fbpx
Таг: Претседателски избори

таг: Претседателски избори

Ердоган по победата со подбив кон опозицијата поради нејзините полиберални политики

Качен на автобус во Истанбул, па од балкон на неговата палата во главниот град Анкара, Реџеп Таип Ердоган вчера по претседателските избори, прогласи победа, што сепак уште не е официјална. Порача дека не победил само тој, туку и цела Турција и дека „до гроб” ќе биде со неговите приврзаници, јави Би-би-си. https://meta.mk/erdogan-proglasi-pobeda-na-pretsedatelskite-izbori-vo-turcija-galerija/ Во Анкара, тој говореше пред маса што тој ја...

Ердоган прогласи победа на претседателските избори во Турција [галерија]

Реџеп Таип Ердоган останува претседател на Турција. Според резултатите што ги објави агенцијата Анадолија, а се однесуваат на 98 отсто преброени избирачки места, Ердоган добил 52,10 отсто од гласовите, а неговиот противкандидат Кемал Киличдароглу 47,90 отсто. Ердоган веќе излезе во јавноста и прогласи победа, а неговите приврзаници веќе со часови слават по улиците нa Анкара и на Истанбул, уште пред...

Не е точно дека предвреме заокружени ливчиња за Бајден се броеле во Детроит

Нема ништо незаконско или нерегуларно во тоа гласачките кутии да се носат на место за пребројување 8 часа после завршувањето на гласањето. Меѓу овие гласачки ливчиња што се донесени на пребројување, имало не само гласови за Бајден, како што лажно се тврди во постот кој го рецензираме, туку имало гласови и за неговиот тогашен противкандидат Доналд Трамп. Но, во...

На изборите во САД следната година, вештачката интелигенција може да ги замени „велешаните“

Вештачката интелигенција со разни алатки набргу ќе може да креира купишта лажни содржини - фотографии, звучни записи и видеа - и да се обиде да ги замаја и излаже гласачите и дури и да влијае на исходот на избори, пишува меѓународната новинска агенција „Асошиејтид Прес“ во обемна анализа. Со тоа, на претседателските избори во САД следната година би можело да...

Тесна разлика меѓу Ердоган и Киличдароглу, Турција пред втор круг од претседателските избори

Втор круг на гласање на претседателските избори ја очекува Турција, откако ниту актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган, ниту опозиционерот Кемал Каличдароглу не го надминаа прагот од 50 отсто потребен за прогласување победа во првиот круг. Според резултатите познати во моментов, Ердоган води против ривалот, но не успеа да добие целосно мнозинство за да го продолжи 20-годишното владеење со оваа...

Турција утре гласа на претседателски и парламентарни избори

Невидени предизвици кои би можеле да стават крај на дводецениското владеење на Реџеп Таип Ердоган го очекуваат турскиот претседател на претседателските и парламентарните избори што утре ќе се одржат во Турција. Гласачите ќе одлучуваат за судбината на турската демократија помалку од три месеци по земјотресот на 6 февруари кога загинаа повеќе од 50.000 лица, а се раселија над 5,9 милиони...

Турција пред избори: Од ветувања за бесплатен интернет за млади до политички спотови со ракија

„Ветување за вас! 5 гигабајти месечен интернет ќе биде бесплатен за младите“, е пораката на еден од многубројните билборди низ улиците на Истанбул на главниот опозициски кандидат Кемал Киличдароглу пред претседателските избори, кои во Турција ќе се одржат на 14 мај. Реџеп Таип Ердоган не останува без одговор. Во една од предизборните реклами на телевизиите, со слоганот „Продолжете со...

За помалку од две недели, Ердоган го чека тесна изборна трка за нов мандат

Во Турција на 14 мај ќе се одржат претседателски и парламентарни избори, а светските медиуми веќе пишуваат дека акцентот ќе биде ставен на изборот на новиот претседател, бидејќи Реџеп Таип Ердоган по подолго време се соочува со сериозен противкандидат - Кемал Киличдароглу. Турската опозиција се одлучи да застане позади Киличдароглу, додека предизборните анкети покажуваат неизвесна трка во изборот на...

Бајден ја почна трката за нова кандидатура: „Ми треба уште време за да ја завршам работата“

Претседателот на САД, Џо Бајден, денеска ја почна својата кампања за повторен избор за претседател, порачувајќи им на гласачите во видео обраќање да му дадат уште време „за да ја заврши работата“ што неговата администрација ја почна пред две години, јави „Гласот на Америка“ (VOA). Бајден ќе биде еден од кандидатите што ќе се борат за официјалната кандидатура од двете...

Милатовиќ: Ова е историски ден, во следните пет години Црна Гора влегува во ЕУ

По 32 години ротирање од претседателската на премиерската позиција и обратно, лидерот на Демократската партија на социјалистите (ДПС) и актуелен претседател на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ заминува во политичката историја. Во вториот круг од претседателските избори што се одржа вчера, Ѓукановиќ убедливо изгуби од противкандидатот на движењето Европа сега, Јаков Милатовиќ. Според прелиминарните резултати на Центарот за мониторинг и...

