fbpx
Таг: Јанкулоска

таг: Јанкулоска

Почнува судењето на Јанкулоска за „Тенк“

Во Основен суд Скопје 1, попознат како Кривичен суд -Скопје, денеска треба да започне судењето за ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска за набавката на „мерцедесот“ во предметот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство. Ова е издвоена постапка за Јанкулоска и судењето почнува од почеток, а судијката Добрила Кацарска закажа 11 рочишта за овој предмет до крајот на септември. Јанкулоска е обвинета...

СЈО: Отворени истражни постапки за Јанкулоска, Јанакиески и за Божиновски за фалсификување на изборите

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска одржa прес-конференција на која ја најави првата акција под името „Титаник“. Во неа, како што информираа од Специјалното обвинителство, биле отворени истражни постапки против поранешните министри Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, како и против секретарот на Владата, Кирил Божиновски, за злосторничко здружување, повреда на избирачко право, повреда на слободата на гласање, поткуп и за уништување...

Јанкулоска: Загинаа пет, ранети се повеќе од 30 полицајци, состојбата е уште високо ризична

„Полицајците Жарко Кузмановски, Сашо Самојлоски, Ненад Серафимовски и уште двајца се денешните херои на Македонија. Во мое име и во името на припадниците на безбедносните сили, сакам да им изразам сочувство на нивните семејства“, видно растревожена, ја почна вечерашата прес-конференција министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. - Сите покажаа чувство на заштита на државата. Сите припадници се бореа против една...

Јанкулоска ги посети новите полицајци на обука во Центарот во Идризово

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска ги посети новите 440 полициски службеници во Центарот за обука во Идризово, селектирани по последниот јавен оглас на МВР, кои ја почнаа основната обука. Цел на основната обука за полицаец, нагласи Јанкулоска, е потенцијалните кандидати да ги совладаат основите на полициското работење, а тоа значи дека секој од нив што успешно ќе ја...

Јанкулоска, Ставрески: Смачено ни е од изборите во Центар

Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески, според вечерва објавените аудиоснимки на трибината на СДСМ, не се согласувале со сите постапки што биле преземени од владејачката партија во текот на изборните процеси. На една од снимките со нивен меѓусебен разговор, тие зборуваат за тоа како и ним им е смачено од изборите во општина Центар. Ставрески вели дека тоа што го...

Ставрески: „Ми пиша порака, ми се идеше да му ја треснам од глава“

Две аудиоснимки што на денешната прес-конференција ги објави Зоран Заев се, според него, разговори помеѓу Јанкулоска и Ставрески за проблемите што ги имаат. - Ми пиша порака да направиме незаконски работи. Ми се идеше да му го треснам телефонот од глава - ѝ вели Ставрески на Јанкулоска на снимката. Во другиот разговор Ставрески раскажува за средбата на Груевски и на Орав.    

Ховит: На Јанкулоска ѝ кажавме дека сме загрижени за гласините околу апсењето на Заев

Eвропратеникот Ричард Ховит на својот твитер-профил напиша дека ѝ кажал на министерката за внатрешни работи на ПЈР Македонија, Гордана Јанкулоска, за загриженоста на социјалистите и на демократите во Европскиот парламент околу заканите за апсење на лидерот на сестринската партија. Ховит беше во посета на Македонија заедно со Сергеј Станишев, претседател на Партијата на европски социјалисти.

Заев: Јанкулоска и Котески во разговор за новинарка од МТВ

Втората аудиоснимка што ја објави Заев, според него, е разговор помеѓу министерката за култура, Елизабета Канческа-Милеска, со уредникот на информативната програма на „Сител“, Драган Павловиќ-Латас. Латас ѝ сугерира да не претерува затоа што од премиерот има многу порачки. Третиот разговор е помеѓу Јанкулоска и портпаролот на МВР, Иво Котески, за некој прилог на МТВ. - Нема да прави, ако прави ќе лета од работа -...

Јанкулоска на „Самит за борба против насилниот екстремизам“ во Вашингтон

На тридневниот „Самит за борба против насилниот екстремизам“ што ќе се одржи во Стејт департмент, по иницијатива на американскиот претседател Барак Обама, денеска ќе учествува министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, заедно со претставници од 60 држави како дел од антитерористичката коалиција. Целта на Самитот е да се развие агенда за дејствување и за соочување со феноменот на насилниот екстремизам,...

Јанкулоска на самит против насилниот екстремизам во Вашингтон

На тридневен самит на Белата Куќа за борба против насилниот екстремизам, кој ќе се одржи во Вашингтон, во Стејт департментот, ќе учествува и министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска. Таа е поканета од американскиот Стејт департмент. На самитот ќе учествуваат високи претставници од околу 60 држави, како дел oд антитерористичката коалиција. Јанкулоска ќе има и свое обраќање на тема „Зацврствување на работата...

Ременски: Јанкулоска да не врши притисок врз обвинителството

Однесувањето на Јанкулоска и на МВР во скандалот со можната нелегална фабрика за пасоши во приватен стан е класична потврда дека во Македонија институции нема, истакна Фросина Ременски, потпретседателка на СДСМ и претседателка на Комисијата за внатрешни работи на денешната прес-конференција. - Прво, материјалот што упатува на криминал, како што информираше медиумот што го обелодени, е испратен до Јавното обвинителство, задолжено за...

Јанкулоска на селекција на кандидатите за полицајци

Денеска во 11 часот, во Центарот за обука во Идризово, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе присуствува на селекцијата, односно на физички проверки на пријавените кандидати по последниот објавен конкурс на МВР за преим на 400 полициски службеници.

Орото „Копачка“ под заштита на УНЕСКО

УНЕСКО инфомрираше дека македонското оро „Копачка“, што автентично го негува истоимената фолклорна група од делчевското село Драмче, е запишано во репрезентативната листа на нематеријално културно наследство. За ова да се издејствува, помогна апликацијата на Република Македонија преку Министерството за култура во 2011 година, заедно со штипскиот обичај „четрсе“, кој, исто така, е запишан во листата на нематеријално културно наследство.

Јанкулоска: Подготвени сме за истрага околу случајот со пасошите

Целосно е погрешен обидот да се исценира некаква афера со објавениот видеозапис за фалсификување пасоши. Очигледно е дека пристапот е нестручен и оној што се обидува да ја наметне темата во јавноста, не го познава процесот, изјави денеска министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. - Како институција, за сите нивни сознанија или евентуални докази, им стоиме на располагање за целосно да...

Јанкулоска: Обрасците за пасоши ги набавуваме од германска фирма и го знаеме точниот број

Опозицијата преку своето партиско гласило се обиде да создаде една непријатна атмосфера, но ниту на последните избори, ниту на кои било други, Државната изборна комисија нема пријавено некакви неправилности со фалисфикувани патни исправи, рече министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која беше гостин во вестите на телевизија „Сител“. - Ниту граничните премини не пријавиле или се соочиле со документ кој е...

Јанкулоска ќе одржи предавање во гимназијата „Јосип Броз Тито“

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, денеска во гимназијата „Јосип Броз Тито“ во Скопје, ќе присуствува на предавање во рамки на заедничкиот проект на министерствата за внатрешни работи и за здравство, посветен на младите. Предавањето е за влијанието на алкохолот, дрогата и на психотропните супстанции кај младите, од безбедносен и од здравствен аспект.

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...