fbpx

Пендаровски во Истанбул се сретна со вселенскиот патријарх Вартоломеј

На средбата било констатирано дека единствениот пат за добивање легитимен и целосно прифатен Томос за автокефалност, е оној кој го издава Вселенската Патријаршија

-

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Истанбул се сретна г.г. Вартоломеј Први, Архиепископ Константинополски на Нов Рим и Вселенски патријарх. На средбата Пендаровски му се заблагодарил на Вселенскиот Патријарх за посебната улога во надминувањето на црковниот спор поврзан со нашата црква.

„Преку неговата одлука од 9 мај 2020 година, денес нашата Црква се наоѓа во канонско единство со другите православни цркви, прифатена како рамноправна со сите останати“, наведено е во соопштението од претседателскиот кабинет.

На средбата било констатирано дека единствениот пат за добивање легитимен и целосно прифатен Томос за автокефалност, е оној кој го издава Вселенската Патријаршија.

„Поради тоа очекуваме, како држава и Црква од врховното институционално тело во православието, да ни го додели официјалниот документ за црковна самостојност – Томос за автокефалност“, стои во соопштението.

Со одлуките на Вселенската Патријаршија на нашата Црква ѝ се признава правото на користење на името Охридска Архиепископија, што значи црковен континуитет од 1000 години.

„Целосното заокружување на процесот на автокефалност е и од врвен национален интерес, бидејќи отвара можност за ново и духовно растење на Охридската Архиепископија, напредок и помирување во македонското општество и држава“, се вели во соопштението.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...