fbpx
Таг: кривично дело

таг: кривично дело

Екоцидот и официјално е ново кривично дело, правниците сметаат дека тешко ќе се докажува

Екоцидот и официјално е ново кривично дело во македонското законодавство. На 15 март стапија во сила одредбите од измените на Кривичниот законик кои се однесуваат на дела против животната средина и природата. Екоцидот е дефиниран како долготрајно и широко распространето загадување на животната средина кое предизвикува сериозна штета, а казната која е предвидена е од најмалку десет години до...

Обвинение за грабнување на внукот на Љубе Бошковски, наводно киднапиран поради неплатен хероин

Основното јавно обвинителство (ОЈО) поднесе обвинение против две лица за грабнување и помагање на Самоил Костадиновски, внук на лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошковски. На 3 март, на улицата „Христо Татарчев“, првообвинетиот, заедно со лицето кое се наоѓа во бегство и други непознати лица, извршиле грабнување на едно лице, со закана дека ќе го лишат од живот. Намерата...

Почна ловот на новинари: Додик со акт клеветата ја прогласи за ново кривично дело

Претседателот на Република Српска (РС), Милорад Додик денеска го потпиша указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик на РС, пренесе Ослобоџење. Станува збор за измени кои практично клеветата ја прогласуваат за кривично дело. Овие измени беа усвоени од Народното собрание на РС на седницата на 20 јули годинава. Тоа значи дека секој што ќе верува дека...

Наместо да ја чува, сосед се обидел да го украде имотот на 77-годишна жена од Кисела Вода

Случај на измама со обид за одземање на имотот на старо лице е регистриран од полицијата во скопската населба Кисела Вода. Наместо да се грижи за неговата 77-годишна сосетка, жител на Кисела Вода се обидел да ја измами за таа да потпише договор за солемнизација на целиот имот и банкарските сметки. Притоа, тој ја држел 77-годишната жена затворена во...

Кривична пријава против вработена во скопска осигурителна компанија за измама и фалсификување документ

Скопјанка се сомничи дека како вработена во осигурителна компанија, во периодот од 2020 до 2021 година, со лажно прикажување на факти измамила оштетена, убедувајќи ја дека доколку ѝ даде пари добиени по основ осигурително осигурување во износ од 120.000 денари, може да ѝ го зголеми износот на оштетеното побарување, соопшти МВР. Против 44-годишната Т.П.М поднесена е кривична пријава поради сомнение...

Седумдесетгодишник силувал единаесетгодишно девојче

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело – Силување дете кое не наполнило 15 години од член 188 став 5 од Кривичниот законик. „Осомничениот на седумдесетгодишна возраст извршил полово дејствие врз 11 годишно девојче на кое му одржувал дополнителни часови“, информираат во Обвинителството. Оттаму информираат дека надлежниот...

МВР: Идентификуван осомничениот за убиството во казино кај Млечниот ресторан

Министерството за внатрешни работи (МВР) информираше дека го идентификувало идентитетот на убиецот на маж во казиното кај Млечен ресторан во скопската населба Капиштец. Скопјанецот  Џ.С., на возраст од 44 години, доби кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство“, казниво по член 123 од Кривичниот законик. Убиството се случило на 31 март 2023 година, околу 08...

Поднесено обвинение за инцидентот со Пендиков, еден од напаѓачите сè уште е во бегство

Охридското Обвинителството поднесе Обвинителен предлог против едно од лицата за кои се смета дека го претепаа секретарот на Бугарскиот културен клуб „Цар Борис“ во Охрид, Христијан Пендиков. „Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка телесна повреда според член 131 став 1 во врска со став 2 и во врска со член 22...

Не е точно дека ЕУ проповеда сквернавење на православни христијански гробишта

Изнесеното тврдење во постот што го рецензираме, дека вандалскиот чин и сквернавењето на гробиштата на православните христијани во Вуковар се „западни вредности за кои ЕУ секојдневно проповеда“, е тенденциозно и неточно. Во текстот на Данас, каде што е оригинално објавена фотографијата споделена во постот, се наведува дека има полициска истрага и дека не е познато кои се сторителите, ниту, пак,...

Седуммина признаа вина и добија условни казни за инцидентите на протестите против францускиот предлог

Условна казна затвор добија седумте млади лица на возраст од 18 до 36 години кои се обвинети за учество во толпа што ќе стори кривично дело, односно за инцидентите на протестите против францускиот предлог што се одвиваа пред Собранието на РСМ на почетокот на јули годинава. Момчињата признаа вина пред судот, по што судијката им изрече условни затворски казни од...

