fbpx
Таг: кривична пријава

таг: кривична пријава

Лице од Мешеишта доби кривична пријава за загрозување на сигурноста на британската амбасадорка

Основното јавно обвинителство - Скопје поведе постапка против 55-годишен жител на селото Мешеишта, општина Дебрца, за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Загрозување на сигурноста од член 144 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, информираат од Основното јавно обвинителство (ОЈО). „Осомничениот, на 14 април, се јавил на официјалниот телефонски број на Амбасадата на...

Возачот на министрите Бесими и Бектеши доби кривична за загрозување на безбедноста во сообраќајот

Единицата за безбедност на патниот сообраќај до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против Ј.Б.(38) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на безбедноста во сообраќајот“ по член 297 од Кривичниот законик. Според увидот на полицијата Ј.Б. (38) со службеното возило „шкода“ не застанал на црвено светло на семафорот и кога навлегол во крстосницата на...

Хелсиншки реагира на обвинението за велешанката – жртва на семејно насилство, која ќе одговара за „убиство на миг“

Од Хелсиншкиот комитет за човекови права реагираат до Јавното обвинителство, коешто покрена обвинение за сторено кривично дело „убиство на миг“ против Пале Илиоска од Велес. Инаку, ОЈО Велес денеска извести дека 23-годишната велешанка на 29 септември лани „во семејната куќа во која живеела, доведена без своја вина во состојба на силна раздразнетост како последица на семејно насилство, го лишила од...

Битолчанецот кој се закани дека ќе ги убие Јовески и Рускоска е уапсен

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека е уапсен 56-годишниот С.З. од Битола, којшто ги испратил заканите по живот кон обвинителите Љубомир Јовески и Вилма Русковска. Веднаш му е поднесена и кривична пријава, од страна на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР. Според полициското соопштение, пријавениот С.З. на 11 декември лани преку подружницата во Прилеп на...

Полицаец од Неготино бил јатак на шверцери на мигранти, им давал информации за контроли и „пропуштал“ возила

Полициската станица во Неготино во содејство со Одделот за внатрешна контрола и криминалистички истраги и професионални стандарди на МВР поднеле кривична пријава против С.К.(24) од Неготино за „Оддавање на службена тајна“ и „Злоупотреба на службена положба и овластување. Истрагата покажала дека пријавениот, кој бил полициски службеник, давал информации на криумчари на мигранти каде има полициски патроли или ако тој бил...

Кривична за прилепчанец: На Фејсбук продавал амфора од археолошко наоѓалиште за 20.000 денари

ОВР Прилеп поднесе кривична пријава против М.М.(31) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „присвојување на добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости“, соопшти Министерствoто за влатрешни работи. Прилепчанецот на 06.08.2020 година на социјалната мрежа Фејсбук објавил оглас за продажба на амфора, со висина од 1 метар и ширина 80 сантиметри, за сума...

Нобеловецот Орхан Памук под истрага поради неговото пишување

Нобеловецот и потпретседател на ПЕН Интернешенел, Орхан Памук е под истрага во Турција под обвинување дека „го навредил Ататурк“ и турското знаме во неговиот роман „Ноќи на чума“ (Veba Geceleri). ПЕН Интернешенел побара турските власти да не покренуваат обвинение против добитникот на Нобеловата награда за литература. Во април годинава адвокат од Измир поднесе жалба против светски познатиот прозаист Орхан Памук наведувајќи...

Финансиска полиција со кривична против вработен во болницата „Санте Плус“ за неисплата на придонеси

Управата за финансиска полиција денеска поднесе кривична пријава против едно физичко лице во својство на одговорно лице во правниот субјект „Приватна здравствена установа-Специјална болница по гинекологија, акушерство и ортопедија САНТЕ ПЛУС ГРУП“ Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје. Според податоците на полицијата, пријавеното лице во периодот од 2016 година до 2018 година, со намера да се стекне со противправна имотна...

Приведен дебарчанец осомничен за подметнување шумски пожар

СВР Охрид соопшти дека вчера околу 18.30 часот, во Одделение за внатрешни работи Дебар е приведен Б.М.(60) од Дебар, кој претходно, од патрола од полициски службеници, во соработка со Противпожарната единица и припадници на Шумската полиција од Дебар, бил затекнат кај опожарена нива во атарот на дебарското село Бомово. Патролата веднаш почнала да го гаснале пожарот, со кој биле зафатени...

Охриѓанец од затвор успеал да подигне брз кредит на туѓо име, доби кривична пријава од МВР

Лице на 52-годишна возраст кое издржувало казна затвор во Казнено поправна установа во Штип успеало да измами сограѓанин и да подигне брз кредит на туѓо име. СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.С. (52) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“ и „злоупотреба на лични податоци“. „Со намера да стекне со противправна имотна корист, преку...

