fbpx
Tag: Косово

tag: Косово

Kush përhap dezinformata rreth Kosovës?

Kjo storje nga Ardit Kika fillimisht është prodhuar për dhe publikuar nga Kosovo 2.0 si pjesë e projektit Western Balkans Anti-Disinformation Hub project. Këtu është ribotuar me leje.   Më 2 nëntor 2022, u publikua një video nga një shtëpi private e të moshuarve në Pejë. Në të shihej një infermiere, grua e re, teksa e rrihte një të moshuar me...

Kosova dhe Serbia zgjidhin mosmarrëveshjen e targave të makinave, me ndërhyrjen e SHBA

Dy ditë pasi Kosova dhe Serbia nuk gjetën gjuhën e përbashkët për mosmarrëveshjen mbi vendimin e qeverisë së Kosovës për të ndaluar targat e lëshuara nga Serbia, BE-ja njoftoi më 23 nëntor se çështja tani është zgjidhur. Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, i cili zhvilloi bisedime të pasuksesshme më 21 nëntor në Bruksel me presidentin serb Aleksandar Vuçiç dhe kryeministrin e Kosovës Albin Kurti,...

Analizë: Vendet e Ballkanit nuk kanë strategji të qëndrueshme për testimin për Kovid-19

Asnjë vend në botë nuk e di numrin e saktë të përgjithshëm të personave të infektuar me SARS-KOV-2, virusin që shkakton sëmundjen Kovid-19. E gjithë ajo që dihet është ajo që mund të mësohet nga evidenca zyrtare që e mbajnë autoritetet shëndetësore në bazë të rezultateve nga testet e kryera. Të gjitha infeksionet që janë të vërtetuara në mënyrë...

Koronavirus, Kina, Harvardi: Si arritën krijuesit e lajmeve të rreme përsëri ta mashtrojnë publikun

Me sa duket dezinformatat nuk kanë të ndalur gjatë krizës nga pandemia e koronavirusit. Për t’i bërë gjërat më keq, duket se media nuk janë shumë të trajnuar dhe në gjendje të ndalojnë përhapjen e lajmeve të tilla të rreme, pavarësisht adresimit serioz nga disa ekspertë dhe institucione për këtë çështje vitet e fundit, shkruan Meta.mk. Disa muajt e fundit, nga...

Rreziku nga dezinformatat është pjesë e sfidës së raportimit në rajonin e Ballkanit

Në vlugun e përhapjes së dezinformatave, gazetarët në Kosovë pohojnë se sfidat për raportim për ngjarjet në rajon janë gjithnjë e më të mëdha, shkruan Meta.mk. Profesionistët në terren pohojnë se mediat që nuk kanë prani në terren në të gjithë Ballkanin duhet t’i kushtojnë vëmendje të veçantë filtrimit të informacioneve që ata i publikojnë në formë të lajmeve, por gjithashtu...

Për veturat një kontroll kufitar midis Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë – për trenat do të presim edhe pesë vjet

Për udhëtim më të shpejtë të trenave dhe vendosje të kontrolleve të përbashkëta kufitare midis Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë do të presim deri në vitin 2023. Për t’i zbatuar ato, duhet të ndërtohet objekt i ri kufitare pranë stacionit të trenit Tabanovce e për ndërtimin e tij autoritetet e Maqedonisë së Veriut aktualisht po grumbullojnë fonde nga Bashkimi...

Mungesa e vendkalimeve të përbashkëta kufitare e vështirëson punën e hekurudhës

Maqedonia dhe Kosova kanë nënshkruar marrëveshje për vendosje të kontrolleve të përbashkëta kufitare në trafikun hekurudhor qysh në vitin 2011, por deri më tani ndërtesa e përbashkët për shërbimet doganore, policore dhe inspektuese nuk është ndërtuar. Sipas informatave nga Ministria e transportit dhe lidhjeve për “Meta.mk” objektin duhet ta ndërtojë pala kosovare në Han të Elezit dhe pas kësaj...

Sensacionalizëm dhe spekulime në revistën serbe “Blic” – qeveria e Maqedonisë i përgënjeshtron lidhjet e fshehta dhe fondet e zeza mes Zaevit dhe Haradinajt

Qeveria e Maqedonisë përgënjeshtron se kryeministri Zoran Zaev dhe ish kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj kanë “lidhje të fshehta dhe fonde të zeza për të korruptuar politikanët në Bruksel”, siç ka publikuar para disa ditësh (06.08.2019) gazeta serbe “Blic” duke mos cituar asnjë burim për pohimet e tilla, transmeton META.mk. Qeveria në Shkup iu përgjigj kërkesës, nga Meta.mk, për koment...

Prishtina s’mund të tregoj me kë të bëjnë koalicion shqiptarët e Maqedonisë

Në Maqedoni nuk duhet të arrihet marrëveshje administrative, por politike mes faktorit shqiptar dhe maqedonas që do të ketë mandat, për koalicionin e ardhshëm qeveritar që të zgjidh njëherë e përgjithmonë çështjen e përdorimit të gjuhës shqipe, tha dje ministri i jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj në emisionin “Arena” në kanalin televiziv “Ora News”. Ai porositi shqiptarët e Maqedonisë që...

