fbpx
Таг: реџеп таип ердоган

таг: реџеп таип ердоган

Турција ја поддржува кандидатурата на Финска и Шведска за НАТО

Членката на НАТО, Турција се согласи да го поддржи членството на Шведска и Финска во алијансата иако првично се спротивстави за кандидатурите на нордиските земји заради нивната подготвеност да ги примат курдските милитанти, пренесе Би-би-си. Министрите за надворешни работи од трите земји потпишаа заеднички безбедносен пакт кој се однесува на загриженоста на Турција. Русија силно се противи на приклучувањето на двете...

Русија вети дека ќе намали со инвазијата на Киев и Чернихив, во напад на Миколајев загинаа 7 луѓе

Руската војска во вторникот соопшти дека ќе ги намали операциите во близина на главниот град на Украина Киев, бидејќи разговорите донеле можен договор за ставање крај на жестоката и брутална војна, пренесе АП. Заменик-министерот за одбрана Александар Фомин рече дека овој потег има за цел да ја зголеми довербата во разговорите по неколку рунди неуспешни преговори за запирање на конфликтот. Фомин...

Турција ќе ѝ донира на државава 30.000 вакцини „Синовак“

Министерот за здравство Венко Филипче синоќа на својот фејсбук профил напиша дека Турција ќе ни донира 30.000 вакцини „Синовак”. Тоа било кажано од претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој вчера во Истанбул имаше работна средба со премиерот Зоран Заев и владини претставници. „Овој гест на солидарност е уште еден показател за искреното пријателство и соработка меѓу двете земји. Голема...

„Аја Софија“ после 86 години денеска отворена за верски обреди

Една од најпосетените туристички дестинации во Истанбул, „Аја Софија“, која од 1985 година се наоѓа на листата за светско културно наследство на УНЕСКО, од музеј, после 86 години, денеска е џамија за одржување на верски обреди. Вчера на влезот на храмот бил поставен нов натпис, на турски и на англиски јазик: „Големата џамија на Агиа Софија“. Од раните утрински часови...

Демант од Агенцијата „Анадолија“: Атиџе го поздрави Ердоган на турски јазик

Турската новинска агенција „Анадолија“, како реакција на текстот со наслов „Дали турската „Анадолија“ на Атиџе ѝ измисли поздрав и поддршка за Ердоган?“, испрати барање за демант и извинување до „Мета.мк“. Во продолжение го објавуваме демантот во целост: БАРАЊЕ ЗА ДЕМАНТ И ИСПРАВКА Почитувани, На ден 30.01.2020 година на вашата веб страница „Мета.мк“, објавен е текст со наслов „Дали турската Анадолија на Атиџе ѝ...

Од „немирите во Скопје“ до џамијата во Охрид има 175 километри и 100 светлосни години

Со формулацијата „Немири во Скопје: Македонците прават нереди поради доаѓањето на турскиот претседател Ердоган“ српскиот портал „Дневно.рс“ пласираше крајно неумесен обид за да се привлечат што е можно повеќе читатели со бомбастичен наслов. Тој е ставен над една нормална статија, всушност пренесена вест од српската новинска агенција „Бета“ за посетата на амбасадорката на Турција во Македонија, Тулин Еркал Кара на...

Ердоган до Пендаровски: Целосна поддршка од Турција за членство во ЕУ и во НАТО

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган во рамките на учеството на самитот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, во Сараево. „Во контекст на аспирациите на Северна Македонија за членство во НАТО, претседателот Пендаровски изрази очекување дека Големото национално собрание на Република Турција наскоро ќе го ратификува пристапниот протокол за членство во...

Еди Рама присуствуваше на промотивниот лет на „Ер Албанија“

Албанскиот премиер Еди Рама на 15 септември присуствуваше на првиот лет на „Ер Албанија“. Иако албанскиот премиер вели дека „Ер Албанија“ е албанска компанија, официјалните документи откриваат дека сопствеништвото на компанијата е помеѓу три страни, „Туркиш Ерлјанс“ со 49 отсто, државната агенција „Алб Контрл“ со 10 проценти и компанијата основана во Валона МДН Ивестмент со 41 отсто. Рама им се...

Иванов присуствуваше на инаугурацијата на Ердоган

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов заедно со сопругата Маја Иванова присуствуваше на инаугурацијата на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган. Од Кабинетот на Иванов соопштуваат дека тој му ја честитал на Ердоган победата и постигнатиот успех на предвремените претседателски и парламентарни избори и му посакал успешно извршување на претседателската функција. Иванов му се заблагодарил на Ердоган за досегашната поддршка од Турција и...

