fbpx
Таг: фалсификување

таг: фалсификување

Судски записничар нудел вработувања за пари

Записничар од Основен суд Скопје 2 лажно му ветил на таксист дека ќе го вработи него и неговиот брат, а за возврат му побарал 4.500 евра. Како гаранција дека ќе ги вработи, им рекол дека е близок пријател со висок фукнционер од МВР. „Од оштетениот побарал 3.000 евра за неговиот брат и 1.500 евра за него, со изговор дека услугата...

Тројца осомничени за фалсификување исправа и за измама

Тетовската полиција поднела кривични пријави против прилепчанец и против двајца скопјани, осомничени за измама и за фалсификување исправа која била употребена за регистрација на половно возило, увезено од странство. Станува збор за прилепчанецот Т.З. (43) и за скопјаните Т.Г. (55) и А.О. (49), против кои била поднесена кривична пријава за фалсификување исправа. Против Т.Г. и А.О. е поднесена пријава и...

Косовец осомничен за фалсификување идентификациски број на возило

СВР Скопје поднел кривична пријава против косовски државјанин, осомничен дека фалсификувал идентификациски борј на автомобил, информираат од полицијата. Како што соопштуваат оттаму, станува збор за Љ.Х. (58), кој се товари за две кривични дела, фалсификување исправа и употреба на исправа со невистинита содржина, а судија на претходна постапка му одредил мерка притвор од осум дена. Косовскиот државјанин, според полицијата, го фалсификувал идентификацискиот...

Кривична пријава против велешанец оти се обидел да прегази полицајци

Гевгелиската полиција поднела кривична пријава против 34-годишен велешанец, осомничен дека со камион со лажни регистарски таблички, се обидел да прегази полицајци. Според полицијата, велешанецот Е.Н. е осомничен за фалсификување личен документ и за напад врз службено лице при вршење работи во безбедноста. Инцидентот се случил на почетокот на овој месец, кога на регионалниот пат Богданци - Валандово, осомничениот одбил да запре на...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...