fbpx
Таг: измама

таг: измама

Бугарската „криптокралица“ Ружа Игнатова се најде на листата на 10 најбарани лица на ФБИ

Бугарската државјанка Ружа Игнатова, позната и како „исчезнатата криптокралица“ е ставена на листата на 10 најбарани лица на ФБИ во САД, јавува „Би-би-си“. Игнатова се бара поради нејзината наводна улога во водење измама со криптовалути позната како „OneCoin“. Федералните истражители ја обвинуваат бегалката дека ја искористила шемата за измама на жртвите за повеќе од 4 милијарди американски долари. Таа се води...

Вистиномер: Со лажна наградна игра се мамат Фејсбук корисниците да споделат лични податоци

Не е вистина дека „Шпаркасе банка“ доделува над 25 илјади евра преку наградна игра на Фејсбук. Станува збор за лажна Фејсбук страница која го злоупотребува името и брендот на банката, доведувајќи ги во заблуда корисниците во обид да дојде до нивните лични податоци. Вистинската Фејсбук страница на „Шпаркасе банка“ има повеќе од 86 илјади следачи и бројни елементи кои...

Вистиномер: Лажна Фејсбук страница на „Самсунг“, споделува објава за лажна наградна игра

На официјалната Фејсбук страница на „Самсунг Македонија“, не може да се најде објава за ваква нарадна игра. „Вистиномер“ се обрати во „Самсунг“ од каде ни потврдија дека станува збор за лажна објава и дека компанијата нема никаква врска со овие профили, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Пост на Фејсбук, користејќи го логото на компанијата „Самсунг“ споделува...

Вистиномер: Фалсификувана Фејсбук страница на „Техномаркет“ споделува лажна наградна игра

Во постот објавен од страница насловена како „Техномаркет Фанс“ се лажат и манипулираат граѓаните дека компанијата Техномаркет ќе донира 100 машини за перење. Вистиномер се обрати во Техномаркет од каде ни потврдија дека станува збор за лажна објава и дека страницата не е нивна. Тие за оваа измама објавија известување на нивната официјална Фејсбук страница, пишува „Вистиномер“ во...

Јовановски осуден на затворска казна од 9 години за „Меѓународен сојуз“, Ременски ослободена

Основниот кривичен суд Скопје денеска ја изрече пресудата за судскиот случај „Меѓународен сојуз“. Судот досуди три затворски казни, при што Бојан Јовановски (Боки-13) е осуден на 9 години затворска казна за делата измама и перење пари. За виновна е прогласена и Јасна Мандиќ Ерцеговиќ, која доби казна-затвор од 4 години за помагање на двете дела. Една година затвор доби...

Судот во Москва го прогласи Навални за виновен за измама од големи размери, го очекува 13 години затвор

Рускиот суд денеска повторно го прогласи за виновен Алексеј Навални, лидер на опозицијата и главен критичар на Владимир Путин, за измама од големи размери, пренесе Ројтерс. Руските обвинители бараат да го преместат Навални во казнена установа со максимална безбедност на 13 години под обвинение за измама и непочитување на судот. Навални, кој издржува казна од две и пол години за претходна...

„Пошта“ предупредува на измама во која се злоупотребува нејзиното име

АД „Пошта на Северна Македонија“ предупреди дека на социјалните мрежи се шири дезинформација за достава на поштенски пратки и износ кој корисникот треба да го плати за да ја подигне својта пратка. Истата измама е многу пораспространета во вид на имејл-фишинг, односно со лага наведување на корисникот да кликне на линк испратен во имејл и да сподели лични информации и...

Вистиномер: Со лажна наградна игра и со лажна страница на ,,Шкода’’ се манипулираат корисниците на Фејсбук

Нова лажна наградна игра, злоупотребувајки го брендот на ,,Шкода’’ кружи на Фејсбук. Истата ја организира ФБ страница која постои едвај три дена, а веќе доби над 2.000 следбеници. Од граѓаните се бара да го лајкнат постот, да го споделат со коментар за бојата на автомобилот што сакаат да го добијат. Вистинската компанија ,,Шкода’’ демантираше дека организира наградна игра и...

Кадрији: Злоупотребите на личните податоци се главно поврзани со компјутерски криминал

Околу 60 отсто од сите претставки што Агенцијата за заштита на личните податоци ги добива, се од граѓани кои бараат заштита поради тоа што некој незаконски објавил нивни лични податоци, видеа, фотографии, аудио снимки на социјалните мрежи или други веб страници на интернет (Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, Pornhub, Snapchat, Tinder, Xhamster итн), без нивно знаење и согласност, што го...

Порталб.мк: Пирамидалната шема Биг Комерц „ги изгоре“ граѓаните

Социјалните мрежи вријат откако беше затворена илегалната апликација „Биг Комерц“, која го украла оригиналното име на една компанија од Австралија за е-трговија, и преку која се измамени засега неутврден број граѓани кои вложиле пари во оваа, очигледно пирамидална шема, со надеж дека ќе ги вратат многукратно за краток период, пишува Порталб.мк. Илузијата „Биг Комерц“ се урна како кула од карти,...

