fbpx
Таг: фалсификување

таг: фалсификување

Кривична пријава против вработена во скопска осигурителна компанија за измама и фалсификување документ

Скопјанка се сомничи дека како вработена во осигурителна компанија, во периодот од 2020 до 2021 година, со лажно прикажување на факти измамила оштетена, убедувајќи ја дека доколку ѝ даде пари добиени по основ осигурително осигурување во износ од 120.000 денари, може да ѝ го зголеми износот на оштетеното побарување, соопшти МВР. Против 44-годишната Т.П.М поднесена е кривична пријава поради сомнение...

Народната банка ќе соработува со Европската комисија на заштита на кованите евра од фалсификување

Со размена на писма за соработка помеѓу гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и директорот на Генералниот директорат за економски и финансиски прашања на Европската комисија, Марко Бути, се склучи Договор за соработка во процесот на заштита на кованите евра од фалсификување, информираат од Народна банка. Согласно со одредбите од склучениот договор, соработката ќе се одвива преку размена на технички,...

Павлопулос: Македонија била, е и ќе остане грчка

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, во говор во Офицерскиот клуб во Солун, повторно ја обвини Македонија за фалсификување на историјата, за користење име кое, наводно, не ѝ припаѓа и за изразување иредентистички тензии, и притоа не пропушти да спомене дека Македонија била, е и ќе остане грчка. - Ѝ велиме на БЈРМ - подаваме рака на пријателство, но нема шанси да толерираме. Тоа е...

УЈП објави нова листа на должници

Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави најновата листа на должници за долгови доспеани до 28 февруари и неплатени до 31 мај, врз основа на неплатени данок на додадена вредност (ДДВ), данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини. На листата има повеќе од 4.000 должници, меѓу кои има државни и приватни компании, но и бизнисмени...

Павлопулос: Инсистирањето на името „Македонија“ е фалсификување на грчката историја

Македонија нема да стане дел од европското семејство сè додека инсистира да го користи само тоа име и да шири иредентизам, порача грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, во говор пред грчката Академија за одбрана. Според Павлопулос, ставот на Македонија да се инсистира името да биде само „Македонија“, е „провокација и фалсификување на грчката историја“. - Сè додека инсистира да го користи...

Кривичниот суд бара уште докази од СЈО за уништувањето на опремата за прислушување

Основен суд Скопје 1 информира дека судијата ги вратил доставените докази против Г.Г. и други лица осомничени за кривично дело фалсификување на службена исправа, поднесени од Специјално јавно обвинителство. „Во прилог на доставениот обвинителен предлог против осомничените лица, доставена е и листа на докази и попис на списи со приемница, меѓутоа од содржината на пописот не произлегува дека е доставен...

Уапсени осум лица во Италија поради шверц на мигранти

Италијанската полиција денеска уапсила осум лица осомничени за шверц на луѓе и фалсификување на документи, јавуваат светските агенции. Водачот на групата, инаку радикален исламист со потекло од Тунис, според информациите, бил уапсен претходно. Осуммината уапсени, од кои ниту еден не е Италијанец, според италијанската полиција, од компанија за производство на текстил северно од Неапол набавувале лажни договори и листи...

Фалсификатори од Скопје пазареле со лажни банкноти во Струга и во Охрид

СВР од Охрид и полициската станица од Струга поднесоа кривични пријави против двајца скопјани, поради основан сомнеж дека фалсификувале пари. Во март годинава, во Охрид, пријавените на бензинска пумпа, при купување цигари, пуштиле во оптек фалсификувана банкнота од 500 денари. Во април и во мај, истото го направиле и при купување производи во четири продавници во Струга, кога пуштиле во оптек седум...

Двајца скопјани пуштиле во промет фалсификувани денари во струшко Мислешево

Двајца скопјани, И.К. (47) и И.В. (45), пуштиле во промет фалсификувани денарски банкноти во струшкото село Мислешево. Поради сомнеж дека фалсификувале пари, полициската станица од Струга им поднесе кривични пријави. Откако претходно прибавил лажни пари со намера да ги пушти во оптек како вистински, И.К. на 28 март оваа година во продавница во струшкото село Мислешево, употребил лажна банкнота од 500 денари....

СДСМ: Никола Груевски е проблемот за иднината на Македонија

Денешното правдање на Никола Груевски паѓа во вода исто како што тоне самиот Груевски, реагираат од СДСМ на денешната прес-конференција на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Од СДСМ велат дека Никола Груевски е проблемот за иднината на Република Македонија, а дека Македонија застанува на страната на слободата, на страната на вистината, на страната на демократијата и дека почнува широк граѓански фронт за слободна...

