fbpx

СЈО: Отворени истражни постапки за Јанкулоска, Јанакиески и за Божиновски за фалсификување на изборите

-

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска одржa прес-конференција на која ја најави првата акција под името „Титаник“.

Во неа, како што информираа од Специјалното обвинителство, биле отворени истражни постапки против поранешните министри Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, како и против секретарот на Владата, Кирил Божиновски, за злосторничко здружување, повреда на избирачко право, повреда на слободата на гласање, поткуп и за уништување избирачки материјал, а сè за фалсификување на изборите.

Во сала преполна со новинари и странски набљудувачи, прес-конференцијата ја започна Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева . Јанева не говореше за детали по отворените истражни постапки туку се заблагодари за добиената поддршка од меѓународната заедница и рече правдата ќе победи наспрема заканите.

– Правдата ќе победи и покрај тешкотиите и заканите кои доаѓаат од одредни политички партии и конструираните кривични пријави против мене и моите соработници. Ме охрабрува поддршката од меѓународната заедница, а поддршка добивам и од правната струка. Ќе отворам постапки за 10 кривични предмети од областа на изборите, човековите права и слободи – рече Јанева на почетокот и ја напушти прес-конференцијата.

По завршувањето на излагањето на двете обвинителки, Ленче Ристовска и Фатиме Фетаи, новинарите речиси и се скараа меѓусебе кој прв да постави прашања.

Во тензична атмосфера, дел од новинарите ја прашуваа Ристовска за имотот на Јанева, за транспарентноста на трошењето на парите на Специјалното јавно обвинителство и за примопредавањето на материјалите од прислушкуваните разговори.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ковачевски ја заборави сопствената улога во медиумскиот сектор – извинувањето е лицемерно

На Ковачевски и на СДСМ никој друг не им е виновен што не сторија ништо позначајно реформски во медиумскиот сектор, а што било нивна должност, вклучувајќи го и тешкото...