fbpx
Таг: Истанбул

таг: Истанбул

„Бездомните“ животни во Истанбул – хармонија во секојдневниот живот, без напади и изживување

Пеколен летен ден во Истанбул. Бегство од сончевите зраци наоѓаме во најблиското продавниче за вода. За разлика од Македонија, во градот на Босфорот пречекот на муштеријата е изненадувачки. Покрај продавачот, речиси во секое дуќанче има барем по една мачка или куче. Испружени покрај тутунот и наргилето на полиците на киосци, распослани по подот во климатизираните сувенирници, поспани по столиците...

Турција со пеколни температури – жителите и туристите бегаат по околните острови [фото-вест]

Турција, исто како и многу делови од светот се бори со последиците од климатските промени, со оглед на тоа што и таму се засилува жешкиот топлотен бран. Редакцијата на Мета.мк пренесува дел од атмосферата во Истанбул, каде што голем број жители и туристи деновиве се упатуваат на разладување кон околните острови, чекајќи ред за траект. Канцеларијата на гувернерот на Истанбул...

Ердоган прогласи победа на претседателските избори во Турција [галерија]

Реџеп Таип Ердоган останува претседател на Турција. Според резултатите што ги објави агенцијата Анадолија, а се однесуваат на 98 отсто преброени избирачки места, Ердоган добил 52,10 отсто од гласовите, а неговиот противкандидат Кемал Киличдароглу 47,90 отсто. Ердоган веќе излезе во јавноста и прогласи победа, а неговите приврзаници веќе со часови слават по улиците нa Анкара и на Истанбул, уште пред...

Турција пред избори: Од ветувања за бесплатен интернет за млади до политички спотови со ракија

„Ветување за вас! 5 гигабајти месечен интернет ќе биде бесплатен за младите“, е пораката на еден од многубројните билборди низ улиците на Истанбул на главниот опозициски кандидат Кемал Киличдароглу пред претседателските избори, кои во Турција ќе се одржат на 14 мај. Реџеп Таип Ердоган не останува без одговор. Во една од предизборните реклами на телевизиите, со слоганот „Продолжете со...

Пендаровски во Истанбул се сретна со вселенскиот патријарх Вартоломеј

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Истанбул се сретна г.г. Вартоломеј Први, Архиепископ Константинополски на Нов Рим и Вселенски патријарх. На средбата Пендаровски му се заблагодарил на Вселенскиот Патријарх за посебната улога во надминувањето на црковниот спор поврзан со нашата црква. „Преку неговата одлука од 9 мај 2020 година, денес нашата Црква се наоѓа во канонско единство со другите православни цркви,...

По објавата на мобилизација во Русија, за многу кратко распродадени авионските билети за Истанбул, Ереван, Белград

По најавената мобилизација во Русија на околу 300.000 луѓе, која почнува денеска, експресно почнало купување за авионски билети од Москва за земји во кои Русите можат да влезат без виза, како Турција, Ерменија, Грузија и Србија. Билетите за Истанбул и за Ереван се распродале во многу кус период, пишува „Бизнис Инсајдер“. Рускиот претседател Владимир Путин денеска објави делумна воена мобилизација,...

Автобуската несреќа на „Беса транс“ со 45 жртви главна вест во светските медиуми

Несреќата во соседна Бугарија ноќеска, кога во пожарот на автобус на „Беса транс“ од Рашче, Скопје, животите ги загубија 45 лица е во главните вести на најпознатите и највлијателните светски медиуми и на новинските агенции. Ројтерс, АФП, Дојче Веле, Си-Ен-Ен, Би-Би-Си во сервисите на англиски јазик известуваат за големата несреќа, изнесувајќи ги фактите и наводите за несреќата пласирани преку медиумите...

„Аја Софија“ после 86 години денеска отворена за верски обреди

Една од најпосетените туристички дестинации во Истанбул, „Аја Софија“, која од 1985 година се наоѓа на листата за светско културно наследство на УНЕСКО, од музеј, после 86 години, денеска е џамија за одржување на верски обреди. Вчера на влезот на храмот бил поставен нов натпис, на турски и на англиски јазик: „Големата џамија на Агиа Софија“. Од раните утрински часови...

Корона вирусот го сопре сообраќањето на возот Скопје – Приштина

Три дена по повторното воведување на брзиот воз меѓу Скопје и Приштина, косовската компанија ТРАИНКОС вчера го сопре сообраќањето на возот поради случувањата поврзани со вирусот COVID 19, информираат од Железници на РСМ - Транспорт. Прекинувањето на железничката врска меѓу Македонија и Косово е на неопределено време. По подолго време, овој воз почна да сообраќа на 9 март. Станува...

Три жртви и 179 повредени во авионска несреќа во Истанбул

Во авионска несреќа што се случи на аеродромот „Сабиха Гокчен“ во Истанбул вчеравечер, три лица ги загубија животите од повредите, а 179 се повредени. Авионот на „Пегасус ерлајнс“ полетал од Измир, а несреќата се случила при слетување на аеродромот во Истанбул, кога авионот се излизгал од пистата и се преполовил. Во миговите на несреќата имало силен дожд и спротивен ветер. Во...

