fbpx

Ердоган во историска посета на Атина, ќе се сретне со Мицотакис

На средбата на Ердоган со Мицотакис ќе присуствуваат и министрите за надворешни работи на двете земји, како и врвни дипломати

-

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган неделава ќе престојува во Атина на средба со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. И Грција и Турција имаат очекува од средбата неделава, пишува грчкиот весник Екатимерини.

На средбата на Ердоган со Мицотакис ќе присуствуваат и министрите за надворешни работи на двете земји, како и врвни дипломати. Екатимерини пишува дека е тешко изводливо Грција и Турција во 2024 година да успеат да постигнат договор за спорните прашања, вклучувајќи го суверенитетот над водите и воздушниот простор на одредени територии, кои предизвикуваат спорови подолго време меѓу двете земји. Досегашните билатерални разговори не доведоа до решавање на спорните прашања.

Грчките официјални лица веруваат дека Турција сака да продолжи со меѓусебната комуникација што беше возобновена во февруари 2023 година, но и дека можностите за компромис се минорни. Очекувањата се дека Мицокатис и Ердоган од Атина ќе потпишат заедничка изјава за посветеност на двете земји за разрешување на спорните прашања.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Скопскиoт аквадукт – заборавено наследство затрупано со отпад

Душеци од кревети, теписи, автомобилски гуми, завеси, градежен шут, искршени плочки, пластични пишиња. На ваква слика ќе наидете ако појдете да го посетите Скопскиот аквадукт близу Визбегово, покрај булеварот...