fbpx
Таг: Јанева

таг: Јанева

Судско шоу: „Специјалната“ Јанева се сокри од јавноста, а јавната Рускоска “им ги тресе гаќите на судиите“

Апелацискиот суд, во вторникот донесе одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“,” од притвор да биде пратена во домашен притвор, каде ќе го почека судењето кое треба да започне на 3 декември. Јанева, која до вчера ја водеше институцијата со највисок углед и со најголема довверба кај граѓаните - СЈО, во вторникот навечер, беше придружена...

Српски „Ало“ со насловот и илустрациите ја упропасти веста за распитот на Јанева и Боки 13

Српскиот портал „Ало“ објави текст со  проблематичен наслов: „ Сменета специјалната обвинителка Боки 13 со лисици! Аферата „Рекет“ доби неочекуван епилог! Македонија се тресе! (ВИДЕО)  - SMENJENA SPECIJALNA TUŽITELJKA Boki 13 u lisicama! Afera "Reket" dobila neočekivani epilog! Trese se Makedonija! (VIDEO) Фактички, содржинскиот дел на написот е сосема коректен,  но тој е врамен со погрешна,  збунувачка и манипулативна насловна конструкција....

Може ли Специјалниот суд да го покрие неуспехот на СЈО?

Доцна е во Македонија да се формира Специјален суд. Неуспехот на Специјалното јавно обвинителство ја продлабочи недовербата на граѓаните во судскиот систем, која може да се врати само преку реформи на институциите, првично на правосудството, но и со почеток на преговорите со Европската унија. Ова го велат за „Порталб.мк “ правниот експерт Насер Зибери и експертот за политички прашања Петар Арсовски,...

Како Јанева ја дозакопа довербата во институциите во Северна Македонија

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, од хероина, чија силуета на летните маички ја носеа и младо и старо во налетот за уривање на владата на Груевски, заврши разочарувачки неславно во притвор за злоупотреба на службената должност. Личноста која требаше да биде ( а едно време и беше) лицето на борбата против длабоко корумпираната и криминализирана стара власт, заврши таму каде што...

Судот ѝ одреди 30 дена притвор – Катица Јанева спроведена во истражниот затвор во Шутка

Кривичниот суд во Скопје вечерва одлучи да ѝ одреди 30 дневен притвор на спeцијалната јавна обвинителка Катица Јанева. Тоа го побара Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција во врска со случајот „Рекет“, а притиворот е побаран поради „основано сомневање за злоупотреба на службената положба и овластувања и заради стекнување на лична корист“. Обвинителката Вилма Рускоска по излегувањето од Судот...

Бугарски портал со тендециозно тврдење дека Јанева зела поткуп

Со прилично тенденциозен и манипулативен наслов: „Травестит и обвинител земаат милиони од рекет во Скопје“, бугарскиот портал „bgdnes.bg“  на 17.07.2019 година објави поширок напис за скандалот „Рекет“ придружен со повеќе фотографии од специјалната обвинителка Катица Јанева и Бојан Јовановски - Боки 13 (кој во текстот се нарекува „травестит“). Барем засега (18.07.2019) официјално не е соопштено  дека „ и обвинител земал „рушвет“ во истрагата која на 15.07.2019...

Ако Камчев има право на пасош, Милошоски има право да преговара за СЈО

Специјалната обвинителка Катица Јанева даде изјава во врска со судбината на СЈО и новиот закон која „Вистиномер“ ја смета за недоследна: „Не очекувам големи проблеми со новиот закон, тука е членот 105. Јас мислам дека и меѓународната заедница дава јасни насоки како и позицијата, освен опозицијата која е лично засегната. Во овој случај дава отпор, но мислам дека и тоа...

Во СЈО преслушале над 500.000 разговори – 193.000 биле приватни!

Класификацијата на разговорите што веќе е направена од СЈО за 85 отсто од разговорите што ги поседуваат, покажува на масовноста на кршењето на човековите права во земјава. Овој податок може да се најде во последниот шести по ред Извештај за работата на СЈО, пишува Теофил Блажевски во „Вистиномер.мк“. Специјалното јавно обвинителство (СЈО) последните шест месеци – од септември 2017 г. до...

СЈО отвори седум нови случаи: Странски служби, патни трошоци, набавка на опрема…

Специјалното јавно обвинителство денеска објави дека отвора седум нови истраги против 17 лица осомничени за злоупотреба на службената должност измами и други кривични дела. Првиот случај е со кодно име „Странски служби“, рече обвинителката Фатиме Фетаи. Во него се осомничении две лица за злоупотреба на службена положба и овластувања едниот е тогашен началник на одделот а оперативна техника на УБК, а...

Бројките и податоците од извештајот на СЈО

Специјалното јавно обвинителство вчера го објави новиот шестмесечен извештај во кој бројките доста пластично го опишуваат обемот на работа на Катица Јанева и на нејзиниот тим. Еве некои од поинтересните податоци:

Јанева: Од 2008 до 2015 година огромни суми од буџетот се одлеале во приватни џебови

„Има сериозни индиции дека од 2008 до 2015 година, на незаконски начин од буџетот во приватни џебови се одлеале огромни суми пари. Во овој момент нема да кажам за колкави суми станува збор, но станува збор за вртоглави износи“, рече на денешната прес-конференција специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Таа истакна дека никој не може да го задржи незаконски стекнатиот имот, дека...

СЈО: Отворени истражни постапки за Јанкулоска, Јанакиески и за Божиновски за фалсификување на изборите

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска одржa прес-конференција на која ја најави првата акција под името „Титаник“. Во неа, како што информираа од Специјалното обвинителство, биле отворени истражни постапки против поранешните министри Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, како и против секретарот на Владата, Кирил Божиновски, за злосторничко здружување, повреда на избирачко право, повреда на слободата на гласање, поткуп и за уништување...

САД ја повикаа ВМРО-ДПМНЕ јавно да ги поддржи Катица Јанева и ДИК

Кејт Брнс, претставничка на САД во Постојаниот совет на ОБСЕ во Виена, ја повика ВМРО-ДПМНЕ јавно да ја поддржи работата на специјалната обвинителка во сите фази на нејзината работа, објави „НоваТВ“. „САД ги поздравува напорите за примена на Договорот од Пржино кој е најдобриот пат за Македонија за излез од политичката криза. Исто така ја поздравуваме оставката на премиерот Никола...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...