fbpx
Таг: Косово

таг: Косово

Лавот Џони од кафез во Гњилане преместен во прифатилиште за мечки близу Приштина

Лавот по име Џони, за кој се верува дека во 2019 година преку алтернативни патишта е прошверцуван од Албанија во Косово и досега беше чуван во кафез во ресторанот „Маја е зез“ во Гњилане, е ослободен од решетките и сега живее во прифатилиште за мечки близу Приштина. Прифатилиштето „Беар Форест“ Приштина соопшти дека лавот сега има можност да ужива во...

Косово поднесе апликација за членство во Советот на Европа, очекува брз прием и во ЕУ и НАТО

Косовската шефица на дипломатијата, Доника Гервала, денес официјално ја поднесе својата апликација за членство во Советот на Европа, соопшти кабинетот на косовското Министерство за надворешни работи. Овој потег, како што пренесе Ројтерс, следи откако Русија го напушти телото неколку часа пред гласањето за нејзиното протерување во собранието на Советот на Европа на 15 март, три недели откако го започна нападот...

Внатрешната контрола на МВР работи на случајот со земање 20 евра мито по патник на „Блаце“

Одделот за внатрешна контрола во координација со надлежното обвинителство уште од ноќеска интензивно работи на расчистување и санкционирање на случај со земање на мито од страна на полициски службеници на Граничниот премин Блаце, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Заменик министерот за внатрешни работи, Назим Буши за ТВ21 изјави дека е уапсен началник на смена на граничниот премин Блаце, којшто...

Курти за Си-ен-ен: Западен Балкан би можел да биде ново руско „бојно поле“

Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за Си-ен-ен посочи дека во однос на војната во Украина, Србија воопшто не е неутрална туку е на страната на Руската Федерација. Според Курти, постои загриженост дека Западен Балкан би можел да биде ново руско „бојно поле преку нивните „прокси“ елементи - Србија или Република Српска“. Тој додаде дека на рускиот претседател порано или...

Сведоштво за КРИК: Во убиството на Оливер Ивановиќ учествувале групата на Беливук и Веселиновиќ

Косовскиот политичар и лидер на Граѓанската иницијатива „Слобода, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ бил убиен по наредба на Звонко Веселиновиќ кој бил поддржан од заменик-претседателот на Српската листа, Милан Радојичиќ, и двајцата се на листата за санкции на американското Министерство за финансии, се вели во сведоштвото кое го објави српската Мрежа за истражување на криминал и корупција (КРИК). Бобан Богдановиќ, долгогодишен...

Речиси сите полицајци од граничен премин во Косово уапсени во истрага за корупција

Со лисици на рацете и на распит завршија 48 гранични полицајци и двајца цариници, по истрагата на косовскиот Полициски инспекторат во координација со Специјалното обвинителство која траеше 10 месеци. Според порталот KALLXO.com, уапсени се речиси сите припадници на граничната полициска станица Ѓаковица. Полицискиот инспекторат соопшти дека постои основано сомнение оти уапсените во овој случај се инволвирани стотици пати (над 400 пати)...

Вулин го велича Милошевиќ, Вучиќ и Харадинај се препукуваат кој кого ќе бомбардира, Косово бара членство во ЕУ и НАТО

Руската агресија на Украина ги отвори старите балкански рани. За разлика од протестите за поддршка на Украина кои се организираа во Приштина, во српската престолнина се организираа протести за поддршка на Русија. Таков протест неодамна организираа и локалните Срби од северот на Косово. Тие на „руските браќа“ им пренесоа порака за поддршка на рускиот народ и рекоа дека косовските Срби...

Косовските супермаркети ги намалија цените од 250 денари за литар зејтин, полицијата пронајде сокриени 100 илјади литри

Полициските акции, иницирани од косовското Обвинителството, ги вразуми маркетите кои вчера литар сончогледово масло го продаваа по цена од 3,49 евра без разлика на производителот и тоа во ограничени количини од максимум четири шишиња. „Цената на литар зејтин денес се движи од 2,19 до 2,99 евра“ за Мета.мк потврди адвокатот Арбер Јашари кој вчера на Фејсбук сподели пост во кој...

Рестрикции на струја во Косово, протести во Приштина

По 10 години, во Косово од вчера се воведоа рестрикции во снабдувањето со електрична енергија. Станува збор за плански рестрикции во траење од по два часа во два наврати во текот на едно деноноќие, јавува Радио-телевизија Косово. Телевизијата Н1 пренесува дека рестрикции на струја се воведени и во северниот дел на Косово, со цел да се растовари електроенергетската мрежа. Ваквиот...

Данска ќе изнајми 300 затворски ќелии во Косово за 210 милиони евра

Данска ќе изнајми затворски ќелии во Косово каде што ќе испрати 300 затвореници, соопшти данската влада, презентирајќи нов план за запирање на пренатрупаноста на затворите. Проектот планира „да изнајми 300 затворски ќелии во Косово“ за да можат странците осудени на депортација да бидат испратени во Данска по отслужување на казната, се вели во соопштението на Министерството за правда. За оваа услуга,...

Косовската ветерна електрана „Бајгора“ започна со работа, има моќност од 102,6 мегавати

Германската компанија „Нотус енерџи“ ја заврши изградбата на ветерната електрана „Бајгора“ во косовската општина Митровица. Најголемиот енергетски капацитет во Косово за добивање на енергија од ветерот е со моќност од 102,6 мегавати, пишува Balkan Green Energy News. Ветерниот парк се состои од 27 турбини кои беа пробно пуштени во функција во текот на изминатово лето. Планираното годишно производство ќе изнесува...

Изборни изненадувања во Косово, партијата на Курти не постигна јасна победа во ниту една општина

Вчера и во Косово се одржаа локални избори, каде 799.960 од косовските граѓани (42,5 отсто) излегоа да гласаат за својот кандидат кој ќе ја води општината во која живеат во следните четири години. Гласачките места во Косово беа отворени во 07:00 часот, а беа затворени во 19:00 часот. Прелиминарните резултати објавени од Централната изборна комисија (ЦИК) се изненадување на овие локални...

Одѕивот на локалните избори во Косово 43,09 проценти, полицијата со детали за напад со огнено оружје на Јариње

Денеска редовни локални избори се одржуваат и во Косово. До 19 часот гласале 43,09 проценти од гласачите, објави Централната изборна комисија на Косово (ЦИК) на официјалната веб-страница. Најголем одѕив имало на северот на Косово во Звечан каде гласале 82,68 проценти, во Лепосавич 74,26 проценти и во Северна Митровица каде излезноста била 65,55 проценти. Најмал одѕив имало во Драгаш каде...

Претседателот Џо Бајден го предлага Кристофер Хил за нов амбасадор на САД во Белград

Американскиот претседател Џо Бајден го номинираше долгогодишниот искусен дипломат Кристофер Хил за нов амбасадор на САД во Србија, пренесуваат светските медиуми. За да биде назначен за амбасадор, номинацијата на Хил треба да биде потврдена од американскиот Сенат. Белградскиот дневен весник „Данас“ денеска пишува дека ваквиот потег на претседателот Бајден ќе значи отповикување на досегашниот американски амбасадор во Белград Ентони Годфри...

Се смирува ситуацијата на северот на Косово, барикадите на патиштата се тргнати

По вчерашните инциденти, утринава во северниот дел на Митровица е мирно, а барикадите што беа поставени на локалните патишта се отстранети, пренесе Н1. Надвор од животна опасност е и лицето кое вчера беше рането во полициската акција: Повредениот е опериран и сè уште е на интензивна нега. Косовскиот министер за внатрешни работи, Џеваљаљ Свечља, на прес-конференција рече дека акцијата не е...

Борел повикува на смирување на тензиите на Косово: Едностраните дејствија се неприфатливи

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел повика на итно смирување на ситуацијата на северот на Косово и рече дека еднострани и некоординирани дејствија што ја загрозуваат стабилноста се неприфатливи. „Насилните инциденти на северот на Косово мора веднаш да престанат. Едностраните и некоординирани дејствија што ја загрозуваат стабилноста не се прифатливи“, напиша Борел на Твитер. https://twitter.com/JosepBorrellF/status/1448246518037745665?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1448246518037745665%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Frs.n1info.com%2Fvesti%2Fakcija-kosovske-policije-u-severnoj-mitrovici-cuju-se-sirene-za-opasnost%2F Неговата реакција следи по денешната...

Тензии на северот на Косово: Едно лице е тешко рането, солзавец и блокади на патишта, нападнати новинари

Косовската полиција за економски криминал и царина, придружена со специјалните единици на РОСУ, денеска спроведе акција против шверц на стока на неколку локации во земјата, вклучувајќи го и регионот Приштина, Пеќ и на југот и северот во Митровица. Оваа акција ги разгневи Србите од северот, кои се спротивставија на полицијата, ги блокираа патиштата во Звечан и палеа автомобили, пренесе...

Почна Самитот на Движењето на неврзаните во Белград посветен на 60-годишнината од основањето

„Добредојдовте дома. Белград беше, е и ќе биде горд домаќин на секој човек со мир во душата. А основната идеја околу која се собраа нашите предци при основањето на ова движење е мирот. Мирот е темел за развојот на соработката, и тоа во политиката, културата или економијата. Меѓународната соработка со почитување на основните принципи и целта на повелбата на...

Началникот на генералштабот Васко Ѓурчиновски во дводневна работна посета на Косово

Началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски денеска и утре ќе престојува во дводневна работна посета на Косово, информираат од Генералштабот на Армијата на Северна Македонија. Генералот Ѓурчиновски во текот на денешниот ден ќе ја реализира редовната годишна средба со командантот на мисијата КФОР, генерал-мајор Франко Федеричи, по што ќе ја посети и регионалната команда на мисијата во Пеќ,...

Започнува имплементацијата на договорот за регистарски таблички меѓу Косово и Србија

Денеска на граничните премини што го поврзуваат Косово со Србија, започна имплементацијата договорот за прашањето на регистарските таблички постигнат во Брисел. Косовската полиција преку соопштение до медиумите објави дека се направени неопходните подготовки за спроведување и извршување на одлуката која се однесува на постигнатиот договор во Брисел, помеѓу Република Косово и Србија, според кој на регистарските таблички на возилата ќе...

Сателитскиот интернет „Старлинк“ наскоро ќе стане достапен и во Македонија

Сателитската интернет-услуга „Старлинк“ на компанијата „Спејс Екс“ од минатата недела е достапна во 32 земји во светот. Според соопштението на компанијата и објавената мапа, може да се види дека „Старлинк“...