fbpx
Таг: Претседател

таг: Претседател

Бајден – Шји: САД и Кина ја обновуваат воената комуникација

Американскиот претседател Џо Бајден и кинескиот претседател Шји Џјинпинг имаа лична средба за прв пат по повеќе од една година. Тие се сретнаа на еден имот во близина на Сан Франциско и неформално се поздравија, јави Дојче Веле. Уште на почетокот Бајден повикал односите помеѓу Кина и САД да се уредуваат одговорно. Натпреварот меѓу двете земји, според него, не смее...

Неточна е веста за обид за атентат врз палестинскиот претседател Махмуд Абас

Видеото кое стана доста вирално, а за кое се тврди дека го прикажува нападот врз конвојот на палестинскиот претседател Махмуд Абас, всушност е видео од престрелка меѓу палестинската полиција и дилери на дрога. Генералниот политички комесар и официјален портпарол на палестинскиот безбедносен естаблишмент, генерал-мајор Талал Двејкат, соопшти дека шест палестински безбедносни офицери се повредени, од кои еден потешко, додека...

Пендаровски за случајот ИРЛ: Не на етикетирањето и дискредитирањето новинари и медиуми

Претседателот на државата се огласи со став во врска со судскиот спор на ИРЛ, повикувајќи на почитување на основните темели на демократијата. Претседателот Стево Пендаровски повикува на почитување на слободата на говорот и на почитување на институцијата „саморегулација на медиумите“. „Слободата на медиумите е директно поврзана со степенот на демократијата во едно општество и со заштитата на јавниот интерес. Новинарството...

Со старо видео погрешно се прикажува дека Макрон бил погоден со јајце во Египет

Видео од 2017 година снимено во Париз, на кое се гледа дека францускиот претседател Макрон бил погоден со јајце, погрешно се претставува дека е наводно од Египет. Неодамна Макрон го посети Египет во контекст на проблемите во Газа, меѓутоа средбата со египетскиот претседател помина во процедурален ред без никакви инциденти, наспроти наведеното во објавата што ја рецензираме, пишува „Вистиномер“...

Не е вистина дека Олена Зеленска потрошила 1,1 милиони долари на Картие накит во Њујорк

Не постои веродостојно сценарио кое ќе ја смести Зеленска некаде во близина на „Картие“ на Петтата авенија во Њујорк, на 22 септември 2023 година, датумот прикажан на фактурата прикачена на објавата. Таа и нејзиниот сопруг веќе го напуштија Њујорк вечерта на 20 септември, по што заминаа во Вашингтон каде што беа на 21 септември, а вечерта целосно ги напуштија...

Не е точно дека украинските медиуми монтирале лажни снимки од говорот на Зеленски во ОН

Невистина е објавата во која се тврди дека украинските медиуми со монтажа сакале да претстават дека за време на говорот на Зеленски во ОН во публиката имало повеќе слушатели отколку што навистина  имало. Станува збор за монтажа на оригиналното видео од украинските медиуми од страна на познат рускиот пропагандист, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме...

Манипулација: Стара изјава на Пендаровски за Гоце Делчев извадена од контекст

Во оваа објава на Фејсбук, изјавата на Пендаровски дадена пред четири години е намерно и тенденциозно прикажана без соодветниот контекст. Фактички, од негово интервју направено во јуни 2019 година на Алсат телевизија, извлечена е само една реченица од која погрешно се интерпретира она што го кажува претседателот. Тој во емисијата не вели дека „неспорна историска вистина е дека Гоце...

На ова видео не е Володимир Зеленски, туку аргентинскиот танчер Пабло Акоста

Повеќе странски проверувачи на факти објавија дека видеото не е од Зеленски, туку од Пабло Акоста. Тој е танчер, учител по танц и кореограф од Аргентина и самиот го објави видеото на 1 јуни , а на платформата има и неколку други негови слични видеа со танци. Ликот на Зеленски и ликот на Акоста се слични, па кога видеото...

Радев влезе во колизија со ЕУ заради „влијанието“ на С. Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев влезе во колизија со европските институции заради политиката кон Северна Македонија. Во понеделникот тој испрати остра реакција до европските лидери, откако неколку часа претходно, високиот претставник на ЕУ за надворешни работи Жозеп Борел, најави дека од европска гледна точка, нема пречка за пристапување на Северна Македонија, пренесе „Медиапул.бг“. Радев реагираше и го обвини Скопје за лобирање...

Пендаровски: Војната во Украина ја забави зелената транзиција

Глобалниот енергетски пазар е нарушен поради руската инвазија врз Украина и нема изгледи дека за брзо време ќе биде стабилизиран. Војната во Украина истовремено ја забави и зелената транзиција, а единствена шанса за малите држави е да имаат што е можно повеќе домашни извори на енергија и да бидат што е можно помалку зависни од увозот. Ова го истакна...

