fbpx
Таг: Доналд Трамп

таг: Доналд Трамп

Баниран на Твитер, Доналд Трамп лансираше своја социјална мрежа

Социјалната мрежа „Truth Social“, развиена од новата компанија за медиуми на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, почна да функционира во ограничена форма и веќе е достапна за преземање од продавницата за апликации на „Епл“ (Apple) во САД. Она што корисниците прво го забележале на „Truth“ е дека платформата многу наликува на Твитер, „омилената“ социјална мрежа на Трамп пред тој да...

Доналд Трамп најави создавање на своја социјална мрежа

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ги најави своите планови за отворање нова социјална мрежа наречена „Вистина“ (TRUTH Social), јавуваат светските новински агенции. Трамп вели дека платформата „ќе се спротивстави на тиранијата на големата технологија“, обвинувајќи ги главните социјални мрежи дека ги замолчуваат опозициските гласови во САД, пишува „Би-би-си“. Социјалните мрежи одиграа клучна улога во кандидатурата на Трамп за прв човек во...

„Гардијан“: Тајни документи од Кремљ покажуваат заговор на Путин за да го инсталира Трамп во Белата куќа

Лондонскиот весник „Гардијан“ објави ексклузивни документи кои сугерираат дека Русија на почетокот на 2016 година започнала таен мулти-агенциски напор да се замеша во американската демократија. Наводно, рускиот претседател Владимир Путин лично одобрил тајна шпионска операција за поддршка на „ментално нестабилниот“ Доналд Трамп на претседателските избори во САД во 2016 година, за време на затворената седница на Рускиот совет за...

Трамп не ја исклучува можноста повторно да се кандидира за претседател на САД во 2024 година

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп навести можна кандидатура за претседател на претседателските избори во САД во 2024 година. Во својот говор на Конференцијата за конзервативна политичка акција во Орландо, Флорида Трамп ги демантираше гласините дека планира да формира нова партија. „Јас ќе продолжам да се борам на вашата страна. Не стартуваме нови партии. Ние ја имаме Републиканската партија. Ќе биде...

Сенатот го ослободи Трамп за обвинението дека ги поттикнал насилствата во Капитол Хил

Сенатот го ослободи поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп за обвинението дека ги поттикнал немирите на шести јануари во Капитол хил, во кој имаше и загинати. На судењето, 57 сенатори гласаа дека Трамп е виновен, а 43 против. Иако имаше повеќе гласови за покренување обвинение, сепак за Трамп да биде отповикан требаше да гласаат 67 од стоте сенатори. По повод...

Сенатот гласаше да му се суди на Трамп – постапката за отповикување продолжува

Судењето во Сенатот на доскорешниот претседател на САД, Доналд Трамп, е уставно правилно и ќе се одржи во рамките на постапката за негово отповикување, поради поттикнувањето на насилствата на Капитол Хил на 6 јануари и упадот во Конгресот, реши Горниот дом на Конгресот, односно парламентот на САД, јавија светските медиуми. Мнозинството сенатори не се согласија со аргументацијата на адвокатите на...

Џо Бајден е новиот претседател на САД: Америка беше тестирана и излеговме посилни

Новиот претседател на САД, Џо Бајден денеска стапи на функцијата, откако го одржа својот говор на полагањето заклетва. Тој порача дека Америка ќе ги обнови сојузништвата и ќе биде пример за сите. Главната порака на церемонијата на положување заклетва беше за обединување на земјата. „Знам дека силите кои нè разделуваат се силни и се реални. Но исто така знам дека...

Трамп замина од Белата Куќа

Досегашниот претседател на САД, Доналд Трамп на неколку часа пред инаугурацијата, односно заклетвата на неговиот наследник Џо Бајден, денеска во условно земено неформални услови ја напушти резиденцијата и Кабинетот на првиот човек на САД и замина со претседателски хеликоптер кон воената база „Ендрјус“ близу главниот град на САД, од каде отпатува со претседателски авион на Флорида. Со тоа Трамп...

Бајден ќе ги врати САД во Парискиот климатски договор и ќе почне „отворање“ од ковид кризата

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, планира на неговиот прв работен ден во Белата куќа да потпише повеќе од 10 укази и наредби, меѓу кои и за враќање на САД во Парискиот климатски договор и прекин на забраната за патување од претежно муслимански земји, извести Си-ен-ен. Покрај другите одлуки со кои ќе се поништат претходни одлуки на Трамп што предизвикуваа...

Отповикувањето на Трамп половично – претседавачот на Сенатот нема да свика седница

Откако вчера доцна вечер по македонско време Претставничкиот дом (Долниот дом) на Конгресот на САД со 232 гласа „за“, меѓу кои и 10 пратеници од Републиканската партија, и 197 гласа „против“ донесе одлука Трамп да биде отповикан од претседателската функција, постапката речиси сигурно нема да биде завршена и тој ќе остане на функцијата до 20 јануари, кога му истекува...

Отповикувањето на Трамп изгласано во Претставничкиот дом, конечниот збор е на Сенатот

По неколку часа парламентарна дебата, Претставничкиот дом односно долниот дом на Конгресот на САД ја изгласа резолуцијата за отповикување (импичмент) на претседателот Доналд Трамп на помалку од една седмица пред крајот на неговиот мандат. Резолуцијата, односно одлуката, го товари првиот човек на САД за „поттикнување бунт“ за неговиот говор минатата седмица, кој доведе до насилни протести и упад во Законодавниот...

