fbpx
Таг: пријави

таг: пријави

Досега има над 20 пријави од ученици-жртви на насилство, ќе ги решаваат инспектори

Една недела откако се во функција електронските адреси [email protected] и [email protected], стасале дваесетина пријави од ученици кои биле жртви на меѓуврсничко насилство во училиште, а испратени се и сугестии од професори за тоа како да се превенира меѓуврсничкото насилство. Директори на основни училишта со кои разговараше Мета, велат дека по масакрот во белградското училиште, засилени се средбите со родители, наставници,...

Не купувајте на Интернет ако не ви издадат фискална сметка, апелираат во Пазарниот инспекторат

Кога купуваат онлајн, граѓаните најчесто се жалат на лоши искуства во поглед на квалитетот на производите, неможноста за вршење замена на производите, достава надвор од утврдениот рок, неможноста да се оствари повторен контакт со продавачот заради блокирање на страницата, велат во Државниот пазарен инспекторат (ДПИ). Оттаму апелираат граѓаните да бидат внимателни, односно пред да извршат онлајн нарачка, да ги проверат...

Скопје денес: Откорнати покриви, поплавени објекти, оштетени автомобили – УХМР предупреди за ново невреме

Две лица се повредени, повеќе покриви на згради и куќи се откорнати и оштетени, голем број објекти, улици подвозници беа поплавени, стотици дрвја се откорнати и скршени. Ова е билансот од вчерашното невреме кое го зафати главниот град Скопје во попладневните часови со силен ветер, обилен дожд, град и грмотевици. Од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) објавија метеоаларм со...

Изложба со повик полицијата сериозно да ги сфати пријавите за малтретирање на интернет

„Насилниците имаат имиња и треба да бидат казнети“ - со оваа порака Центарот за еднакви можности „Бубамара“ вчера на плоштадот во Тетово и во Гостивар, но и во Стара скопска чаршија, ја одржа „Изложбата без име“. Целта на оваа изложба беше преку илустрации на уметникот Рехатлику да се крене свеста малтретирањето со кое се соочуваат девојките на социјалните мрежи,...

Малмед: Досега во неколку наврати се уништени вакцини на Фајзер, Астра Зенека и на Синофарм

Досега во неколку наврати сме издале решенија, односно одобренија за уништување на вакцини на производителите Фајзер, Астра Зенека и на Синофарм, информираше денеска Љирим Шабани, в.д. директорот на „Малмед“ Агенција за лекови и медициснки средства, на онлајн состанок со новинарите. Тој не кажа колкави количини досега се уништени и колку чинело уништувањето на лековите, и за одговори на овие...

Пријави за изборни неправилности во Скопје, Амбасадата на САД добила пријава за „83 попречувачи со огнено оружје“

Комисијата за следење на евентуални нерегуларности на Јавното обвинителство соопшти за неколку пријави за изборни нерегуларности во Скопје, како и за пријава добиена преку Амбасадата на САД дека 83 криминалци добиле огнено оружје за да вршат изборни нерегуларности. Добиена е пријава дека засега непознати лица со две патнички моторни возила вршат изборен поткуп во Топаана и Шуто Оризари. Дадени се...

Поплаки и пријави за услугите на јавната администрација и за корупција ќе се поднесуваат онлајн и преку телефон

Од утре граѓаните ќе може да го користат новиот канал за онлајн-поднесување поплаки и пријави за услугите на јавната администрација и за корупција, порачаа вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски и министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири. На прес конференцијата на која го промовираа „Електронски систем за онлајн поднесување...

Централен регистар со продолжено работно време за поднесување на пријави за локалните избори

Централен регистар информира дека од недела до среда ќе биде со продолжено работно време, односно регионалните регистрациони канцеларии ќе работат со дежурства поради роковите за поднесување на пријави за претстојните локални избори. Работното време е следно: Недела – 12.09.2021 - 08 до 16 часот Понеделник – 13.09.2021 - 08 до 20 часот Вторник – 14.09.2021 - 08 до 20 часот Среда – 15.09.2021 -...

Вчера во Скопје имало 22 интервенции на пожарникарите и 7 лажни пријави за пожари

Вчерашниот ден бил исклучително тежок ден за екипите на Противпожарната бригада на Скопје, кои имале 22 интервенции на територијата на Скопје, информираат од Град Скопје. Најголем дел од интервенциите биле за запалена трева, а поголем пожар се случил во фабриката ОХИС. Сите пожари се изгаснати, а на локациите се интервенирало со повеќе возила и пожарникари. Градските власти велат дека во...

Лани 646 граѓани пријавиле каснување од бездомно куче, „Лајка“ заловила околу 150 кучиња

Минатата година пораснал бројот на пријави до полицијата за каснување од бездомни кучиња на територијата на Град Скопје, покажуваат податоците на Министерството за внатрешни работи. Лани, пријавени се 646 случаи по горенаведениот основ и имајќи ја предвид ситуацијата со полицискиот час и карантинот на почетокот на пандемијата со корона вирусот, сепак нема намалување на бројот на каснување од бездомни кучиња....

