fbpx

Уапсен македонски државјанин во Косово, продавал фалсификувани долари

Осомниченото лице било фатено со 96.000 фалсификувани долари

-

Државјанин на С. Македонија е уапсен во Косово во близина „Генерал Јанковиќ“ поради тоа што се обидел да внесе фалсификувани долари во Косово, соопшти косовската полиција. Кај 54-годишното лице биле пронајдени и запленети 960 парчиња на банкноти по 100 долари или вкупно 96.000 долари.

„Осомничениот го уапсиле полициски службеници на дело, при обид да стави во промет поголема количина на американски долари за кои се сомнева дека се фалсификувани. Осомничениот продал 100 лажни долари за 40 евра“, се наведува во соопштението на косовската полиција.

На лицето му биле одземени возилото и мобилниот телефон.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Температурните разлики се шок за луѓето, летоска можно е да има грмотевични бури

Деновиве се случуваат големи температурни осцилации. Влеговме во пролет со летни температури, а сега имаме ниски температури. Чувствителните луѓе реагираат на овие драстични временски разлики бидејќи организмот не може...