fbpx
Таг: дијалог Белград-Приштина

таг: дијалог Белград-Приштина

Вучиќ и Курти се обврзаа да го решат прашањето за исчезнатите лица на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти денеска ја прифатија декларацијата за исчезнатите лица како дел од дијалогот за нормализација на односите. Во декларацијата која ја објави Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) тие се обврзаа да соработуваат за идентификување на гробните места и да ги следат ископувањата за да се лоцираат и идентификуваат исчезнатите лица во периодот...

Изборите во северно Косово завршија со мала излезност на Србите, одговорноста е на Белград

Со минорна излезност од само 3,47 отсто завршија вчерашните локални избори во четирите српски општини во северно Косово. На изборите победија кандидати на албанските политички партии, при што во Косовска Митровица и Лепосавиќ победија кандидатите на партијата Самоопределување, додека во Зубин Поток и Звечан најмногу гласови освоија кандидатите на Демократската партија на Косово. Српската листа ги бојкотираше вчерашните локални избори...

Столтенберг: Сега е важно брзо и целосно да се спроведе договорот меѓу Белград и Приштина

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг го поздрави договорот за нормализација на односите од Охрид и ги повика Белград и Приштина брзо и целосно да го спроведат. „Го поздравувам договорот и сега е важно брзо и целосно да се спроведе договорот меѓу Белград и Приштина. И, се разбира, ние силно го поддржуваме дијалогот со посредство на ЕУ. Сојузниците во НАТО...

Лајчак вели дека Вучиќ и Курти ги очекува анекс на предложениот договор Белград-Приштина

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека српската и косовската делегација на состанокот во Охрид ќе ги очекува разговор за анексот на основниот француско-германски договор за Косово и за неговата имплементација, пренесува Б-92. Инаку, делот со формулацијата на Заедницата на српски општини треба да биде предмет на нов анекс. На состанокот на кој...

Лајчак: Без формирање на Заедница на српски општини ќе нема договор меѓу Белград и Приштина

Специјалниот пратеник на Европската Унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак изјави дека без формирање на Заедница на општини со српско мнозинство (ЗСО) нема да има договор меѓу Белград и Приштина. Лајчак во интервју за Радио телевизија Србија (РТС) рече дека целта не е некој да победи, а некој друг да загуби. „Целта е да се бара вин-вин...

Пред состанокот во Охрид: Курти за европскиот предлог, за Брнабиќ ЕУ е стратешка цел за Србија

Пред состанокот меѓу Србија и Косово што ќе се одржи на 18 март во Охрид, највисоките официјални претставници излегоа со изјави во врска со очекувањата од овој важен настан. Косовскиот премиер Албин Курти денеска повтори дека е подготвен да го потпише европскиот предлог за нормализација на односите меѓу Косово и Србија, јавува Радио-телевизија Косово. Курти вели дека било штета што...

Курти со услови за формирање на Заедницата на српски општини, во Белград турканици во парламентот

Косовскиот премиер Албин Курти презентираше услови кои ќе овозможат да се разгледа формирањето на Заедницата на општините со српско мнозинство (ЗСО), а опозициските партии тоа го нарекоа промена во пристапот на Курти на оваа тема, пренесе Дојче Веле сервисот на албански јазик.  Курти изјави дека може да се размислува за формирање на Заедница на општини со српско мнозинство по признавањето...

Вучиќ: Нема евроинтеграции и инвестиции ако не го прифатиме француско-германскиот план за Косово

Ми соопштија дека мораме да го прифатиме овој план, француско-германскиот, за нормализација на односите со Косово, а ако не го профатиме, ќе се соочиме со последици, изјави вчера претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во своето обраќање на прес-конференција. Како што пренесе телевизијата „Н1“, тој навел дека му било соопштено оти земјата ќе се соочи со прекин на процесот за...

КФОР го одби барањето на Србија за враќање на српската војска во Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија го добила одговорот од КФОР на барањето на официјален Белград српските сили да се вратат во Косово, пренесува телевизијата Н1. Вучиќ во обраќањето до српската јавност рече дека КФОР испратил внимателно составено писмо до српската влада, во кое тие одговориле оти сметаат дека нема потреба од враќање на српската армија на територијата на...

Отстранети три барикади на патиштата во Косово и Србија, течат активностите и на другите локации

Тргната е поставената барикада кај Мердаре на патот од Србија кон Косово, а веќе се отстранети и барикадите на северот од Косово во околината на Зубин Поток и езерото Газивода, информира Н1.  Радио-телевизија Србија јави дека нешто по 10 часот е воспоставено нормално одвивање на сообраќајот преку граничниот премин Мердаре во правецот кон Косово и централна Србија. Исто така, српскиот...

