fbpx
Таг: казна

таг: казна

Нискобуџетни компании казнети со 150 милиони евра оти дополнително наплатувале кабински багаж

Шпанските власти ги казнија нискобуџетните авиокомпании, вклучувајќи ги EasyJet и Ryanair, со вкупно 150 милиони евра поради политиките кои вклучуваат дополнителни трошоци за кабински багаж, пренесе Н1. Во најголемата санкција издадена од Министерството за социјални права и потрошувачки прашања на шпанската влада, авиокомпаниите EasyJet, Ryanair, Vueling и Volotea биле казнети по истрагата започната минатото лето. Според пресудата, на горенаведените компании...

ЕУ ја казни „Епл“ со 1,8 милијарда евра поради прекршување на правилата за стриминг на музика

Европската Унија ја казни технолошката компанија „Епл“ со 1,8 милијарда евра поради кршење на законите за конкуренција, јавија светските новински агенции. Казната, како што пренесува Би-би-си, е поради спречување на „Спотифај“ и другите музички стриминг платформи да ги информираат корисниците за опциите за плаќање надвор од продавницата за апликации на „Епл“. Одлуката ја донесе Европската комисија, а следуваше по жалбата на...

Њујорк тајмс: Трамп ќе треба да плати над 450 милиони долари по пресудата за измама

Судија од Њујорк во петокот му нанесе на Доналд Трамп катастрофален пораз во неговиот случај за граѓанска измама, прогласувајќи го поранешниот претседател одговорен за заговор за манипулирање со неговата нето-вредност и наредувајќи му да плати казна од речиси 355 милиони долари плус камата што може да ја „збрише“ целата негова залиха на готовина, пишува еминентниот Њујорк тајмс. Одлуката на судијата...

Депонијата „Дрисла“ може да ја казнат до 120.000 евра за загадувањето на Маркова Река

Од Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) објавија дека против депонијата „Дрисла“ ќе добие прекршочна санкција поради загадувањето на водите на Маркова Река. Ова е епилогот на вонредниот инспекциски надзор направен на 4 септември годинава на барање на здружението „Младите од Батинци“, коишто веќе протестираа пред скопската депонија. Од ДИЖС визуелно утврдиле дека има загадување на Маркова Река со темно-кафеава...

Град Скопје: Казна за Муцунски од 88.000 евра, општината направила дива депонија

Инспекторатот за животна средина изрече парична казна за општина Аеродром и градоначалникот Тимчо Муцунски во висина од 88.000 евра во денарска противвредност поради исфрлање на отпад на јавна површина со што се загрозува животната средина и здравјето на граѓаните, информираше Град Скопје. Оттаму додаваат дека општина Аеродром преку компанијата „Пирамид Билдинг” ангажирана на тендер, наместо на предвидената локација во ЈП...

Рекордна казна за Мета, сопственикот на Фејсбук, од 1,2 милијарди евра

Американскиот технолошки гигант „Meтa“ е казнет со рекордни 1,2 милијарди евра заради непочитување на правилникот за приватност на ЕУ. Ирската комисија за заштита на податоци соопшти дека „Мета“ ја прекршила општата одредба за заштита на податоците, кога збирката на лични податоци на европските корисници на Фејсбук ги префрлила во САД, а притоа не ги заштитила доволно oд надзорот на податоци...

Тик Ток анестезиологот остана без лиценца, седум години не смее да работи како доктор

Судот на честа при Лекарската комора, на денешната седница одлучи привремено да му ја одземе лиценцата за работа на д-р Ваљтон Дервиши, специјалист анестезиолог, вработен во ЈЗУ Клиничка болница Тетово, информираат во Лекарска комора. „Лиценцата за работа на докторот привремено се одзема за период од седум години, што согласно правните прописи е максимална казна што може да се изрече за...

Скопските кафулиња „Интермецо“ и „Мош“ со забрана за работа од 10 дена

Кафулињата „Интермецо“ и „Мош“ ќе добијат забрана за работа од 10 дена поради пречекорување на работното време до 1 часот по полноќ, соопшти Општина Центар. Пазарната инспекција изготвила записници за затворање, а решенијата до локалите ќе бидат доставени во текот на денешниот ден. Според Општината, забраната е резултат на зголемениот број пријави од граѓани за гласна музика од угостителските објекти...

Компанијата зад „Фортнајт“ ќе плати 520 милиони долари оти намамувала на купување и ја повредувала приватноста

„Епик Гејмс“, компанијата што стои зад хитовската видеоигра „Фортнајт“ (Fortnite) се согласи да плати 520 милиони долари како казна. Компанијата беше обвинета од американските власти дека намамувала милиони играчи, вклучително деца и тинејџери, да купуваат работи што не ги посакувале, како и дека го прекршила федералниот закон за приватноста на децата, јави Си-ен-ен. Од 520 милиони долари, Епик Гејмс ќе...

Компанијата „Мета“ казнета со 265 милиони евра

Компанијата „Мета“, во чија сопственост е Фејсбук, доби казна од 265 милиони евра од страна на Комисијата за заштита на податоците на Ирска. Изречената казна се однесува на протекувањето на лични податоци на стотици милиони корисници на социјалната мрежа Фејсбук. За случајот во кој телефонските броеви и електронските адреси на речиси 533 милиони корисници се најдоа на онлајн хакерски...

