fbpx
Таг: пријави

таг: пријави

Хелсиншки комитет: За две недели прекршени им се правата на 363 работници

До Хелсиншкиот комитет, во периодот од 1 до 14 април, пријавени се 56 случаи за прекршување на правата кои опфаќаат вкупно 363 работници. За време на корона кризата, најголем дел од прекршувањата (16) се однесуваат на принудно спогодбено раскинување на договорот за вработување, со кои се засегнати 264 работници. По 9 пријави има за отпуштања од работа и намалување или неисплатена...

Хелсиншки комитет: На 1.554 работници им се прекршени работничките права за време на епидемијата

Во Хелсиншкиот комитет, во периодот од 10 до 31 март, поднесени се 60 пријави за прекршување на правата кои опфаќаат вкупно 1.554 работници. Најголем дел од прекршувањата (17) се однесуваат на отказ од деловни причини, а засегнати биле вкупно 375 работници. За принудно спогодбено раскинување на договорот за вработување има 15, а за прекршување на препораките на Министерството за...

УЈП ќе овозможи увид во Годишната даночна пријава и за викендов

Управата за јавни приходи информира дека ќе им овозможи на граѓаните да ја потврдат/коригираат претпополнетата Годишна даночна пријава во текот на викендот. „Ова од причина што крајниот рок за добивање на статус на конечни даночни пријави е во неработен ден, согласно на што на 3 јуни (понеделник) Годишните даночни пријави ќе добијат статус на конечни даночни пријави според последниот статус...

Симболична е бројката на пријави, имавме најмирен ден на гласање, вели Бајрами

Симболична е бројката на пријави пристигнати до привремената комисија формирана од Јавното обвинителство на РМ за евентуални противправности при спроведувањето на референдумот. -Генерално можам да заклучам дека атмосферата беше мирна, немаше поголеми нарушувања на редот и мирот за време на гласањето во текот на денешниот ден. Можеме да заклучиме дека денешното гласање на референдумот е едно од најмирните денови на...

Хелсиншки комитет: Граѓаните в недела ќе може да пријават повреда на избирачко право

Хелсиншкиот комитет за човекови права ги известува граѓаните дека в недела, канцеларијата на Комитетот ќе биде отворена во текот на целиот ден, со цел да им овозможи на граѓаните да пријават повреда на избирачкото право за време на референдумското изјаснување. „Комитетот ги охрабрува сите граѓани кои сметаат дека нивното избирачко право е повредено да го пријават случајот во канцеларијата на...

Канцелариите на УЈП денеска со продолжено работно време

Даночните канцеларии на Управата за јавни приходи (УЈП) денеска ќе работат со продолжено работно време, бидејќи истекува рокот за поднесување Годишна даночна пријава (ГДП). УЈП соопшти дека сите регионални дирекции, во Скопје, Тетово, Штип, Битола, Струмица и Прилеп ќе примаат пријави до 21.30 часот, даночните одделенија во Охрид, Струга, Ресен, Кавадарци, Велес, Неготино, Куманово, Крива Паланка, Кочани, Виница, Свети Николе, Берово, Гевгелија,...

Утре истекува рокот за поднесување на годишна даночна пријава во УЈП

Утре истекува рокот за поднесување годишна даночна пријава за утврдување на персоналниот данок на доход и пријавување на приходите кои граѓаните ги оствариле во 2017 година. Според УЈП, до сега се поднесени вкупно 334.360 пријави, а денеска и утре се очекува тоа да го сторат уште 100 илјади граѓани. „Со цел избегнување на метежите, особено во Регионалната дирекција Скопје, апелираме граѓаните...

Од големите загадувачи, инспекторите утврдиле проблеми и ја казниле само „Дрисла“

Инцинераторот, односно направата во која гори медицински отпад во скопската депонија „Дрисла“ е единствениот од 15-те големи капацитети контролирани од Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС), за кој во последниов период се изречена казнени мерки. „Дрисла“ доби казна од 8.500 евра и обврска до средината на февруари да вгради соодветни филтри. Директорот на инспекторатот, Мирослав Богдановски денеска, презентирајќи ги програмата за...

Комисијата на ОЈО за следење изборни нерегуларности добила неколку пријави

Комисијата за следење на евентуални изборни нерегуларности при Јавното обвинителство на Република Македонија преку писмено соопштение информираше дека ги следи сите случувања за време на изборниот процес и за време на гласањето. Во сите јавни обвинителства во Република Македонија, покрај редовните дежурства, организирани се и дополнителни дежурства од јавни обвинители за приоритетно, итно да се постапува по предмети поврзани со изборниот...

МВР: Седум пријави за поткуп, гласањето се одвива без сериозни проблеми

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Тони Ангеловски, на денешната прес-конференција информираше дека досега имало седум пријави за давање поткуп и прекини на гласањето на неколку гласачки места. Според него, гласањето досега генерално се одвива без сериозни проблеми и без нарушување на јавниот ред и мир. Ангеловски не даде повеќе детали околу пријавите за поткуп, само информираше дека полицијата работи на...

