fbpx
Таг: ЕУ санкции

таг: ЕУ санкции

Македонската влада ќе забрани увоз на нафта од Русија поради воената агресија врз Украина

Македонската влада ќе ги следи политиките на ЕУ и ќе воведе забрана за увоз на руска нафта во земјава, информираше денеска министерот за економија Крешник Бектеши по најновата одлука на Европската Комисија да забрани увоз на руско дизел гориво. Во одговор на новинарско прашање за тоа колкаво количество на руска нафта се увезува во земјава, министерот Бектеши одговори: „Согласно податоците што...

Украина има 13.000 загинати војници, Бајден би се сретнал со Путин ако тој сака да се заврши војната

Украинските власти информираат дека од почетокот на руската инвазија врз Украина загинале меѓу 10.000 и 13.000 украински војници, изјави денеска Михаило Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, пишува Би-Би-Си. Ниту Украина, ниту Русија имаат тенденција да објавуваат бројки за жртви во изминативе недели меѓу своите редови, а коментарите на Подољак засега не се потврдени од страна на украинската војска....

Санкциите кон Русија: крешендо

За една седмица Европската унија во три наврати (на 23, 25 и 28 февруари 2022) воведуваше нови санкции или ги менуваше постојните санкции кон Русија. Тие претходно беа најавувани на високо ниво, па се создаде и конфузија околу тоа за кои санкции се преговара, а кои се веќе во сила. Покрај внатрешните договарања, ЕУ ги усогласуваше санкциите и со...

Во Белорусија протестите продолжуваат и покрај репресијата и студот, Тихановскаја побара посилни санкции

Светлана Тихановскаја, противкандидат на долгогодишниот претседател на Белорусија, Александар Лукашенко, на последните избори во август, чија политичка судбина беше причина за долготрајните протести против режимот во Белорусија, побара проширување на санкциите против властите. Во меѓувреме, уличните протести во земјата продолжуваат и покрај студот и репресивното постапување на безбедносните сили против демонстрантите. Во интервјуто за германското списание „Шпигел“, Тихановскаја порача оти...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...