fbpx

Њујорк тајмс: Трамп ќе треба да плати над 450 милиони долари по пресудата за измама

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, може да треба да ја исплати целата готовина што му е на располагање по пресудата за измама, пишува Њујорк Тајмс. Судијата кој ја донесе пресудата рече дека „целосниот недостаток на покајание“ кај поранешниот претседател се граничи со патологија

-

Судија од Њујорк во петокот му нанесе на Доналд Трамп катастрофален пораз во неговиот случај за граѓанска измама, прогласувајќи го поранешниот претседател одговорен за заговор за манипулирање со неговата нето-вредност и наредувајќи му да плати казна од речиси 355 милиони долари плус камата што може да ја „збрише“ целата негова залиха на готовина, пишува еминентниот Њујорк тајмс.

Одлуката на судијата Артур Ф. Енгорон го затвора хаотичниот, долгогодишен случај во кој њујоршкиот јавен обвинител ги спори фантастичните тврдења за богатство на г-дин Трамп. Без порота, моќта беше само во рацете на судијата Енгорон, а тој одлучи недвосмислено: Судијата изрече широк спектар на казни што ја загрозуваат бизнис империјата на поранешниот претседател додека тој истовремено се бори со четири кривични гонења и се обидува да се врати во Белата куќа како претседател на претстојните избори во САД.

Судијата Енгорон му забрани на г-дин Трамп три години да биде на чело на која било компанија во Њујорк, вклучително и во делови од неговата организација Трамп. Тој, исто така, воведе двегодишна забрана за возрасните синови на поранешниот претседател и им нареди да платат по повеќе од 4 милиони долари. Едниот од нив, Ерик Трамп, е де факто извршен директор на компанијата, а пресудата фрла во сомнеж дали некој член од семејството може да го води бизнисот во блиска иднина.

Судијата, исто така, нареди да платат значителна камата, зголемувајќи ја казната за поранешниот претседател на 450 милиони долари, според јавниот обвинител Летиција Џејмс.

Во својот неконвенционален стил, судијата Енгорон го критикуваше г-дин Трамп и другите обвинети дека со години одбивале да го признаат делото. „Нивниот целосен недостаток на покајание и каење се граничи со патологија“, рече тој.

Судијата истакна дека г-дин Трамп не извршил насилни злосторства и исто така рече дека „Доналд Трамп не е Бернард Медоф“. Сепак, напиша тој, „обвинетите не се способни да ја признаат грешката во својот начин на работа“.

Трамп ќе поднесе жалба на финансиската казна, но ќе мора или да ги плати парите или да ги обезбеди преку обврзница во рок од 30 дена. Пресудата нема да го банкротира, бидејќи најголемиот дел од неговото богатство е во недвижен имот, кој вкупно вреди многу повеќе од казната.

Трамп, исто така, ќе побара од апелациониот суд да ги запре ограничувањата за него и неговите синови да управуваат со компанијата додека го разгледува случајот. На прес-конференција од неговиот дом во Палм Бич, Флорида, Мар-а-Лаго, во петокот вечерта, тој ги нападна обвинителката Џејмс и судијата Енгорон, нарекувајќи ги и двајцата „корумпирани“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Перформанс „Мачката Елеонора“ на 15 и 16 овој месец во МКЦ

н На 15 и 16 овој месец, ќе има две нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“, со почеток од 20 часот, информираат од организацијата „Тииииит! Инк.“. Перформансот, како што...