fbpx

Излезноста на изборите до 13 часот е 26,3 отсто

Вкупно 417,170 граѓани досега гласале на првиот круг на претседателските избори, што е 6 отсто повеќе во споредба со изборите во 2019 година, изјави ДИК

-

Излезноста до 13 часот во првиот круг од претседателските избори е 26,35 отсто. Гласале 430.364 граѓани, според податоците на Државната изборна комисија (ДИК). Оваа бројка е во реалност и повисока, имајќи предвид ДИК сè уште ги нема пребројано сите гласови.

Правото на глас го оствариле 6 отсто повеќе граѓани во споредба со изборите во 2019, рече на прес-конференција претседателот на ДИК Александар Даштевски.

Најголема излезност има во Новаци, каде 42,87 отсто од граѓаните гласале. Најмала излезност има во Врапчиште – само 10,18 отсто.

ДИК досега добил 140 приговори, од кои 16 се усвоени и на избирачите им се дозволило да гласаат. Отфрлени се 8 приговори, а 9 се одбиени. Останатите приговори се обработуваат.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.