fbpx

Poposki: Daciq mirë e ka ditur në çfarë vendi po vjen

-

Ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daciq mirë e ka ditur në çfarë vendi po vjen, deklaroi shefi i diplomacisë maqedonase, Nikola Poposki, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve nëse Daciq e din cili vend po e viziton.

“Po, mirë e din ku ka ardhur dhe nuk është i vetmi në Serbi që e din kush është ky vend. I ftoj të vijnë dhe ta vizitojnë Maqedonisë sepse Maqedonia ka çka të ofrojë”, tha Poposki.

Në pyetjen nëse ka marrë sqarim nga Daciqi për deklaratat e tij, Poposki tha se kjo nuk ka qenë asgjë më ndryshe nga deklaratat e mëhershme.

“Shpjegimi nuk është asgjë më ndryshme, por e kuptojmë ndjeshmërinë që e kanë, në veçanti para votimit për hyrjen e Kosovës në UNESKO. Megjithatë, ne jemi të vendosur të vazhdojmë me bashkëpunimin rajonal dhe ta thellojmë atë” shtoi Poposki.

Daciqi në intervistën e Vitit të Ri deklaroi se Serbia ka qenë “budalla” kur e ka pranuar Maqedoninë me emrin e saj kushtetues si dhe se në raportet e mëtutjeshme multilaterale do të përdorin referencën IRJM.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.