Конгресот ќе го отповикува Трамп, но за неговото отстранување од власт конечниот збор е на Сенатот

Се очекува Претставничкиот дом (Долниот дом) на Конгресот на САД денеска да го отповика од функцијата американскиот претседател Доналд Трамп, на само една седмица пред истекот на неговиот мандат. Причината се неговите изјави кои минатата седмица доведоа до насилствата и упадот во Конгресот, при што пет луѓе ги загубија животите. Инаку, вчера Претставничкиот дом исто така изгласа Резолуција со...

Јутјуб го блокираше каналот на Трамп поради поттикнување насилство

Поради прекршување на политиките за поттикнување на насилство, поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп во наредните седум дена нема да може да објавува нови видеа или стримови во живо на Јутјуб, бидејќи платформата привремено му забрани пристап до каналот. „По внимателно разгледување и поради загриженоста за постојаниот потенцијал за насилство, отстранивме нова содржина прикачена на каналот „Доналд Трамп“ бидејќи увидовме...

Функционери во ЕУ реагираат по суспензијата на Доналд Трамп од социјалните мрежи

Повеќе не е прифатливо гигантите во полето на социјалните медиуми да донесуваат самите одлуки за отстранување онлајн содржини, порачува Европската Комисија (ЕК), откако Фејсбук и Твитер ги замрзнаа профилите на претседателот на САД, Доналд Трамп, пишува „ЕУРактив“. Профилите на Трамп беа блокирани по повиците што претходеа на насилствата во Капитол Хил во Вашингтон минатата седмица. Зборувајќи вчера, Прабат Агарвал, кој...

Трамп: Демонстрантите кои го прекршија Законот не ја претставуваат нашата земја

Како и сите Американци, револтиран сум од насилството и беззаконието при нападот врз Конгресот на САД. Америка е и секогаш мора да биде нација на редот и законот, вели Доналд Трамп во видео обраќање, на својот Твитер профил. „На демонстрантите кои се инфилтрираа во Конгресот: вие го осквернавивте седиштето на американската демократија. На оние кои се вклучуваат во акти на...

Расте бројот на конгресмени што бараат Трамп да биде отповикан или отстранет од функцијата

Иако до крајот на неговиот мандат остануваат помалку од две седмици, актуелниот претседател Доналд Трамп би можел да се соочи со отстранување од функцијата во овој краток период, откако одреден број на конгресмени или сенатори од Демократската партија побараа актуелниот претседател на САД да биде отповикан или отстранет. На нив им се приклучи и еден пратеник од Републиканската партија. Причината...

Закерберг: Доналд Трамп е блокиран на Фејсбук и на Инстаграм на неодредено време

Сметките на претседателот на САД, Доналд Трамп, на социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм по привремената блокада од вчера и ноќеска, ќе бидат целосно блокирани на неодредено време, односно најмалку по истекот на следниве две седмици, до мирно примопредавање на власта, соопшти првиот човек на Фејсбук, Марк Закерберг вечерва. Тој рече оти шокирачките настани во изминативе 24 часа покажале дека претседателот...

Конгресот на САД ја потврди победата на Џо Бајден, Трамп го призна поразот

Откако стотици приврзаници на претседателот Доналд Трамп вчера насилно упаднаа во Конгресот на САД, ноќеска по македонско време беше вратена контролата врз законодавниот дом и конгресмените се вратија на работа, па рано утрово ја потврдија изборната победа на новиот претседател на САД, Џо Бајден, јавуваат светските новински агенции. Конечната победа на Бајден над досегашниот претседател Доналд Трамп, кој се бореше...

Еден загинат по упадот на приврзаниците на Трамп во Конгресот, конгресмените ќе продолжат со работа

Во 2 часот по средноевропско време, американскиот Конгрес ќе продолжи со работа на утврдувањето на победата на американскиот претседател Џо Бајден. Гардијан јавува дека до моментот на упадот на приврзаниците на Доналд Трамп во зградата на Конгресот, електорските гласови на само две сојузни држави биле официјално избројани. Очекувањата се дека целокупната процедура ќе трае до доцна во ноќта. Ненси...

Полициски час во Вашингтон, протестот на Трамп стана насилен, демонстранти упаднаа во Конгресот

Десетици илјади приврзаници на американскиот претседател Доналд Трамп се собраа денеска во Вашингтон во последен обид да обезбедат пресврт во резултатите од претседателските избори на кои победи Џо Бајден. Конгресот денеска водеше дебата по која требаше да ги потврди гласовите на електорите пред стапувањето на функцијата на Џо Бајден за нов претседател на САД. Во критичните попладневни часови во Вашингтон,...

Сателитскиот интернет „Старлинк“ наскоро ќе стане достапен и во Македонија

Сателитската интернет-услуга „Старлинк“ на компанијата „Спејс Екс“ од минатата недела е достапна во 32 земји во светот. Според соопштението на компанијата и објавената мапа, може да се види дека „Старлинк“...