Ердоган прогласи победа на претседателските избори во Турција [галерија]

Реџеп Таип Ердоган останува претседател на Турција. Според резултатите што ги објави агенцијата Анадолија, а се однесуваат на 98 отсто преброени избирачки места, Ердоган добил 52,10 отсто од гласовите, а неговиот противкандидат Кемал Киличдароглу 47,90 отсто. Ердоган веќе излезе во јавноста и прогласи победа, а неговите приврзаници веќе со часови слават по улиците нa Анкара и на Истанбул, уште пред...

Сашко Георгиев експресно избран за нов претседател на Судскиот совет

Со осум гласа „за“ и четири „против“, на седница на Судскиот совет која беше закажана надвор од работното време, со соопштение кое доцна попладнево стигна до новинарите, за нов претседател беше избран Сашко Георгиев. Досегашната претседателка Весна Дамева не присуствуваше на денешната седница на Судскиот совет. Таа беше разрешена под околности кои дел од експертската јавност ги оцени како незаконски,...

Контраспин: Јолевски спинува околу случајот со обвинителката Ленче Ристоска

Наместо претседателот на Советот на јавни обвинители (СЈО), Антонио Јолевски, да ја повика обвинителката Ристоска на разговор од кој можеби и ќе дознае кој тргувал со влијание од Советот, тој и Советот ја упатуваат пред Етички совет за да оценел дали Ристоска со критиките и барањата за трансформација на СЈО сторила дисциплинска повреда и им го нарушила угледот. Ова,...

Бајден ја почна трката за нова кандидатура: „Ми треба уште време за да ја завршам работата“

Претседателот на САД, Џо Бајден, денеска ја почна својата кампања за повторен избор за претседател, порачувајќи им на гласачите во видео обраќање да му дадат уште време „за да ја заврши работата“ што неговата администрација ја почна пред две години, јави „Гласот на Америка“ (VOA). Бајден ќе биде еден од кандидатите што ќе се борат за официјалната кандидатура од двете...

Пендаровски: Скандалозно е барањето на Бугарија да учествува во уставните измени

Претседателот Стево Пендаровски го коментираше барањето од Бугарија да биде вклучена во процесот на уставните измени во земјава. Тој го оцени ваквото барање како „скандалозно“. „Такви барања не упатуваат ни окупаторите земјите, териториите, државите кои ги окупираат. Во 21 век е апсолутно непримерно да бара, да се мешаат во внатрешната политика и внатрешните политички и уставни процеси. Во таа смисла...

Фотошопирана фотографија од Зеленски, Бајден и првата дама на САД стана вирална на социјалните мрежи

Oваа објава е невистинита, виралната фотографија на којашто е прикажано дека американскиот претседтел Џо Бајден, наводно, ја ставил раката на задникот на Зеленски е дигитално изменета. Станува збор за манипулирана верзија на официјална фотографија споделена од новинарскиот тим на Белата куќа, на којашто се гледа како првата дама Џил Бајден и нејзиниот сопруг го допираат Зеленски на грбот, со рацете...

Војната во Украина, заканите за бомби и анти-НАТО реторика – главни дезинформациски наративи во декември

Дезинформациските наративи во декември забележани во медиумскиот простор во земјава, а кои се поврзани со странски влијанија и натаму во најголем број се поврзани со агресијата на Русија врз Украина, при што новина е тезата дека енергетското уништување на украинскиот електро-енергетски систем е нужност за да се дошло побрзо до мирот. На домашниот простор, покрај стандардните дезинформации поврзани со...

Елвин Вели избран за претседател на Здружението на јавните обвинители

На изборното собрание на Здружението на јавни обвинители на РСМ, избрани се новите органи и новиот претседател на Здружението, се вели во официјалното соопштение. Во наредниот период, со здружението ќе раководи Елвин Вели, јавен обвинител во Вишото јавно обвинителство Скопје. Тој првин беше избран во новиот Извршен одбор, којшто потоа ги избра новите носители на раководните функции на Здружението. Освен него, Спасенка...

Павле Беловски избран за претседател на ССНМ

Новинарот Павле Беловски беше избран за претседател на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) на вонредното изборно собрание кое се одржа во понеделникот во КЦ „Јадро“. Беловски, кој година и половина ја извршуваше функцијата вршител на должност, беше избран за претседател едногласно од присутните 46 членови на седмото собрание на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници. „Синдикатот на...

ЗНМ денеска избра ново раководство, Младен Чадиковски освои втор мандат

Новинарот Младен Чадиковски е реизбран за претседател на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). Маратонското гласање во хотелот „Александар Палас“ траеше речиси осум часа, при што на Изборното собрание на ЗНМ присуствуваа и гласаа рекордни 458 новинари, фоторепортери и сниматели од земјава. Според резултатите од гласањето, Младен Чадиковски доби 275 гласа и за него ова е втор мандат на чело...

ЕСМ понуди цена на струјата за 7,5 проценти повисока од претходно

ЕВН Хоме како Универзален снабдувач на електрична енергија, на тендерот за набавка на електрична енергија за задоволување на потребите на корисниците за периодот јануари-јуни 2024 добило само една понуда,...