Митрополитот Амфилохије: Не треба да не фаќа паника околу посетата на македонската делегација кај Вартоломеј

Белградскиот весник „Време“ објави интервју со Амфилохије, митрополит црногорско-приморски на Српската православна црква (СПЦ). Додека поголем дел од интервјуто  се однесува на тековните состојби со Црна Гора, тоа содржи и изјава во врска со спорот со македонската црква, МПЦ-ОА. ​Во главниот дел на интервјуто, Амфилохије ја обвинува црногорската власт за креирање на проблемот со Законот за слобода на вероисповед и...

Црковниот спор меѓу СПЦ и МПЦ „стигна“ до заговор на НАТО за разбивање на православието

Неодамнешната посета на техничкиот премиер Оливер Спасовски и екс-премиерот Зоран Заев на седиштетото на Вселенската патријаршија во Истанбул и разговорите со вселенскиот патријарх Вартоломеј предизвикаа голем интерес во српската јавност. Но, покрај информирањето, може да се сретнат и примери на развивање теории на заговор против СПЦ и воопшто против православието. Еден од помаркатните примери е оној што може да се види во текстот  што би требало...

Спасовски и Заев се сретнаа со Цариградскиот патријарх и го поканија да ја посети земјава

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, во придружба на доскорешниот премиер и претседател на СДСМ, Зоран Заев, како и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска во Истанбул, во седиштето на Цариградската патријаршија, имале средба со Вселенскиот патријарх г. г. Вартоломеј, информираа Владата и СДСМ. Посетата била на покана од Цариградскиот патријарх до Заев, како...

Железниците на Македонија и Турција разговараат за воведување воз Скопје – Солун – Истанбул

Железници на РСМ - Транспорт и Турските железници разговараат за можноста за пуштање во функција на туристички воз Истанбул - Солун - Скопје. Како што информираат од нашиот железнички оператор, директорот Орхан Муртезани разговарал за ова прашање за време на состанокот со генералниот директор на Турските железници (TCDD) на крајот од минатиот месец. Од државните железници на Турција доаѓа и...

Новиот истанбулски аеродром во функција од 6 април

Преселбата на најважната опрема од сегашниот меѓународен аеродром „Ататурк“ во новиот, меѓународниот аеродром „Истанбул“ ќе се случи на 5 и 6 април, по што новиот гигантски аеродром во Истанбул ќе влезе целосно во функција, јави турската државна телевизија ТРТ. Операцијата за преселба на опрема од над 47.000 тони ќе почне во 3 часот наутро на 5 април, петок, ќе трае...

„На кафе во Солун“ – нов проект на македонските и грчките железници

Македонски железници - Транспорт е во преговори со грчкото железничко претпријатие TrainOSE за воведување на нови поаѓања од Скопје за Солун, за туристичките центри Лептокарија и Неи Пори, но и за директна врска од Скопје до Истанбул. Проектот „На кафе во Солун“ ќе овозможи секојдневно железничко поврзување меѓу Скопје и омилената дестинација за шопинг на Македонците. Од МЖ-Транспорт велат дека...

Уапсени 23 странци во Истанбул кои планирале голем напад

Во голема операција на антитерористичките единици денеска во најголемиот турски град Истанбул се уапсени 23 странски државјани, под сомнение дека се припадници на терористичката Исламска држава и дека подготвувале голем напад. При претресите биле запленети голем број на документи на ИД и дигитални материјали.

Средношколка убиена од поранешното момче во Истанбул

Средношколка на возраст од 17 години е убиена, а две нејзини соученички се ранети откако во нив пред железничка станица во квартот Пендик во Истанбул со сачмарка стрелало поранешното момче на убиената, јавија светските агенции. Напаѓачот е 21-годишен маж, кој потоа се обидел да се самоубие сечејќи си ги вените на пожарните скали во училиштето каде учела убиената девојка. Училиштето е...

Маж од кров на зграда во Истанбул пука на возила

Маж од кров на зграда во Истанбул отворил оган на неколку возила, а во моментов властите се обидуваат да стапат во контакт со него и да го сопрат, јавува „Раша тудеј“. На видео-снимката која се појави на интернет се гледа маж како в рака држи пушка и мавта со неа, додека властите му дофрлаат од земја. Како што јавуваат турските медиуми,...

Повеќе од милион луѓе во Истанбул на годишнината од обидот за пуч

Повеќе од еден милион Турци во Истанбул синоќа беа на гигантскиот собир наречен „Епопеја на победата за демократија“, со кој беше одбележана првата годишнина од обидот за државен удар, што се случи на 15 јули лани. Мостот над Босфор, наречен Мост на мачениците на 15 јули, кој е долг 1,5 километар, беше исполнет со луѓе, а според некои проценки, имало повеќе...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...