fbpx
Свет Балкан Страница 2

Балкан

Ангел Димитров: Заедничката бугарско-македонска комисија може и да не проработи повторно

Заедничката комисија на Бугарија и Македонија за историските прашања, може и да не проработи повторно, предупреди нејзиниот копретседавач од бугарска страна, д-р Ангел Димитров,...

Српски „Курир“ виде страв и драма за Македонија и НАТО таму каде што нема

Српскиот портал „Курир“ деновиве (09.12.2019) излезе со потсмешлив наслов во кој иронизира со укажувањето на шефот на државата Стево Пендаровски дека „во очи на...

Хакерски напад го помати 10-от роденден на српски „Истиномер“, но поттикна поголема посветеност на...

Еден од најстарите сервиси за проверка на фактите и ветувањата на политичарите и функционерите, како и борец против лажните вести, српскиот „Истиномер“, пред два...

Фаик Испахиу: Корумпираните политичари, маскирани како новинари, се главниот извор на лажни вести во...

Фаик Испахиу e извршен директор на Internews Косово. Дипломирал режија, телевизија, филм, радио и театар и над 20 години работи на супервизија, обука и поддршка...

ACTION SEE и Фондацијата „Метаморфозис“ на меѓународната конференција Got Data во Приштина

Претставници на фондацијата „Метаморфозис“, која е еден од носечките партнери на меѓународниот проект ACTION SEE, изминатата седмица учествуваа во два настани што го организираше...

Куќите со големите водени резервоари на покривите, први настрадале од земјотресот во Албанија

Несоодветните и нестандардни градби, дополнително и несеизмички, беа кобни за големиот број на жртви во катастрофалниот земјотрес во Албанија. Ова стои во оценката што...

Бугарскa „Дума“ со многу неточни и лути „думи“ за Македонија

Бугарскиот дневен весник со лева ориентација „Дума“ во коментар објавен на 2 декември на официјалната веб-страница, посветен на најновата сесија на Заедничката бугарско-македонска комисија...

Бугарија сака да го чува македонското небо заедно со Грција

Бугарија сака да го чува воздушниот простор на Северна Македонија, на ротациски принцип заедно со Грција, порача бугарскиот претседател Румен Радев денеска, јавува бугарската...

Еди Рама со последно предупредување до порталите да не шират лажни вести за земјотреси

Албанскиот премиер Еди Рама упади остро предупредување до порталите поради ширењето вести за земјотресите, со коишто се зголемува паниката кај населението во Албанија по...

Бројот на загинати од земјотресот во Албанија се искачи на 40, акцијата за спасување...

Спасувачките тимови продолжуваат да трагаат по преживеани под урнатините на објектите во Албанија. Бројката за загинати лица утрово порасна на 40, а се стравува...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