fbpx
Таг: Србија

таг: Србија

Куршумлија: Се урна вртелешка, повредени се 13 деца, од кои едно потешко

На саем во Куршумлија, Србија, се откорна дел од конструкцијата на вртелешка, при што се повредени тринаесет деца од кое едно потешко, пренесува српската РТС. Тринаесетгодишно девојче се здобило со тешки повреди и е во животна опасност. Таа е испратена на лекување во Клиничкиот центар во Ниш, потврдила за РТС директорката на Здравствениот дом во Куршумлија, Уранија Петровиќ. Таа изјави дека...

Стејт департмент: Разочарани сме што две санкционирани лица беа предложени за функции во Владата на Србија

„Ние сме разочарани што гледаме две санкционирани лица номинирани за позиции во новата влада“, вели портпаролот на Стејт департментот во писмена изјава за Гласот на Америка на српски јазик. Според најавите на мандатарот Милош Вучевиќ, новата Влада на Србија ќе има и двајца членови кои се под санкции на САД: Александар Вулин, кој е предложен за вицепремиер и Ненад...

Бомба во Ниш тешка еден тон од 1999 година отстранета од градилиште

Бомба од авион во градилиште во Ниш беше успешно отстранета од страна на српското Министерство за внатрешни работи (МУП), пренесува Радио Слободна Европа. Бомбата датира од 1999 година, од бомбардирањето на НАТО врз Сојузната Република Југославија. Бомбата е отстранета надвор од градот. На 1.300 граѓани кои беа евакуирани им е дозволено повторно да се вратат во своите домови. Станува збор за...

Фотографија од погрешен човек објавена како да е од осомничен за убиството на малата Данка

Во повеќе објави на Фејсбук споделена е погрешна фотографија на еден од осомничените за убиството на двегодишната Данка Илиќ од Србија. „Вистиномер“ се обрати кај Бранислав Јанковиќ и тој потврди дека неговата фотографија е злоупотребена, дека не е осомничен за убиството, туку е објавен по грешка и дека размислува да дали ќе ги тужи медиумите за штетата што му...

Бајага и обожавателите прославија 40-години од албумот „Позитивна географија“ и првиот концерт на „Инструктури“ во Скопје

Вчера, на 6 април, српската и некогашна југословенска група „Бајага и инструктори“ во Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје го повтори својот прв концерт одржан на истото место 40 години претходно. На сцена заедно со фронтменот Момчило Бајагиќ – Бајага беа и членовите на легендарната постава од осумдесеттите, гитаристот и пејач Живорад Миленковиќ – Жика и клавијатуристот Александар Локнер, кои...

Заврши потрагата по Данка, осомничените за убиство ја прегазиле со автомобил, па го фрлиле телото на депонија

Двегодишната Данка Илиќ од српскиот град Бор, која се водеше како исчезната од 26 март, била убиена со автомобил, а две лица се приведени под сомнеж дека го прегазиле девојчето, соопшти српското Министерство за внатрешни работи, а пренесува Н1. Уапсени се лицата С.Ј. (50) и Д.Д. (50), кои работеле во Јавното претпријатие Водовод во Бор. „С.Ј. е осомничен дека на улицата...

Mлади од Македонија, Србија и Албанија учесници во програма за истражување на младински политики

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими учесници во Програмата за истражување на младински и образовни политики во Младински образовен форум (МОФ). За време на средбата, младите од Албанија, Србија и од Северна Македонија, говореа за активностите и областите во кои ги насочуваат нивните капацитети, во рамки на програмата за регионална мобилност на млади истражувачи и активисти. Младите го информирале претседателот и...

Земјотрес со јачина од 5,4 степени во Црна Гора, почувствуван и во Македонија и регионот

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала утрово околу 4 часот ги разбуди граѓаните на Црна Гора, а беше почувствуван во повеќе држави во регионот. Црногорскиот Завод за хидрометеорологија и сеизмологија извести дека бил регистриран силен земјотрес со епицентар на пет километри југозападно од Чараѓе во Општина Никшиќ, јави црногорскиот весник „Побједа“. Засега нема податоци за евентуална штета, а...

Реизданија на „Драгонеро“ и „Кет Клоу“ избрани за најдобри стрипови во регионот за 2023 година

Овогодишниот избор за стрип на годината ја потврди популарноста на италијанските и други увозни стрипови, но и високото мислење на публиката од регионот за водечките домашни автори. Stripovi.com е највлијателниот портал за стрипови во регионот на бивша Југославија, основан во Загреб од 2001 година како комбинација на форум и онлајн енциклопедија. Оваа онлајн заедница од 2007 година организира избор за најдобар...

Србија го покани ОБСЕ на новите локални избори во Белград

Владата на Србија ја покани Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) да ги набљудува претстојните локални избори во Белград, соопшти Кабинетот на премиерката Ана Брнабиќ. Според соопштението на премиерката, испратено е барање до Канцеларијата за демократски институции и човекови права на ОБСЕ (ОДИХР) за да помогне во транспарентноста на избирачкиот процес. По парламентарните и локалните избори на 17 декември,...