Службеник во Општина Струга осомничен за криминал и за фалсификување потпис

Државен службеник во локалната самоуправа во Струга, во својство на раководител на едно од одделенијата во Општината, е осомничен за злоупотреба на службена положба и овластување, како и за фалсификување на потписот на градоначалникот. Службеникот е суспендиран и за него се води дициплинска постапка, а истовремено Општина Струга самоиницијативно ја информирала полицијата и поднела кривична пријава. Пријавениот, на почетокот на минатата година, во својство...

Весел Мемеди обвинува дека сакале да го сменат со фалсификувани потписи

Претседателот на НДП, Весел Мемеди, денеска на прес-конференција обвини дека по иницијатива на поранешниот претседател на неговата партија, Руфи Османи, неколку члена од централното претседателство фалсификувале потписи кои потоа ги искористиле за иницирање петиција за негова смена. - Оваа група од четири-пет луѓе манипулираа со потписите на собранието на нашата партија, за разрешување на претседателот на партијата. Тоа се фалификувани потписи. Оваа...

СЈО: Отворени истражни постапки за Јанкулоска, Јанакиески и за Божиновски за фалсификување на изборите

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска одржa прес-конференција на која ја најави првата акција под името „Титаник“. Во неа, како што информираа од Специјалното обвинителство, биле отворени истражни постапки против поранешните министри Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, како и против секретарот на Владата, Кирил Божиновски, за злосторничко здружување, повреда на избирачко право, повреда на слободата на гласање, поткуп и за уништување...

Обвинителството оформило повеќе предмети за случајот со фалсификувани лични карти

Основно јавно обинителство Скопје оформило повеќе предмети за случајот со наводната фабрика за фалсификување пасоши и лични карти, меѓу кои и за тие што неделникот „Фокус“ ги достави до Министерството за внатрешни работи, изјави денеска јавниот обвинител Јован Цветановски, заменик на јавната обвинителка на Основното јавно обвинителство Скопје, Гордана Гешковска. Како што изјави Цветановски, по предметите постапуваат повеќе обвинители, а досега биле...

Груевски: Меѓународната заедница да го следи процесот за случајот со фалсификувњето

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека тоа што го слушнал за фалсификувањето на личните карти било фрапантно и упати апел до меѓународната заедница одблиску да го следи случајот. - Засега само би им честитал на професионалците во јавното обвинителство и во Министерството за внатрешни работи за тоа што успеале да го постигнат и би апелирал до меѓународната заедница одблиску и...

Јавно обвинителство: Откриена е тајната работилница за фалсификување лични карти

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека при постапувањето по предметот за фалсификуваните лични карти, кои беа предадени од страна на новинарот на „Фокус“, Љубиша Арсиќ, на министерот за внатрешни работи, пронајдена била работилницата каде се фалсификувале документите. „Во вршењето истражни дејства, во тек на вчерашниот ден, успешно е спроведена акција по наредба на јавен обвинител, во која е пронајдена тајната...

Охриѓанец фалсификувал документи за да намести претседател на здружение на инвалидски пензионери

СВР од Охрид, до Основното јавно обвинителство поднесе посебен извештај поврзан со 75-годишно лице од Охрид што го товари за злоупотреба на службената положба и овластување и за фалсификување или уништување деловни книги. Пријавениот, во својство на претседател на Здружение на инвалидски пензионери од Охрид, со искористување на службената положба и овластување и со пречекорување на своите овластувања, на годишното собрание одржано во...

Набавувале мебел за дома на сметка на училиштето

Радовишката полиција поднела кривична пријава против С.Ј. (42), директор во основното училиште „Коста Рацин“ во селото Подареш, осомничен за злоупотреба на службената положба и овластување, информира полицијата. Во врска со истиот случај, пријава е поднесена и против Ж.А. (46), благајничка во истото училиште, која, пак, се товари за соизвршителство и за фалсификување исправа. Според полицијата, осомничените во декември минатата година, од...

Поранешен службеник во Агенција за катастар осомничен за фалсификување документи

Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе пријава против И.А. (53), поранешен вработен во Агенцијата за катастар, осомничен за злоупотреба на службената положба и овластување и за фалсификување службена исправа, информираат од полицијата. Кривични пријави, во врска со случајот, се поднесени против уште две лица, односно М.Н. (55) и Н.Н. (67) од кумановското село Буковљане, кои, пак, се товарат за употреба...

Лажен „инспектор Тодоров“ си купувал мобилни со фалсификувани кредитни картички

Полицијата поднела кривична пријава против скопјанецот А.К., кој е осомничен дека со украдени податоци од странски кредитни картички, од јануари до мај оваа година, си купувал мобилни телефони преку интернет, соопшти МВР. Според полицијата, А.К. успеал со четири фалсификувани картички да направи девет успешни транскации, во износ од околу 104.000 денари, додека 13 трансакции на суми од околу 177.000 денари...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...