МНР потсетува: Учеството во било која странска војска е кривично дело

Министерството за надворешни работи на Северна Македонија ги потсетува граѓаните дека учеството во било која странска војска, со законските прописи, поточно со Кривичниот законик на земјава, е кривично дело. Ова се случува откако Украинската амбасада во Скопје го објави повикот на Министерството за надворешни работи на Украина, но и на претседателот на Украина Володимир Зеленски за доброволно учество во...

Вистиномер: Вакцинацијата на децата против ковид не е кривично дело, туку слободен избор на родителот

Во постот се изнесени повеќе неточни тврдења. Децата најчесто полесно го поминуваат ковид-19, но новата делта варијанта на коронавирусот покажа дека нема правила. Во земјава од ковид починаа и млади лица, на возраст од 15, 16 и 17 години. Во однос на тврдењето дека ризикот од сезонски грип е повисок од ризикот за ковид, според официјалните информации на ИЈЗ...

Антонијо Милошоски негира дека бил осуден за кривични дела во Германија, СДСМ бара негова оставка

Пратеникот и член на Извршниот комитет на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, според објавата на порталот „А1он.мк“, во Германија бил осуден за сторени кривични дела „добивање придобивки со измама“ и „кражба и злоупотреба од мала вредност“. Медиумот објавува и документ како доказ во кој, според објавата, на германски јазик се наведува дека Милошоски бил осуден на 20 дневни глоби...

Приведени 8 члена на терористичка организација, меѓу нив и поранешен борец на ИСИС во Сирија

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека во текот на вчерашниот ден спровело акција во која што се приведени осум членови на терористичка организација. Акцијата е спроведена од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал-Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам во координација со Агенцијата за национална безбедност, Одделот за специјални полициски операции под раководство на...

ОЈО поднесе обвинение за 21-годишен скопјанец за убиството на Никола Саздовски

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје денеска поднесе Обвинителен акт против 21-годишен скопјанец за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик, за Никола Саздовски, се вели во допис од обвинителството. „Обвинетиот, заедно со уште две лица за кои постапката беше радвоена и за кои веќе е донесена првостепена пресуда...

Маричиќ: Во измените на Кривичниот законик ќе продолжиме да разговараме со медиумските работници

Министерот за правда Бојан Баричиќ на денешната прес-конференција, меѓудругото говореше и за легислативата која се однесува на заштита на новинарите и на медиумските работници. „Паралелно треба да се разговара и со обвинителство и со судството, бидејќи сигурен сум дека на оваа тема можеме да имаме и дополнителна едукација на кадрите и во извршната власт, меѓутоа и во обвинителството и во...

Нема потерница за браќата Усеини кои се во бегство

Полицијата не може да им влезе во траг на Нефи Усеини и неговиот брат кои се обвинети за напад врз нивниот сограѓанин, Спире Топалоски. Засега, министерството за внатрешни работи во делот за потраги нема објавено податоци за распишана домашна или меѓународна потрага по браќата Усеини. Прехтходно СВР Охрид поднесе кривична пријава до надлежното Јавно обвинителство против Нефи Усеини и неговиот брат...

Полицијата го откри тинејџерот што предизвика пожар кај Мојанци и објави видео на ТикТок од потпалувањето

Единицата за насилен криминал при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство - Скопје ќе поднесе писмено известување за 17-годишниот малолетник од скопското село Мојанци поради предизвикување на пожарот на нискостеблеста шума и вегетација во близина на селото. Тој на 4 август на социјалната мрежа ТикТок објави видео како го потпалува пожарот. Фотографиите и видеата биле споделени на повеќе социјални мрежи,...

Владимир Панчевски осуден на три и пол години затвор за злоупотреба на АКМИС системот

Поранешниот претседател на Кривичниот суд-Скопје, Владимир Панчевски е осуден на три и пол години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување, поради рачно доделување на предмети кај подобни судии, а не преку АКМИС системот. Судијката Валентина Ѓорѓиевска од Основниот суд во Велес вечерва ја објави пресудата. Обвинителството го товареше Панчевски за распределба на рака на 40-тина предмети кај одредени...

Обвинителството влезе во ДИК, ќе утврдува дали имало криминал при набавката на софтверот

Во просториите на Државната изборна комисија (ДИК) денеска по допрен глас влезе Основното јавно обвинителство за организиран криминал, за да утврди дали имало кривично дело при спроведувањето на тендерот за набавка на софтверот на оваа институција. При извршениот претрес е одземена тендерската документација, со која треба да се утврди дали се почитувани законските постапки при изборот на фирмата која...

АНАЛИЗА: Ако не се вложуваат во стратешки проекти, новите заеми само ќе го „билдаат“ долгот

Јавниот долг се „спушти“ под 60 отсто - во првиот изборен квартал од годинава, јавниот долг изнесувал 58,6 проценти од БДП. Идната Влада планира нов заем од 1 милијарда...