fbpx
Таг: фалсификувани пари

таг: фалсификувани пари

Уапсен македонски државјанин во Косово, продавал фалсификувани долари

Државјанин на С. Македонија е уапсен во Косово во близина „Генерал Јанковиќ“ поради тоа што се обидел да внесе фалсификувани долари во Косово, соопшти косовската полиција. Кај 54-годишното лице биле пронајдени и запленети 960 парчиња на банкноти по 100 долари или вкупно 96.000 долари. „Осомничениот го уапсиле полициски службеници на дело, при обид да стави во промет поголема количина на...

Фалсификувани банкноти од 2.000 денари се во оптек, НБРСМ со совет како да ги препознаете (фото)

Во земјава е забележана појава на фалсификувани банкноти од 2.000 денари, кои се наоѓаат во оптек. Народната банка (НБРСМ) информира дека на едноставен начин граѓаните и правните лица можат да проверат дали станува збор за фалсификат. „Појавениот тип на фалсификат е изработен на обична (комерцијална), двослојна хартија којашто при допир значително се разликува во дебелината, цврстината и еластичноста во однос...

Кичевската полиција запленила повеќе од 50 лажни банкноти, три лица се приведени

Екипа на кичевската полиција вчера попладне извршила претрес на возило, сопственост на фирма од Скопје, и привела три лица кај кои биле пронајдени повеќе од 50 фалсификувани банкноти во апоени од 500 денари, информира МВР. Претресот на возилото и на трите лица во него бил извршен по наредба на Основниот суд Кичево поради постоење основан сомнеж дека се превезуваат фалсификувани пари. Како...

Во Куманово пронајдени фалсификувани евра и денари

Кумановската полиција, по добиени информации, во средата оваа недела, во два одделни случаи пронашла фалсификувани евра и денари, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Како што информираат оттаму, во првиот случај, по издадена наредба од Основниот суд Куманово, полициски екипи извршиле претрес во домот на Б.Џ.(29) во селото Опае, Липковско, каде пронашле и одзеле 10 банкноти во апоени од 50...

Албански државјанин пазарел во Струга со фалсификувани евра

Струшката полиција поднела кривична пријава против 34-годишниот В.Џ. од Република Албанија, кој е осомничен дека во продавница во Струга платил со фалсификувани евра. Според полициските информации, осомничениот, кон крајот на минатиот месец, од продавница во Струга купил електроопрема, која ја платил со фалсификувана банкнота од 20 евра. Случајот во полиција го пријавиле вработените во продавницата откако се посомневале во автентичноста на...

Прилепчанец разменувал фалсификувани долари во битолска менувачница

Битолската полиција поднела кривична пријава против 31-годишниот прилепчанец Ј.А. осомничен дека пуштил во оптек фалсификувани американски долари. Според полициските информации, прилепчанецот го извршил делото за кое се товари кон средината на март годинава, кога во менувачница во Битола разменил шест фалсификувани банкноти во апоени од 100 американски долари. По откривањето на случајот, полициски службеници извршиле претрес и кај прилепчанецот нашле уште...

Осумнаесетгодишна кумановка осомничена за фалсификување пари

Штипската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство поднела кривична пријава против 18-годишна кумановка, осомничена за фалсификување пари, сооопшти полицијата. Како што информираат оттаму, кумановката С.Ц. (18) на 24 јануари годинава, во дискотека во Штип платила со фалсификувана банкнота од 1.000 денари. Случајот го пријавила вработена во дискотеката, а по преземените мерки и по извршеното вештачење, полицијата утврдила дека банкнотата е...

Жители на Горно Јаболчиште купувале бензин со фалсификувани денари

Велешката полиција поднела кривична пријава против Р.З. (37) и Џ.З. (41) од селото Горно Јаболчиште, осомничени за фалсификување пари, соопшти полицијата. Според информациите оттаму, осомничените на почетокот на септември минатата година, на бензинска станица платиле со фалсификувана банкнота од 1.000 денари. Вработените на бензинската го пријавиле случајот во полиција, чии екипи ги пронашле осомничените и при преглед над нив и на возилото...

Жител на Бајрамовци пуштил во оптек лажни евра

Дебарската полиција поднела кривична пријава против С.М. (27) од село Бајрамовци, Центар Жупа, осомничен дека пуштил во оптек лажни евро-банкноти. Според полицијата, осомничениот во текот на минатата година набавил и повеќепати пуштил во оптек лажни банкноти во апоени од 50 евра. Полицијата кон средината на декември извршила претрес и во неговиот паричник ги нашла лажните банкноти. Против С.М. е поднесена кривична пријава за...

Стара невистинита вест дека пијан Србин убил ајкула во Египет, преку руски медиуми стаса и кај нас

Уште во 2010 година Дејли Мејл пишува за лажниот настан на српски турист, кој убил ајкула која ги плашела туристите во египетскиот туристички центар Шарм ел Шеик. Приказната станала интернет...