Иванов телефонски му ја честитал победата на Ердоган

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, телефонски му ја честитал победата на неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган на предвремените претседателски и парламентарни избори во Турција и му посакал успешно извршување на претседателската функција, информираат од кабинетот на Иванов. Во телефонскиот разговор биле разменети мислења за актуелните политички случувања во двете земји, при што претседателот Иванов се заблагодарил за сета...

Ердоган на средбата со Џафери го потврдил ставот за употребата на уставното име

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во рамките на официјалната посета на Турција, се сретнал со претседателот Реџеп Таип Ердоган во Анкара. Ердоган ја нагласил поддршката на Турција за интеграција на Македонија во НАТО, како и принципиелниот став во однос на употребата на уставното име на Република Македонија. „Тој подвлече дека Турција беше една од првите држави што ја призна нашата земја...

Иванов во официјална посета на Турција, ќе се сретне и со Ердоган

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и неговата сопруга Маја Иванова, од денеска престојуваат во официјална посета на Република Турција. Претседателот Иванов, во Анкара, ќе оствари билатерална средба со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган и со претставници на турскиот државен врв. Во рамките на посетата, Иванов ќе положи венец во Мавзолејот на Кемал Ататурк во Анкара. Иванов ќе одржи...

Ердоган ги предупреди Грција и Кипар за барањето на гас во Средоземно Море

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ги предупреди Грција, Кипар и меѓународните организации кои се во потрага по природен гас во Средоземното Море да не „ја преминат линијата“ и да не ги загрозат правата на Турција. Неговото предупредување е во период кога турски воени бродови продолжуваат со блокирање на достава на опрема за дупчење на Кипар кое го изведува италијанска...

Ердоган – Заев: Поддршка за добрососедските политики и за решавање на спорот со Грција

Премиерот Зоран Заев и претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, на денешната средба во Анкара констатирале дека двете земји имаат потенцијал за унапредување на економската соработка преку зголемување на турските инвестиции како и преку нови иницијативи од страна на Македонија. Ердоган ја поддржал иницијативата на Заев за зголемување на квотите за извоз на телешко и јагнешко месо во Турција и...

Заев: Парите од концесионерот „ТАВ“ ќе бидат вложени во значајни проекти

Премиерот Зоран Заев, во рамките на неговата дводневна посета на Турција, утрово се сретна со претставници на групацијата „ТАВ“, при шти биле утврдени приоритетите за инвестицијата од 45 милиони евра од концесионерот на аеродромот во Скопје. Парите, соопштуваат од Владата, ќе бидат вложени во значајни проекти за граѓаните. - Станува збор за инвестиции во градинки, училишта, одводни и канализациски мрежи и локални и регионални...

Папата и Ердоган сметаат дека не треба да се менува статусот на Ерусалим

Тероризмот не може да се доведува во врска со религиите, а борбата против ксенофобијата и исламофобијата треба да продолжи со заеднички сили, оцениле папата Франциск и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на нивната денешна средба во Ватикан, јави турската новинска агенција „Анадолија“. Неименуван извор од канцеларијата на Ердоган за агенцијата изјавил дека папата и турскиот претседател разговарале за повеќе важни...

Заев на 12 февруари во официјална посета на Турција, средби со Ердоган и Јилдерим

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев на 12 февруари ќе престојува во официјална посета на Република Турција, информира владината прес-служба. За време на посетата премиерот Заев ќе има средби со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, со турскиот премиер Бинали Јилдерим, како и со претседателот на турското Собранието, Исмаил Кахраман. По средбата со премиерот Јилдерим, двајцата премиери ќе имаат...

Ердоган: Нема прекин на акцијата против Курдите во Сирија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган изјави дека нема да ја прекине операцијата против Курдите во Африн на северот на Сирија, што предизвика загриженост помеѓу сојузниците на Анкара. Toj рече дека, операцијата позната како „маслиново гранче“ ќе биде завршена кога ќе биде постигната посакуваната цел. Турција ја обвинува курдската полиција за поврзаност со Курдистанската работничка партија која се смета за терористичка група,...

Ердоган ќе бара поништување на одлуката на Трамп за Ерусалим во ОН

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека ќе покрене иницијатива во ОН да се поништи одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим како израелска престолнина. Ердоган рече дека Турција најпрво ќе побара поништување на одлуката на Советот за безбедност на ОН и оти ако тој обид не успее прашањето ќе го покрене пред Генералното собрание на ОН. Лидерите на муслиманските...

Светот да го признае Ерусалим за престолнина на Палестина, порача Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на вонредниот самит на Организацијата за исламска соработка (ОИС) во Истанбул ги повика сите земји во светот да го признаат Ерусалим за престолнина на Палестина. - Ерусалим е нашата црвена линија. Израел е окупаторска и терористичка држава - изјави Ердоган на почетокот на самитот посветен на прашањето за Ерусалим. Ердоган, покажувајќи фотографија од палестинско момче...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...