). Апликацијата ќе биде поднесена до Чешкото претседателство со Советот на ЕУ во Прага, пренесе приштинскиот медиум Коха. Косовскиот премиер во Владата на Чешката Република...

Бугарскиот парламент не го изгласа предлогот на ГЕРБ за избор на нов премиер

Бугарскиот парламент денеска ја отфрли кандидатурата на Николај Габровски за иден бугарски премиер, којшто беше предложен од партијата ГЕРБ на Бојко Борисов, пренесува Бугарското национално радио. За предлогот да биде избран Габровски гласаа 113 пратеници, додека против неговиот избор беа 125 пратеници. Според законската постапка,...

Босна добива статус на кандидат за членство во ЕУ, Косово оваа недела ќе поднесе кандидатура

Министрите за европски прашања од 27-те земји на ЕУ денес се согласија да ја поддржат препораката за доделување кандидатски статус на Босна, пренесе, Асошиејтед прес. Тие ја одобрија кандидатурата на Босна само една недела откако лидерите на ЕУ дадоа поконкретни сигнали до шесте земји од...

ЕУРактив: Блокадата на „Шенген“ ги потхранува проруските наративи во Бугарија

Одлуката на Холандија и Австрија да го блокираат влезот на Бугарија во Шенгенскиот договор ја засили реториката на проруските кругови, при што Костадин Костадинов, претседателот на популистичката партија „В'зраждане“ (Преродба), порачува дека „одлуката ја докажува лицемерноста на ЕУ, со тоа што таа ги сака...

Четврти ден северот на Косово е блокиран, граничните премини Јариње и Берњак се затворени, не работат и училиштата

Северниот дел на Косово е блокиран веќе четврти ден, граничните пунктови Јариње и Берњак се затворени, а не работат и училиштата. Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Приштина и таа во Белград во заедничко соопштение повикаа на отстранување на барикадите поставени во тие области. По САД,...

Северот на Косово сè уште е блокиран, американски дипломати денес ќе се сретнат со косовските лидери

Aдминистративните премини Брњак и Јариње, на северот на Косово сè уште се затворени, а и барикадите на локалните патишта каде живее мнозинство српско население не се тргнати. Според информациите на Мета.мк, за сега не се знае уште колку време ќе траат блокадите. Високиот советник на...

Продолжуваат блокадите во северот на Косово

Неделното утро е мирно на северот на Косово, но патиштата сè уште се блокирани, изјави директорот на косовската полиција за регионот на Северна Митровица. На барикадата во Рударе и Звечани во моментов има малку луѓе, а КФОР и ЕУЛЕКС ја следат ситуацијата. Косовската полиција соопшти дека „криминалните...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...