fbpx

Ердоган прогласи победа на претседателските избори во Турција [галерија]

Ердоган излезе во јавноста и прогласи победа, а неговите приврзаници веќе со часови слават по улиците на Анкара и на Истанбул

-

Реџеп Таип Ердоган останува претседател на Турција. Според резултатите што ги објави агенцијата Анадолија, а се однесуваат на 98 отсто преброени избирачки места, Ердоган добил 52,10 отсто од гласовите, а неговиот противкандидат Кемал Киличдароглу 47,90 отсто.

Ердоган веќе излезе во јавноста и прогласи победа, а неговите приврзаници веќе со часови слават по улиците нa Анкара и на Истанбул, уште пред да бидат официјално познати резултатите. Сообраќајот на култниот плоштад Таксим во Истанбул е запрен, а огромни толпи се собрани пред неговата претседателска палата во Анкара.

„Го завршивме вториот круг од претседателските избори со наклонетост на нашата нација“, изјави Ердоган.

Говорејќи качен врз автобусот на кампањата, тој им се заблагодари на гласачите и рече дека му дале одговорност да владее со Турција уште пет години.

Ердоган го исмеваше Киличдароглу за поразот, велејќи „чао чао, Кемал“, додека поддржувачите исвиркуваа.

Таип Реџеп Ердоган владее со земјата веќе 20 години.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Терористички напад во Анкара, се разнесе бомбаш самоубиец

Во Анкара денеска се случи терористички напад кога бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа во близина на турскиот парламент, пренесе Би-би-си. Турскиот министер за внатрешни работи, Али Јерликаја, изјави дека „еден...