fbpx
Таг: Косово

таг: Косово

Османи: Седумтемина наши државјани утрово од Бањска, Косово се враќаат дома

Седумтемина македонски државјани кои беа во хотел во близина на селото и манастирот Бањска во Косово, каде се случи оружениот инцидент со најмалку четиримина загинати - еден косовски полицаец и најмалку тројца припадници на вооружената група што влегла во манастирот, утрово под придружба на косовската полиција се враќаат дома. Информацијата ја соопшти македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи преку...

Рада Трајковиќ: Повеќе од 30 луѓе упаднале во манастирот Бањска, а има повеќе од тројца убиени

По оружениот инцидент во селото и манастирот Бањска, на север од Митровица, во утринската програма на српската телевизија „Нова“, Рада Трајковиќ од Европското движење на Србите од Косово и Метохија, вели дека во ситуацијата КФОР и ЕУЛЕКС одиграле многу значајна улога, но и дека бројката на загинати од вооружената група, за коишто се претпоставува дека се Срби, е повеќе...

Ден на жалост во Косово, цел арсенал оружје најден во манастирот кај Бањска [фото]

Косовската претседателка Вјоса Османи го прогласи денешниот ден за Ден на жалост поради убиството на полицаецот кај манастирот Бањска во северниот дел на Косово, јавува КосСев.инфо.  „Претседателката на Република Косово, Вјоса Османи, во согласност со Уставот на Косово, одлучи понеделник, 25 септември 2023 година, да биде прогласен национален ден на жалост во чест на полицаецот Африм Буњаку, убиен на Северот“,...

Македонско МНР: Седум наши граѓани во непосредна близина на манастирот Бањска во Косово

Македонското Министерство за надворешни работи информираше дека во раните утрински часови, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е информација за седум државјани на Република Северна Македонија, од кои едното од нив дете, кои се сместени во хотел, во непосредна близина на манастирот каде е извршен вооружен напад врз косовските полициски сили. Амбасадата на Северна Македонија во Приштина...

Косовската полиција упадна во манастирот кај Бањска, бројот на убиени се искачи на четворица

Четворица загинати е досегашниот епилог од престрелката кај манастирот Бањска во северниот дел на Косово, информираат од косовската полиција, пренесува Kallxo.com. Косовските сили доцна попладнево упаднаа во манастирот кај Бањска, при што по жестоката престрелка дел од вооружената група од 30 лица успеала да избега. Сепак, три лица од вооружената група биле убиени, а изминатава ноќ претходно загина и...

Втор загинат кај Бањска, косовската полиција убила еден од напаѓачите

Косовската полиција попладнево соопшти дека убила еден од напаѓачите кај селото Бањска во меѓусебните престрелки со добро вооружената група од околу 30 лица, за кои косовскиот премиер Албин Курти рече дека се одговорни за убиството на косовскиот полицаец и денеска ги повика да се предадат. Со ова, бројката на загинати се зголеми на двајца во најновата ескалација на состојбата во...

Ескалација во Косово: Се пука кај Бањска, Курти тврди полицијата опкружила 30 вооружени лица

По убиството на косовски полицаец кај селото Бањска во северно Косово, состојбата останува драматична. Спорадични пукања се слушаат и понатаму од правецот на ова село, а косовскиот премиер Албин Курти пред малку објави дека нападите продолжуваат кај ова село и дека има најмалку 30 тешко вооружени лица кои пукаат кон косовската полиција. Курти додаде дека станува збор за професионалци,...

Убиен полицаец на северот на Косово, Приштина ги обвинува српските власти

Косовската полиција утрово потврди дека еден полициски припадник е убиен, а негов колега е ранет по извршениот напад врз нив во северниот дел на Косово, јавува КосСев.инфо. Единицата за брзи интервенции на пограничната полиција во 2:34 часот забележала дека на влезот во селото Бањска биле поставени два камиона без регистарски таблички, а еден од нив го блокирал патот. Од полициската...

Стара вест злоупотребена за ширење невистини дека „цело Косово е запишано во нашиот пензиски систем“

Уште од 2014 година, има договор меѓу С. Македонија и Косово со кој двете земји се обврзани да го признаат стажот на граѓаните од двете држави сè до стекнување на минималната пензија. Како што беше тогаш објавено, станува збор за околу 2.500 македонски граѓани кои ќе можат да се стекнат со право на пензија доколку им се признае стажот...

Пендаровски се сретна со неговите колеги-претседатели на Албанија и на Косово

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со претседателката на Република Косово, Вјоса Османи Садриу, како и со претседателот на Република Албанија, Бајрам Бегај, на маргините на одржувањето на состанокот на лидерите на земјите учеснички од процесот Брдо-Бриони во Скопје. Како што информираат од неговиот кабинет, на средбата со косовската претседателка било изразено задоволство од нивото на билатералните односи меѓу двете...