(РЕПОРТАЖА): „Корпорација Вагина“ на турнеја, или како љубовта го држи рокенролот жив на Балканот

Не е лесно да се занимава човек со авторска музика во сегашната музичка индустрија, дали е тоа во Македонија или во Велика Британија. Од една страна, интернетот и технологијата им овозможи на музичарите да ги снимаат и издадат своите дела во етерот без филтерот на музичката индустрија. Од друга страна, наместо да убедиш човек да ти ги пушти песните...

Ана Брнабиќ повеќе нема да биде премиерка, туку кандидат за претседателка на српското собрание

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека досегашната премиерка Ана Брнабиќ ќе биде кандидатка за претседателка на Собранието на Србија. Одлуката е донесена по состанокот на претседателството на владејачката Српска напредна партија (СНС). Таа истакна дека новата функција ќе биде голем предизвик за неа и дека ќе мора многу да научи, објавено е на страната на СНС Инстаграм, пренесува Н1. „Ова сега...

Руски дезинформации сејат магла и антизападно расположение во С. Македонија

Бројни дезинформациски наративи се истурија во земјава преку странски канали за да го свртат јавното мислење во полза на Русија, а на штета на Украина од почетокот на воената инвазија до денес. Анализата на пет најчести дезинформациски наративи, како и разговорите со безбедносни експерти и политички фактори, укажуваат на тоа дека руските дезинформации не доминираат во јавниот простор, но...

Од денеска граѓаните на Македонија, Србија и Албанија со слободен пристап до пазарот на трудот во „Отворен Балкан“

Граѓаните на Македонија, Србија и Албанија од денеска можат да ја користат мерката Слободен пристап до пазарот на трудот во рамки на „Отворен Балкан“, соопштија од Владата. Мерката произлегува од меѓународните договори потпишани меѓу трите државни членки на иницијативата Отворен Балкан и има за цел да придонесе кон остварување на бариерите кои ја попречуваат трговијата и слободното движење на луѓето,...

Рот му порача на Вучиќ: Вие не сте Србија, претседателе

Претседателот на Комисијата за надворешни работи на германскиот Бундестаг, Михаел Рот, ја критикуваше политиката на српскиот претседател Александар Вучиќ, кој на вчерашната прес-конференција го нарече „србомразец“. Рот на социјалната мрежа „Х“ објави дел од говорот од прес-конференцијата на Вучиќ и му одговори дека изјавата „Јас сум државата“ повеќе не важи во Европската Унија. "L'état c'est moi!" Ова одамна не важи во...

Покана за учество на „Балканската смотра на млади стрип-автори“

Школата на стрип „Никола Митровиќ Кокан” од Лесковац, која работи во рамки на Лесковачкиот културен центар, оваа година по 26. пат ја организира манифестацијата „Балканска смотра на млади стрип-автори”. Централната манифестација ќе се одржи од 28 до 30 јуни 2024 година во просториите на Лесковачкиот културен центар, Народниот музеј и Народната библиотека „Радоје Домановиќ” во Лесковац. Смотрата и оваа година...

Инцидент на аеродромот во Белград – оштетен авион летал над градот еден час

Авион на компанијата „Маратон ерлајнс“ која врши сообраќај за „Ер Србија“, при полетувањето од аеродромот „Никола Тесла“ во Белград удрил во инструментацијата која служи за слетување на авиони од спротивната насока на пистата, вели за Н1 Петар Војиновиќ од српскиот воздухопловен портал „Tango Six“, коментирајќи го инцидентот што се случи вчера во српскиот главен град. Авионот потоа летал над Белград...

Безмалку 5.000 деца во Скопје пропуштиле некоја од дозите за пертусис

Речиси 5.000 деца од Скопје (4.991) ја пропуштиле вакцинацијата за пертусис (голема кашлица), согласно податоците доставени од ЈЗУ Здравствен дом – Скопје, соопштија од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Од нив, информираат од таму, во последниот период се вакцинирани 982 деца. Од овие што се вакцинирале во последниот период, најголем дел (40%) примиле прва ревакцина. До сега, опфатот на вакцината против...

Јелена Ќурувија: Луѓето на Милошевиќ кои работеа на ликвидации се активни и посилни од институциите

Тој ден, 11 април, бев кај другарка кога ми се јави мајка ми и ми рече „Го застрелаа татко ти“. Тогаш не знаевме дали е убиен, но во меѓувреме брат ми отиде во станот во кој живееше тато, ни се јави и ни кажа дека е убиен. Вака раскажува Јелена Ќурувија, ќерка на убиениот српски новинар Славко Ќурувија и претседателка...

Писториус: Србија и Република Српска се врата за руско влијание

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус ја оцени ситуацијата во Босна и Херцеговина како кревка и оцени дека НАТО и Европската Унија можат да направат повеќе за зачувување на мирот, дури и со испраќање дополнителни војници во европската Мировна мисија, пренесе германската новинска агенција ДПА. Тој ги опиша Србија и Република Српска како „плодна почва“ на руското влијание. Ова може да...

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори...