fbpx

ЕУ ќе ги услови милијардите евра нова помош за земјите од Западен Балкан

Покрај напредокот во владеењето на правото и вклучувањето на санкциите кон Русија, дополнителен услов за Србија за користење на средствата од Планот за економски раст е нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина

-

Земјите-членки на ЕУ се подготвени да дадат поддршка за Планот за економски раст за Западен Балкан во висина од над 6 милијарди евра, но бараат од земјите во регионот напредок во владеењето на правото и ускладеност со надворешната политика на ЕУ, јавува Радио-телевизија Србија по консултација со дипломатски извори од Брисел.

Покрај напредокот во владеењето на правото и вклучувањето на санкциите кон Русија, дополнителен услов за Србија за користење на средствата од Планот за економски раст е нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина.

„Земјите-членки начелно го поддржуваат предложениот концепт и изнесеното во планот, но инсистираат на цврсти услови. Земјите од регионот кои не напредуваат или назадуваат во владеењето на правото не можат да сметаат на дополнителни средства. Истото важи и за ускладеноста со надворешната политика на ЕУ“, наведуваат дипломатски извори од Брисел.

Земјите-членки веќе започнале интерна расправа за одобрување на Планот за Западен Балкан, а конечна одлука би можела да се донесе во февруари, ако до тогаш биде постигнат договор за ребалансот на буџетот на ЕУ, кој е одложен поради ветото на Унгарија за финансиската помош на Украина.

Белгија, како претседавач со ЕУ, сака дебатата за Планот за Западен Балкан и разговорите за него со Европскиот парламент да бидат завршени пред европските избори во јуни, за примената на планот да не мора да чека на формирање на нова европска администрација, наведуваат изворите во Европскиот совет.

Планот за раст на Западен Балкан е вреден шест милијарди евра, од кои 2 милијарди се неповратни средства за земјите од регионот.

Станува збор за дополнителни средства кои ќе им бидат ставени на располагање на балканските земји, покрај оние со кои веќе располагаат преку претпристапните фондови ИПА на ЕУ.

Планот за Западен Балкан на Европската комисија подразбира и постепена интеграција на економијата во седум сектори со заедничкиот пазар на ЕУ веќе во фазата на преговорите за членство.

Во случајот со Србија, оваа земја би можела да ја дуплира сумата на неповратни средства што ги добива од ЕУ, кои во моментов се во износ од околу 200 милиони евра годишно. Сепак, поставените услови на Србија мора претходно да бидат исполнети за да може да се искористат средствата од идниот фонд за раст. Дипломатските извори од Брисел велат дека владеењето на правото, ускладеноста со надворешната политика на ЕУ и нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина се условите кои веќе ги забавуваат преговорите за членство на Србија во ЕУ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.