Пригожин и неговата мистериозна судбина – главен маркер за дезинформации

Жив е или навистина загинал во авионски пад на 23 август? Ова е главната дилема што се наметнува во јавноста по серијата вести и (дез)информации околу падот на компанискиот авион на Евгениј Пригожин, во кој се наоѓал и самиот во моментот на падот, барем според официјалните списоци и официјалните информации што ги лиферува руската влада. Проблемот е што малку...

Потпалувачка пропаганда од Србија за уставните измени: „Стануваат ли Македонците малцинство во сопствената држава?“

„Стануваат ли Македонците малцинство во сопствената држава, иако според последниот попис се повеќе од 58 отсто?“. Со оваа реченица српската државна телевизија РТС (Радио Телевизија Србија) го започнува пропагандистичкиот текст против уставните измени кои сè уште се во процес во македонското Собрание и кои се услов за почеток на преговорите за членство на земјава во Европската Унија. Во својот новинарски...

Реакции на Косово по апсењето на општинскиот советник од партијата на Курти во Тирана

Косовската опозиција ја обвинува владејачката Самоопределување и нејзиниот лидер – косовскиот премиер Албин Курти, за криминал и за „соработка“ со Србија, по апсењето на членот на владејачката партија во градското собрание на Приштина, Бесник Мујеци во Албанија, пренесува Коссев.инфо. Мујеци вчера беше уапсен во група со уште четири лица. Одземени биле 11.300 таблети – екстази во вредност од околу 400.000...

Ахмети се сретна со косовскиот министер Алиу, разговарале за изградба на пат меѓу Тетово и Призрен

Лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети, денеска се сретна со косовскиот министер за животна средина, просторно планирање и инфраструктура Либурн Алиу во партиското седиште во Мала Речица. Ахмети рече дека се среќава со Алиу по официјално барање од косовскиот премиер Албин Курти, кој во петокот беше во посета на Тетово и Скопје, на средба само со опозициските лидери од албанскиот...

Не може да се потврди дека Египет го повлекол признавањето на Косово

Веста што на својот ФБ профил ја објави лидерот на Левица, Димитар Апасиев, дека Египет го повлекол признавањето на Косово, со некаква алузија дека тоа се случува додека е тој во Египет на одмор и дека од тој аспект е поуспешен од министерот Бујар Османи, коj лобираше за признавање на Косово од Шпанија – е невистина. Темата за можно...

Се обидуваат ли Курти и Вучиќ тензиите меѓу Приштина и Белград да ги префрлат и кај нас?

Речиси координирано, еден по друг, косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ деновиве со своите изјави се обидуваат да се мешаат во внатрешнополитичките и надворешнополитичките односи на Македонија. По дадените изјави, се поставува прашањето: Се обидуваат ли Курти и Вучиќ тензиите меѓу Приштина и Белград да ги префрлат и во нашата земја? Нивните изјави доаѓаат токму пред,...

Престрелка меѓу полицијата и криумчари на северот на Косово, уапсени се пет лица

Уапсени се пет лица осомничени за шверц на стока и напад на службено лице, додека еден осомничен успеал да избегне апсење и заминал во непознат правец. Во оваа акција биле запленети четири автомобили кои биле инволвирани во конкретниот случај, при што на еден од нив е пронајдена количина цигари за кои постои сомневање дека се шверцувале преку илегални патишта...

Еден починат и над 20 повредени во пукање во локал во Приштина

Едно лице починало, а четворица се здобиле со прострелни рани во инцидент што синоќа се случил во Приштина, пренесува Kossev.info. Во пукањето што се случило во локал во косовскиот главен град, повредени се над 20 лица. На синоќешниот конфликт му претходела расправија меѓу неколку мажи, по што било употребено и огнено оружје. Четири лица се здобиле со физички повреди и биле хоспитализирани...

Контраспин: Левица спинува дека Македонија е вклучена во репресии на Србите на Косово

Реагирајќи на одлука на Влада за испраќање на 31 припадник на АРМ на Косово на шест месеци, Левица спинува дека КФОР е репресивна сила која често употребува прекумерна сила врз Србите, дека со одлуката на Владата и земјата е вклучена во такви репресалии, дека над 90 отсто од македонското население ја осудува таквата одлука и дека мисијата не е...

Ескобар: Курти ќе ја пропушти шансата ако не се координира со европските партнери

Заменикот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар, рече дека европскиот план за Косово е добар и дека „не одговара на ниту една страна“. Тој додал дека косовскиот премиер Албин Курти ќе ја „пропушти можноста“ доколку не се согласи да го спроведе планот и да се координира со...

Денес и утре во МКЦ продолжува богатата програма на музичката конференција ПИН

Вчера во Младинскиот културен центар во Скопје започна музичката конференција и фестивал ПИН, организиран од Пасворд продукција. Станува збор за тридневен настан, на кој преку ден се одржуваат панели...