Милатовиќ го победи Мило Ѓукановиќ на претседателските избори во Црна Гора

Јаков Милатовиќ е новиот претседател на Црна Гора откако на денешниот втор круг од претседателските избори успеа да го победи досегашниот претседател Мило Ѓукановиќ. Врз основа на преброени 94 отсто од гласовите, Милатовиќ освоил 60,1 отсто од гласовите во вториот круг, додека за Ѓукановиќ гласале 39,9 отсто од граѓаните кои излегле на гласање, јавува Радио-телевизија Црна Гора врз основа...

Клучни избори во Црна Гора: Ќе се продолжи ерата на Ѓукановиќ или ќе дојде просрпски кандидат

Во недела во Црна Гора се одржува вториот круг од претседателските избори, на кој граѓаните се пред клучен избор - да ја продолжат ерата на владеењето на Мило Ѓукановиќ или да го изберат Јаков Милатовиќ како просрпски кандидат за претседател на државата. Изминативе денови се мобилизира дијаспората и припадниците на малцинствата во Црна Гора за да се постигне што...

Избори во Црна Гора: Мило прв, но сите други против него во вториот круг

Актуелниот црногорски претседател Мило Ѓукановиќ освои најмногу гласови во првиот круг од претседателските избори што вчера се одржаа во Црна Гора. Сепак, предноста од над шест проценти во гласовите не му дава комоција на Ѓукановиќ пред вториот круг, бидејќи уште во првите часови по гласањето преостанатите претседателски кандидати изјавија дека ќе ги повикаат своите гласачи да не гласаат за...

Пригожин призна оти е поврзан со трол-фармите што се вмешуваа во избори

Евгениј Пригожин, шефот на руската платеничка компанија „Вагнер“ вчера призна дека ја основал и финансирал Internet Research Agency, компанијата што официјален Вашингтон ја нарекува „трол фарма“ што се вмешувала во претседателските избори во САД во 2016 година, јави Ројтерс. Пригожин честопати го нарекуваат „готвачот на Путин“, бидејќи неговата кетеринг-фирма има договор за снабдување со Кремљ. Тој е близок сојузник на...

Чешка доби нов претседател: Силниот поддржувач на Украина Петр Павел го победи Андреј Бабиш

Поранешниот чешки генерал Петр Павел, кој беше генерал во НАТО и ветеран во мировните мисии на Балканот, е нов претседател на Чешката Република. На вчерашните претседателски избори тој освои 57,8 отсто од гласовите, со што во вториот круг успеа да го победи поранешниот чешки премиер Андреј Бабиш кој освои 42,2 отсто од гласовите, пренесува Јуроњуз. Иако чешките претседатели имаат малубројни...

Фајон по втор пат ја предупредува Подгорица: Можно е ЕУ да ги прекине преговорите со Црна Гора

Словенечката министерка за надворешни работи Тања Фајон вчера по втор пат ги предупреди властите во Подгорица дека постои голема опасност ЕУ да ги прекине пристапните преговори со Црна Гора, доколку не успее и шестиот обид за деблокада на Уставниот суд на оваа земја, пренесува Радио Слободна Европа. „Уставниот суд е приоритет пред сите приоритети. Денеска разговаравме за тоа какви се...

Претседателот на САД му честиташе на Лула да Силва за победата на „слободните, фер“ избори во Бразил

Претседателот на САД, Џо Бајден му честиташе на новиот претседател на Бразил, Луиз Инасио Лула да Силва, којшто и претходно владееше во истиот мандат, по изборите од вториот крут за нов претседател на Бразил, јави „Ројтерс“. Претседателот на САД повика на „продолжена соработка“ на двете земји, Левичарот Лула го победи десничарскиот досегашен претседател Жаир Болсонаро во тесниот втор круг што означи...

Левичарскиот кандидат Лула успеа да го победи Болсонаро на изборите во Бразил

Радикално десничарскиот претседател Жаир Болсонаро не успеа да добие втор мандат за претседател на Бразил откако на вчерашните претседателски избори беше поразен од левичарскиот кандидат Луиз Инасио Лула да Силва, пренесува Би-би-си. Врз основа на 99,97 отсто од преброените гласови, поранешниот бразилски претседател Лула успеа да освои 50,9 отсто од гласовите, додека актуелниот претседател Болсонаро доби 49,1 отсто од...

„Би јадел Индиец без никаков проблем“: Видео со оваа изјава на бразилскиот претседател стана вирално

Во видео од 2016 година, кое сега е вирално, претседателот на Бразил Жаир Месиас Болсонаро тврди дека би јадел човечко месо. Тогаш тоа беше шокантна изјава, дури и за политичар кој ги славеше мачителите и повикуваше да бидат стрелани ривалите, пишува Гардијан. „Би јадел Индиец без никаков проблем“, кажа Болсонаро пред еден странски новинар во 2016 година, опишувајќи го патувањето...

Република Српска: Претседател на избирачки одбор на телевизија призна дека крадел гласови

Скандалозно пребројување на гласови на изборите во Република Српска е откриено само неколку часа по објавувањето на првичните изборни резултати од Централната изборна комисија, пренесува весникот Данас. Босанската телевизија БН била во посета на селото Крајишник, родното место на мајката на опозициската кандидатка за претседател на Република Српска, Јелена Тривиќ. Во ова населено место Тривиќ освоила 0 гласови на неделните...

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...