fbpx

Кривична пријава против вработена во скопска осигурителна компанија за измама и фалсификување документ

Пријавената со лажни прикажување на факти ја измамила оштетената, убедувајќи ја дека доколку ѝ ги даде парите добиени по основ осигурително осигурување, може да ѝ го зголеми износот на оштетеното побарување

-

Скопјанка се сомничи дека како вработена во осигурителна компанија, во периодот од 2020 до 2021 година, со лажно прикажување на факти измамила оштетена, убедувајќи ја дека доколку ѝ даде пари добиени по основ осигурително осигурување во износ од 120.000 денари, може да ѝ го зголеми износот на оштетеното побарување, соопшти МВР.

Против 44-годишната Т.П.М поднесена е кривична пријава поради сомнение за сторени кривични дела „измама“ и „фалсификување исправа.

„Откако ја довела во заблуда оштетената и ги добила парите од неа, пријавената изготвила и со свој печат и потпис, заверила лажен документ на осигурителната компанија, со кој потврдила дека наводно парите се уплатени на сметка на компанијата за потребите на предметот за повторно разгледување и одобрување на поголем износ од оштетеното побарување“, информираа од МВР.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ќе се забрани вработувањето преку агенциите за привремени вработувања во јавниот сектор

Владата на Северна Македонија на 204-та седница на предлог на Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) усвои пет закони за реформи во јавната администрација и дигиталната трансформација на...