Како да се заштитите од несовесните продавачи на интернет: Секојдневни се поплаките од измамени купувачи

Уште со почетокот на ковид-19 пандемијата драстично се зголеми е-трговијата. Затворени во домовите, потрошувачите одбраа безбедна варијанта за купување која не ги доведува во ризик од зараза, и почнаа повеќе да купуваат онлајн. За тоа сведочат и статистиките од Народната банка во извештаите за движењата во платниот промет, каде е наведено дека во условите наметнати од пандемијата, и граѓаните и...

Вистиномер: Лажна наградна игра се споделува од лажен Фејсбук профил на ДМ маркетите

ДМ маркетите појаснија дека не организираат никаква наградна игра и не доделуваат ваучери онлајн. Исто така, страницата што го споделува повикот не е официјална на ДМ маркетите, туку е лажна. ДМ маркетите ги повикаа своите потрошувачи да не наседнуваат и да не споделуваат лични податоци, со напомена дека имаат само една единствена официјална Фејсбук страница во РС Македонија и...

Вистиномер: ФБ измама од лажен профил со име и фотографија од сопругата на претседателот Пендаровски

Злоупотребата на името и фотографиите на Првата дама е пријавена во Министерството за внатрешни работи во Секторот за компјутерски криминал. Лажниот профил е пријавен во Фејсбук, одговорија од Кабинетот на македонскиот претседател, пишува „Вистиномер“ во новата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Под името Елизабета Пендаровска и фотографија од сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓорѓиевска, лажен профил на Фејсбук...

Словенечки работодавци останале должни 2,1 милион евра на градежни работници од Македонија и регионот

Словенечката полиција поднела кривична пријава против тројца словенечки државјани за кои постои сомневање дека измамиле 432 градежни работници помеѓу кои и работници од Македонија, пишува словенечката агенција СТА, а пренесува б92.нет. Измамата изнесувала најмалку 2,1 милион евра за период од 2011 до 2019 година. Полицијата во Целје кон крајот на мај ја завршила долгата истрага за системско кршење на основните...

Измамени Тајванци работеле како робови во Бардовци, вршеле телефонски измами за „газдите“

Секторот за меѓународна полициска соработка, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал-Национална единица за сузбивање на криумчарење на мигранти и Одделот за криминалистичка полиција од МВР разбиле криминална група од Тајван што вршела телекомуникациски измами и трудова експлоатација на државјани на Тајван, при што се приведени девет лица-државјани на Тајван, соопшти македонското МВР. Групата со измама наведувала Тајванци „на...

Охриѓанец од затвор успеал да подигне брз кредит на туѓо име, доби кривична пријава од МВР

Лице на 52-годишна возраст кое издржувало казна затвор во Казнено поправна установа во Штип успеало да измами сограѓанин и да подигне брз кредит на туѓо име. СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.С. (52) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“ и „злоупотреба на лични податоци“. „Со намера да стекне со противправна имотна корист, преку...

Затвореник од „Идризово“ 7 месеци по телефон глумел директор: Измамил 7 лица за над 5.100 евра

Затвореник од скопскиот затвор „Идризово“ седум месеци преку мобилен телефон се јавувал на различни лица, лажно се претставувал како директор и успеал да измами седум лица и да причини материјална штета од околу 315.000 денари (над 5.100 евра), информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). „СВР Тетово поднесе кривична пријава против Б.А.(34) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за...

Антонио Милошоски и останатите обвинети во „Моќник“ се изјаснија за невини пред судот

По неколкуте одложувања, денеска во Основниот кривичен суд-Скопје започна судскиот процес за случајот „Моќник“, во кој како обвинети се јавуваат пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски, неговиот татко Милош Милошоски, поранешниот градоначалник на Општина Македонски Брод, Милосим Војневски, поранешниот претседател на Комисијата за лустрација Томе Аџиев, Јанаке Витановски, Новица Велјановски, Ѓорѓи Милошевски, Шпенд Винца, Агим Мехмети и Даут Даути. Обвинетите лица...

КриТинк: Лажна наградна игра го злоупотребува брендингот на Македонски Телеком

На корисници на интернет од Република Северна Македонија им се нуди учество во лажна наградна игра во форма на анкета за услугите на „Македонски Телеком“, која нема никаква врска со оваа компанија и има за цел крадење на лични податоци, пишува КриТинк.мк во својата нова анализа, што подолу ја пренесуваме во целост. При посета на различни странски сајтови, во форма...

Бесмислени трудови објавени во македонско научно списание, издавачот повлече пет од нив

Меѓународната научна јавност и странските медиуми специјализирани за следење на теми од областа на науката веќе неколку недели се зачудени од содржината на неколку објавени трудови во македонското научно списание „Open Access Macedonian Journal of Medical Sciences“. Списанието „Popular Mechanics“ објавува дека тринаесет автори на „научен труд“ откриле дека постои црна дупка во срцето на Земјината топка која влијае...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...