Србите од северот на Косово се согласија да ги отстранат барикадите

Денеска претпладне треба да почне отстранувањето на поставените барикади од Србите од северот на Косово, пренесува весникот Данас. Ова е резултат од вчерашните преговори на српскиот претседател Александар Вучиќ со српското малцинство во Косово. Претседателот Вучиќ изјавил дека за два часа нема да може да се отстранат целосно барикадите, но се надева дека за еден или два дена ќе бидат...

Затворен граничниот премин „Мердаре“, патниците се упатуваат на други алтернативни патишта

Министерството за надворешни работи на Косово, поради најновата блокада на преминот „Мердаре“, вчера ги повика сите граѓани што патуваат за Косово преку Србија, да го избегнуваат овој премин и да користат други алтернативни патишта. Тие ги посочија премините преку Северна Македонија. Најголемиот граничен премин „Мердаре“ е затворен откако група демонстранти со камиони и приколки вчера го блокираа преминот од српска...

Курти за „Гардијан“: Русија губи во Украина, но ги разгорува тензиите меѓу Србија и Косово

Косовскиот премиер Албин Курти предупреди дека од зголемените тензии меѓу Србија и Косово корист има само за Владимир Путин и Русија. Tој во разговор за весникот Гардијан предупредува дека Русија ги разгорува тензиите меѓу двете земји. Неговата изјава следи откако етничките Срби во северниот дел на Косово поставија блокади на некои патишта. Курти посочува дека Русија ги разгорува тензиите меѓу...

Кристофер Хил од Вашингтон: Србија е клуч за стабилноста на Западен Балкан

Кандидатот за амбасадор на САД во Србија, Кристофер Хил вчера во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи во Сенатот рече дека има бројни прашања што го засегаат во однос на денешна Србија, но и на Западниот Балкан, јавува Гласот на Америка на македонски јазик. Номинираниот иден амбасадор изјави дека односот на владите меѓу Србија и Босна и Херцеговина (БиХ) ќе...

Вучиќ и Тачи добија покана од Вашингтон за средба во Белата куќа на 27 јуни

Лидерите на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, добија покана од Белата куќа за состанок на 27 јуни, со надеж дека Вашингтон ќе успее да ги унапреди преговорите за нормализација на односите меѓу двете земји. Специјалниот претставник на Доналд Трамп, Ричард Гренел, го закажа состанокот, откако Србија потврдила дека привремено ќе ја запре кампањата што ја...

Косово доби нова влада, Авдулах Хоти изгласан за премиер

Собранието на Косово со 61 глас „за“ , 24 „против“ и 1 „воздржан“ денеска ја изгласа новата влада што ќе ја предводи Авдулах Хоти од Демократската лига на Косово. Новата косовска влада ја поддржаа и пратениците од Српската листа, кои ќе добијат две министерски места. Покрај Демократската лига на Косово и Српската листа, владејачката коалиција ја сочинуваат и партиите...

Србија и Косово потпишаа писма за намери за обновување на железничкиот и на патниот сообраќај

На маргините на Минхенската безбедносна конференција, Србија и Косово денеска ги потпишаа писмата за намери за повторно воспоставување на железнички сообраќај меѓу Белград и Приштина и за завршување на изградбата на автопат меѓу двата главни града. На потпишувањето на документите во Минхен присуствуваа претседателите на Србија и Косово Александар Вучиќ и Хашим Тачи, како и специјалниот претставник на САД...

„Еуровингс“ ќе воспостави директна авионска линија меѓу Приштина и Белград

Германската авиокомпанија „Еуровингс“, членка на „Луфтханза“ групацијата, е заинтересирана по повеќе од две децении да ја возобнови авионската линија меѓу Приштина и Белград. Во Берлин денес беа потпишани писмата за намери за воспоставување на редовна авионска врска. Од страна на Србија, потписник е  Министерството за економија, додека Управата за цивилно воздухопловство на Косово ги потпиша писмата од косовска страна...

Вучиќ: Спогодба со Приштина мора да се постигне кога-тогаш

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска порача дека дијалогот со Приштина ќе биде продолжен но и дека се мали шансите да се сретне со претседателот на Косово, Хашим Тачи, во Њујорк, во текот на Генералното собрание (ГС) на Обединетите Нации (ОК), како што денеска најави приштинска „Коха диторе“. - Уште не сум сосема сигурен, но веројатно во Њујорк ќе оди...

Вучиќ нема да се состане со Тачи во Брисел

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во Брисел нема да се состане со својот косовски колега Хашим Тачи, односно дијалогот со посредување на ЕУ за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина засега е застанат. Одлуката на новинарите во Брисел, по средбата на Вучиќ со еврокомесарката Федерика Могерини, им ја пренесе Марко Ѓуриќ, директор на Канцеларијата за Косово при српската...

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...