Инстаграм доби казна од над 400 милиони евра поради нарушување на приватноста на децата

Ирската Комисија за заштита на податоци го казни Инстаграм со 405 милиони евра поради прекршување на приватноста на децата. Долготрајната жалба, конкретно, се однесува на објавување на податоците на децата, а особено на нивните телефонски броеви и електронски адреси, пренесе „Би-би-си“. Некои од децата своите профили на оваа социјална мрежа ги надградиле како бизнис профили за да пристапат до алатките...

За неоградување на арсенот во Лојане, досегашниот концесионер доби казна од 1.550 евра

Глоба од 1.500 евра за правното лице и казна од 50 евра за одговорното лице во компанијата „Калтун Мадденџилик“ е крајниот исход од постапката за порамнување и спогодување со оваа компанија, која што до пролетва беше концесионер за експлоатација на арсенот и другите отпадни минерални суровини во рудникот „Лојане“. Државниот инспекторат за техничка инспекција (ДИТИ) за Мета.мк потврди дека...

Концесионерот не го оградил арсенот и не поставил табли за предупредување во Лојане, ќе биде казнет

Јаловиштето со околу 15.000 тони арсен сулфид, опасен отпад којшто е лоциран во рудникот „Лојане“ на околу 100-тина метри од основно училиште, не е ограден. Ова за Мета.мк го потврдуваат од Државниот инспекторат за техничка инспекција, кои посочуваат дека турската компанија „Калтун Мадденџилик“ до моментот на поседување на концесијата, односно Договорот за концесија за екплоатација на техногени минерални суровини...

Твитер казнет со 150 милиони долари поради продажба на податоци од своите корисници

Твитер во САД мора да плати казна од 150 милони американски долари откако органите обвинија дека незаконски ги користел податоците на корисниците за да помогне во продажбата на рекламите, јавува „Би-би-си“. Судските документи покажуваат дека Федералната трговска комисија и Министерството за правда на САД го обвинуваат Твитер дека го прекршил договорот што го имал со регулаторите. Според нив, прекршено е...

Казна од 88.000 евра за нелегално фрлање отпад во Вардариште

Инспекторатот за животна средина на Град Скопје издаде прекршочен паричен налог и парична казна од 88.000 евра за фрлање на отпад во Вардариште, соопштија од Град Скопје. Според извештајот на инспекторатот на Град Скопје затекнатите лица, кои не се именувани во соопштението, нелегално исфрлале отпад и со тоа ја загадиле животната средина и ја загрозиле безбедноста по здравјето на граѓаните,...

Град Скопје изрече казна од 1.800 евра на Општина Кисела Вода за исеченото дрво

Поради бесправно исечено дрво на булеварот „Борис Трајковски“, Инспекторатот на Град Скопје денеска на Општина Кисела Вода и одговорното лице им изрече максимална казна во висина од 1.800 евра, соопштија од Град Скопје. На социјалните мрежи денеска имаше бројни реакции за сечењето на дрвото. Градската управа вели дека дрвото е исечено без дозвола од Град Скопје и поради тоа е изречена...

„Вотсап“ доби казна од 225 милиони евра од европските регулатори за заштита на податоци

Ирската комисија за заштита на податоците ја казни апликацијата за пораки „Вотсап“ со 225 милиони евра, јави „Би-би-си“. Казната се однесува на истрагата која започна во 2018 година, а која се водеше околу тоа дали апликацијата била доволно транспарентна за тоа како постапува со информациите за корисниците. „Вотсап“  оттогаш неколку пати ги промени политиките за управување со податоците. Во образложение...

Нови казни од 6.000 и 800 евра за горење на охридската депонија „Буково“

Јавното претпријатие „Охридски комуналец“ доби две нови казни заради горењето отпад на општинската депонија „Буково“. Државните инспектори за животна средина, при контролен инспекциски надзор минатата недела, констатирале дека депонијата сè уште чади и го загадува воздухот и изрекле нови, втори, санкции за правното лице во висина од 6.000 евра и 800 евра за одговорното лице. Од Инспекторатот информираат дека...

ДИЖС: 3.000 евра казна за запалена депонија во Велес

На 29 јули, државен инспектор за животна средина изврши надзор на запалена депонија во Велес, од која беше загаден и воздухот во градот, информираат од Државен инспекторат за животна средина. „По надзорот, изречена е казна од 3.000 евра во денарска противвредност и издадена е наредба за примена на законски пропишани технички услови (дневно прекривање со земја и 24-часовен надзор), согласно...

ДИЖС со 20.000 евра казна за компанија што испуштила мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги истражи можните извори и утврди дека излевањето потекнува од оранжериите Вардар АД од Градско. Според информациите, мазутот не се користел и истекувањето се случило од небрежност и неодржување на складиштето со преостанатите резерви. „За правното лице е изречена казна од 20.000...

Музика и омраза: Како една песна предизвика етнички тензии на студентска забава во Скопје

Студентска забава во Скопје пролетва доби неочекуван пресврт кога пуштањето на албанска песна при крајот на настанот предизвика полемики и говор на омраза на социјалните мрежи. И покрај инклузивниот...