Се отстранува „картон-маало“ и депонијата под Железничка станица (галерија)

Денеска, од раните утрински часови со механизација се отстранува импровизираното картон-маало формирано на паркиралиштето под Железничка, како и натрупаниот отпад, купиштата пластична амбалажа и стариот мебел што го нагрдуваат овој јавен простор и претставуваат извор на загадување, информираат од Град Скопје. Во оваа акција учествуваат екипи на Инспекторатот на Град Скопје, Центарот за социјални работи на град Скопје, Министерството за...

По година и пол од најавата, отворен новиот стационар за бездомни кучиња „Лајка“ (галерија)

Лајка не е само објект, Лајка не е само ова што го гледате. Лајка е еден посебен концепт на третманот на бездомните животни. Ова официјално значи историја за поранешниот стационар или концепт Вардариште. Со овие зборови градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов официјално го отвори стационарот „Лајка“ по скоро година и пол најави. „Капацитетот на објектот е околу 100 кучиња....

Во Скопје од јануари досега 446 пријави за каснување од куче

Од почетокот на годината до крајот на месец август, Mинистерството за внатрешни работи регистрирало 446 пријави за каснување од куче. „Мета.мк“ и претходно пишуваше за бездомните кучиња и пријавите за каснување од истите. Во јуни, тогашните податоци покажаа 310 пријави по овој основ за првите пет месеци од годината. Што значи, за два месеци евидентирани се нови 136 случаи. Статистиката што...

Хелсиншки комитет: Годинава пораснал бројот на пријави за говор на омраза

Во периодот од 1 јануари до 30 април годинава, евидентирани се 298 пријави по различни категории за говор на омраза до веб-платформата govornaomraza.mk, покажува мониторингот на Хелсиншкиот комитет за човекови права, спроведен со фокус на три пилот општини: Штип, Битола и Тетово. „Забележителен е порастот на пријави споредено со 2019 година. По прогласувањето на вонредната состојба, фокусот од парламентарните избори,...

Во Скопје и Охрид најмногу пријави за каснување од куче во последните 4 години

На територија на државата во последните четири години, најмногу пријави за каснување од куче имало во Скопје. До Секторот за внатрешни работи во Скопје пристигнале 1.454 пријави, за кое претходно пишуваше Мета.мк. Но ова е проблем со кој се соочуваат и граѓаните од останатите места во државата. Пријави за каснување од куче евидентирани се и во другите сектори на Министерството...

Во последните 4 години, 1.454 граѓани пријавиле каснување од куче, обесштетувањето достигнува и до 2.000 евра

Во периодот 2017-2020 година на територија на Град Скопје, вкупно 1.454 граѓани пријавиле каснување од куче во Министерството за внатрешни работи. Најмногу од нив се однесуваат на минатата година, кога се евидентирани 618 пријави. За првите пет месеци од годинава, МВР регистрирало 310 пријави по овој основ. Секој граѓанин кој што ќе биде нападнат или каснат од бездомно куче има...

Хелсиншки комитет: Намален е бројот на пријави за прекршување на работничките права

Во периодот од 29 април до 15 мај до Хелсиншкиот комитет за човекови права пристигнале 12 пријави за прекршување на работнички права, кои опфаќаат исто толку работници, со што значително се намалил бројот на пријави за најгруби прекршувања на работничките права. „Бројот на пријави за противзаконски откази, принудни спогодбени раскинувања на договорите за вработување и неисплатени или намалени плати е...

Шкриејљ: Семејното насилство што не се пријавува е поголемо од евидентираното

На денешната онлајн прес-конференција, дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ изјави дека не е забележано зголемување на бројот на случаи со семејно насилство, но дека бројот сам по себе не значи дека нема зголемување. „Она со кое се соочуваме кога станува збор за семејно насилство и во редовни услови, а посебно во ваква состојба, е што бројката...

Хелсиншки: Намалени се пријавите за отпуштање од работа, но и понатаму не се исплаќаат плати

Oд 15 до 28 април 2020 година до Хелсиншкиот комитет пристигнале 24 пријави за прекршување на работнички права, кои опфаќаат 552 работници. Оттаму информираат дека иако се намалуваат пријавите за отпуштања од работа и понатаму расте бројот на пријави од работници на кои платата не им била исплатена или им била намалена дури и за 50 проценти, незаконски повикувајќи...

Во Лондон во просек има 100 апсења на ден поради порастот на случаи со семејно насилство

За една третина е зголемен бројот на случаи за семејно насилство во Лондон, соопшти управата од лондонската полиција. За само шест недели, откако се воведени мерките за социјално дистанцирање, службениците од полицијата направиле во просек 100 апсења на ден за вакви прекршоци. Во однос на претходната година, инцидентите за насилство се со пораст од 9 проценти. Од лондонската полиција велат дека...

Избран новиот владин кабинет, Мицкоски рече дека мора да ја користи „срамната придавка Северна“

Собранието на Република Северна Македонија, со 77 гласа „за“ и 22 „против“, ја избра новата Влада, чиј состав го предложи новоизбраниот премиер Христијан Мицкоски. Против Владата гласаа пратениците од...