МВР со кривични пријави за две лица од Велешта: Узурпирале државен имот, палеле трски и го загадиле Охридското езеро

Узурпирале државен имот, палеле трски во езерото и со насипување на градежен шут и земја ги загадиле водите на Охридското езеро. Министерството за внатрешни работи (МВР) поднесе кривични пријави против две лица од струшкото село Велешта. Тие се обвинети за кривичните дела „узурпација на недвижности“ и „загадување на животната средина и природата“. „ОВР Струга поднесе кривична пријава против Е.К.(42) и...

МВР: Кривична пријава за трупање градежен шут и смет во бунарското подрачје „Нерези Лепенец” во Карпош

Министерството за внатрешни работи (МВР) поднесе кривична пријава против Ј.С. од село Шишево и против правно лице од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на животната средина и природата со отпад“, казниво по член 230 став 1 од Кривичниот законик. Кривичната пријава ја поднело СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал, информираат...

Фитнес клуб во Скопје ќе добие кривична пријава бидејќи работел и покрај забраната

Фитнес клуб на бул. „Партизански одреди“ во Скопје ќе добие кривична пријава за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, откако по претходна пријава, полицијата извршила контрола во објектот каде биле затекнати седум лица. „На 13.04.2021 г., по претходна пријава, полициски службеници од ЕВР Карпош - СВР Скопје извршиле контрола во фитнес клуб на бул „Партизански одреди“ во Скопје,...

Затвореник од „Идризово“ 7 месеци по телефон глумел директор: Измамил 7 лица за над 5.100 евра

Затвореник од скопскиот затвор „Идризово“ седум месеци преку мобилен телефон се јавувал на различни лица, лажно се претставувал како директор и успеал да измами седум лица и да причини материјална штета од околу 315.000 денари (над 5.100 евра), информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). „СВР Тетово поднесе кривична пријава против Б.А.(34) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за...

Каракачанов: Нема основа нацијата создадена во Москва да има малцинство во Бугарија

На само еден ден откако се нафрли на Стејт Департментот на САД, нарекувајќи ги „никаквеци“ поради тоа што во годишниот извештај за човековите права за Бугарија побарале да се признае македонско малцинство во земјата, Красимир Каракачанов, бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, како и претседател на националистичката ВМРО-БНД, денеска повторно во телевизиско гостување излезе со своите тези на негација...

Поднесена кривична пријава за нелегално насипување на земја и шут на брегот од Охридското езеро во населба Далјан

Државниот инспекторат за животна средина во рамките на инспекциска постапка утврди дека на потегот помеѓу хотел Далјан и Дом за стари лица во изградба, на површина од 964 квадратни метри на брегот од Охридското езеро и во самото езеро, фрлен е градежен шут и насипана е земја од ископ на темели од непозната локација. Во координација со Министерството за внатрешни...

Обвинителство гони осум вработени во МВР за злоупотреби при издавање на возачки дозволи

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против осум лица вработени во Министерството за внатрешни работи – Одделение за управни работи Скопје за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 став 1 од Кривичниот законик. „Осомничените, искористувајќи ја својата службена положба и овластување, за повеќе граѓани креирале барања, спроведувале процедури...

Богдановиќ поднесе кривична пријава против управителот на кафе барот „Интермецо“

Денеска градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, во Основното јавно обвинителство поднесе кривичната пријава против Димитрије Јовановиќ, управител на кафе-барот Интермецо во Капиштец, откако претходно локалот не ја испочитува изречената забрана за работа од 30 дена и продолжи со работа. Пред само неколку дена, Богдановиќ преку Фејсбук објава најави дека ќе поднесе кривична пријава бидејќи поставената пломба на влезот на...

Финансиската полиција поднесе кривична пријава против Лидија Димова и три други лица

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против Лидија Димова во својство на директор на Националната Агенција за европски образовни програми и мобилност, З.З. - сопственик и управител на Друштвото за трговија и услуги увоз-извоз В.Е.З. Трејд ДООЕЛ Скопје, А.Г. - надворешен соработник во Националната Агенција за европски...

Кривична пријава поради непочитување на мерките за заштита од ковид-19, била организирана свадба во Арачиново

Синоќа околу 21 часот полициски службеници од СВР Скопје и инспектори од Државниот пазарен инспекторат извршиле контрола во врска со почитување на мерките за заштита од корона вирусот, во угостителски објект во Арачиново. Притоа, во објектот се одржувала семејна веселба (свадба), на која биле затекнати 200 лица. „Од страна на Државниот пазарен инспекторат и Министерството за внатрешни работи ќе бидат поднесени...

Утре отворање на изложбата „Жени во занаетчиство“ по повод Деновите на занаетчиството

Во чест и обележје на Деновите на занаетчиство, утре во Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски ќе биде отворена изложбата „Жени во занаетчиство“ чијшто покровител е...