Poposki: Daciq mirë e ka ditur në çfarë vendi po vjen

Ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daciq mirë e ka ditur në çfarë vendi po vjen, deklaroi shefi i diplomacisë maqedonase, Nikola Poposki, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve nëse Daciq e din cili vend po e viziton. “Po, mirë e din ku ka ardhur dhe nuk është i vetmi në Serbi që e din kush është ky vend....

Ahmeti, Kasami dhe Sela në takim me presidenti kosovar Hashim Thaçi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot në Prishtinë ka takuar liderët e partive politike shqiptare në Maqedoni, të cilët i ka përgëzuar për mbajtjen e zgjedhjeve të lira dhe demokratike Thaçi, siç njoftojnë nga kabineti i tij, liderit të BDI-së, Ali Ahmeti, liderit të Besës, Bilal Kasami dhe liderit të Aleancës për shqiptarë, Zijadin Sela i ka uruar për zgjedhjet...

Daciq qetëson “gjakrat”: Miqësia duhet të respektohet edhe në Shkup edhe në Beograd

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daciq sot deklaroi se pajtohet me qëndrimet e MPJ-së maqedonase se nuk duhet të prishen miqësitë mes Serbisë dhe Maqedonisë dhe shtoi se kjo duhet të vlej edhe në Beograd edhe në Shkup, njofton korrespondenti i “Meta” nga Beogradi. Lidhur me reagimin e MPJ-së së Maqedonisë ndaj deklaratës së tij se Serbia ka gabuar që...

Daciq: Serbia gaboi që e pranoi Maqedoninë me emrin kushtetues

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daciq tha se Serbia ka gabuar që e pranuar Maqedoninë nën emrin kushtetuese sepse Maqedonia ka pranuar dhe ka mbështetur anëtarësimin e saj në UNESKO.   “Serbia bëri gabim të madh. E tërë Evropa dhe bota e përdorin termin Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë ndërsa ne i dhamë shuplaka vëllezërve tanë grek dhe tani presim nga...

Jahjaga: Fjalori i Nikoliq për Kosovën është kthim i retorikës së vjetër

  Kabineti i presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, sot njoftoi se fjalori që presidentit serb, Tomislav Nikoliq, e ka përdorur në takimin në Budvë, me çka jepet përshtypje se kthehet fjalori i famshëm i vjetër. Nikoliq në Budvë, në margjinat e Samitit të liderëve të procesit Brod- Brioni, sipas shkrimeve të “Vecerni novosti”, i ka porositur Jahjagës të “mos dalldiset” se...

Në Kosovë të shtëna ndaj makinës me policë çek

Policia çeke sot njoftoi se gjatë fundjavës persona të panjohur në veri të Kosovës kanë qëlluar ndaj makinës ku ka pasur policë gjerman dhe çek dhe se çdo gjë ka përfunduar pa të lënduar, por vetëm me xhama të thyera. Persona të panjohur të dielën pasdite kanë hapur zjarr ndaj dy makinave të EULEX ku kanë qenë katër polic çek,...

Nga fillimi i vitit, 6000 emigrant janë kthyer në Kosovë

Prej 1 janarit të këtij viti, në Kosovë janë kthyer më shumë se 6000 qytetar që kanë emigruar në vendet evropiane respektivisht në Gjermani. Këtë e deklaroi zyrtar i migrimit të MPB-së në Kosovë, Valon Krasniqi për mediumin kosovar “Kosovalive”. Sipas tij, për dallim nga viti i kaluar, numri i të kthyerve është rritur. Në raportin e prillit të UNDP-së, thuhet...

Thaçi: BЕ-ja të ndërpresë izolimin e Kosovës

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë thirrje që të ndërpritet “izolimi i padrejtë” i Kosovës nga Bashkimi Evropian. Ai ka takuar sot në Gjermani grupin e deputetëve për Evropën Juglindore, ku janë të përfaqësuara të gjitha partitë e Bundestagut. “Para deputetëve theksova se e ardhmja e Kosovës është në Bashkimin Evropian dhe në NATO dhe se për këtë...

Kosovarët tejkaluan sirianët në kërkim të azilit në Austri

Banorët e Kosovës në janar u bënë grupi më i madh që paraqitën aplikimet për azil në Austri. Me dorëzimin e 1029 kërkesave, kosovarët tejkaluan numrin e sirianëve të cilët braktisin vendin e tyre. Në janar të këtij viti, gjithsej 910 sirianë kanë aplikuar për azil në Austri. Në vendin e tretë janë afganët, me 622 aplikime dhe të katërt...

23 persona të lënduar nga protestat në Kosovë

23 të lënduar dhe 20 të arrestuar është bilanci i protestave në Prishtinë, njoftoi zëdhënësi i policisë kosovare, Baki Kelani. Disa mijëra qytetarë morën pjesë në marshin nga godina e qeverisë e deri tek Kuvendi i Kosovës për ta treguar pakënaqësinë e tyre nga pozita e kombinatit metalurgjik “Trepça” ku gjithashtu kanë kërkuar dorëheqje nga ministrat Aleksandar Jablanoviq dhe Hashim...