Системите на УЈП блокирани, висат платите и даночните пријави

Системот на Управата за јавни приходи (УЈП) за поднесување годишни даночни пријави, но и системот преку кој се врши прием на декларации за плати не функционираат неколку дена, алармираат сметководителите. Поради овој проблем, тие не можат да го запазат рокот (25 јануари) за поднесување годишна даночна пријава, а не можат и да ги исплатат платите бидејќи декларацијата за плати најпрво...

„Ние одлучуваме“: Граѓаните немаат доверба во институциите кои треба да обезбедат услови за фер и демократски избори

Досега се регистрирани 30 пријави од граѓаните поврзани со изборни нерегуларности и притисоци, соопшти денеска на прес-конференција правниот тим што работи на бесплатната СОС-линија 0800 88 888 за пријава на изборни нерегуларности во рамки на граѓанската акција „Ние одлучуваме!“. Како што соопштија од „Ние одлучуваме“, мнозинството од пријавите се однесуваат на пријави од граѓаните за постоење фантомски гласачи во избирачкиот...

ДИК апелираше дијаспората да се пријави за гласање

Државната изборна комисија (ДИК) денеска апелираше до македонските државјани во странство да ја искористат можноста за пријавување за гласање за предвремените парламентарни избори до 11 ноември. Оттаму информираат дека до денеска, до 13 часот, за гласање во странство се пријавиле 6.639 граѓани и оти прифатени се 6.059 пријави, 134 се одбиени, а 446 се во обработка. Од ДИК посочуваат дека...

Ад хок телото побара прекршочна постапка против телевизиите „Сител“ и „Нова“

Ад хок телото за назор на медиумите со три гласа „за“ и со еден „против“ одлучи Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) да поведе прекршочна постапка против телевизите „Нова“ и „Сител“ за неизбалансираност во известувањето. За другите радиодифузери чие известување беше предмет на набљудување, не беа констатирани прекршувања на Изборниот законик. Во случајот на телевизија „Нова“, за предлогот на членот...

Штетите од земјотресот да се пријават на 195, АРМ и МВР со зголемена готовност

По силниот земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала што попладнево ги потресе Скопје и околината, триесетина граѓани побарале лекарска помош поради искршеници и расеченици кои ги добиле додека бегале од домовите. Пријавени се повеќе испукани ѕидови, а од еден паднат оџак настрада паркиран автомобил. Граѓани вознемирени излегоа на улиците, а евакуиран и затворен е трговскиот центар „Сити...

Поднесени 316.756 годишни даночни пријави до УЈП, утре е последен ден

До Управата за јавни приходи (УЈП) поднесени се 316.756 годишни даночни пријави, а утре е последен ден за пријавување. За да се избегне метежот од УЈП препорачуваат, граѓаните кои се регистрирани корисници на е-даноци своите пријави да ги поднесат по електронски пат. Работното време на даночните канцеларии на УЈП е од 08.30 до 18 часот, додека работното време на Контакт центарот на...

ДИК ќе ги вкрстува податоците па ќе ја проверува основаноста на пријавите од граѓаните

Државната изборна комисија (ДИК) вечерва едногласно одлучила, за основаноста на стотиците пријави од страна на граѓаните да пресече откако ќе заврши вкрстената проверка на податоците од институциите, јавува телевизија „Телма.“ - Ова се однесува на пријави на граѓани на лица кои не живеат на таа адреса, се отселени или се во странство. Иако лицето е на времена работа подолго од...

ДИК го усвои упатството за теренска проверка на избирачкиот список

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница го усвоија упатството за теренската проверка на избирачкиот список. Членовите на комисија на седницата ги одбија двата предлога на Игор Милев од СДСМ и на Бедредин Ибраими од ДПА. Милев предложи теренска проверка да се прави и по пријавите на граѓаните, откако ДИК ќе ги разгледа, а Ибраими го прифати неговиот...

ДИК утре ќе расправа по пријавите од граѓани за недоследностите во избирачкиот список

Државната изборна комисија (ДИК) утре, во 16 часот, ќе одржи јавна седница на која ќе се расправа за пријавите од граѓани за сомнителни случаи и записи во електронскиот избирачки список што стигнале и биле примени од ДИК. Како што информираат од ДИК, известувањата што ги примиле се однесувале на следните забелешки: Лицето не е државјанин на Република Македонија; Лицето не поседува важечка...

Спасовски: Ќе има пријави за протестите во Бутел, честитки за присебноста на полицајците

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изјави дека ќе има постапки за одредени случаи и ќе бидат поднесени соодветни пријави поради синоќешните протести во Бутел. - Прво сакам да оддадам признание на полицајците што беа на настаните, затоа што најпрофесионално ја извршуваа својата задача и што немавме нарушување на јавниот ред и мир. Најважно од сè е дека граѓаните беа на...

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...