fbpx
Таг: избори

таг: избори

Вистиномер: Изборите во Франција не се „украдени“, Ле Пен го призна поразот

Официјалните резултати од претседателските избори во Франција, после 100 процентно пребројани гласачки ливчиња по вториот круг од изборите,  потврдуваат дека победник е Емануел Макрон. Неговата противкандидатка Марин Ле Пен, уште веднаш по објавата на излезните анкети, според кои таа освои 41,8 насто од гласовите, додека актуелниот Макрон, освои 58,2 насто, се обрати на нацијата и го призна изборниот пораз, пишува...

Макрон ја победи Ле Пен на изборите во Франција и обезбеди втор мандат

Францускиот претседател Емануел Макрон со значителна предност ја победи својата ривалка од екстремната десница Марин Ле Пен на денешниот втор круг од претседателските избори во Франција. Како што пренесува Ројтерс, според предвидувањата, Макрон обезбеди втор мандат избегнувајќи нешто што ќе значеше политички земјотрес. Според првичните резултати, Макрон обезбеди 57 - 58 отсто од гласовите. Ваквите предвидувања обично се прецизни, но...

Србија денеска бира нов претседател, но и парламент и градоначалници

Во Србија утрово се отворија гласачките места за парламентарните, претседателските и локалните избори во 14 градови и општини, јавува агенцијата Танјуг. Право на глас на парламентарните и претседателските избори имаат 6.502.307 гласачи, кои можат да гласаат на 8.255 избирачки места. Тие денеска до затворање на гласачките места во 20 часот ќе одлучуваат меѓу 19 пратенички изборни листи, како и меѓу...

„Изборологија“ – првата онлајн друштвена игра за политичка едукација на младите

Здружението Лидери за едукација, активизам и развој (ЛЕАД) и Фондацијата Конрад Аденауер ја креираа „Изборологија“ - првата онлајн друштвена игра за зголемување на политичката едукација на младите. Играта им овозможува на играчите да „влезат во чевлите“ на лидер на замислена политичка партија и да учествуваат во парламентарните избори во нашата земја.  Примарна целна група за која е наменета играта се...

На парламентарните избори во Бугарија победува „Продолжуваме со промената“ на Кирил Петков и Асен Василев

Третите парламентарни избори во Бугарија годинава и втори вонредни, донесоа големо изненадување на политичката сцена - победник, по сè изгледа, ќе стане партијата „Продолжуваме со промената“ на поранешните технички министри Кирил Петков и Асен Василев . Веднаш зад оваа партијата е партијата ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов, која до последен миг беше сметана за иден победник, пишува бугарски...

ОДИХР: Во вториот круг на изборите негативна реторика и наводи за притисок врз гласачите

Вториот круг локални избори во Северна Македонија беше во натпреварувачки дух, изборната администрација вложи напори да одговори на некои процедурални недостатоци од првиот круг. Меѓутоа, негативната реторика и наводите за притисок врз гласачите и кандидатите продолжија да имаат негативно влијание на изборите, според денешната изјава на меѓународните набљудувачи од Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права (ОДИХР). Во...

Втор изборен круг: Денеска гласаат болните, немоќните, лицата со Ковид-19, затворениците

Денес на вториот круг на Локалните избори гласаат болните и изнемоштените, како и граѓаните кои се во изолација поради ковид-19. Овој втор изборен викенд бројот пријавени болни и изнемоштени е поголем отколку во првиот круг. На пример во Охрид и Дебрца, правото на глас се пријавиле да го искористат 112 лица повеќе од 17 октомври, односно вкупно 311. Освен болните...

Порталб: Препораките на ОБСЕ/ОДИХР остануваат неисполнети

Препораките на ОБСЕ/ОДИХР остануваат неисполнети, измените на Изборниот законик се усвоени во последен момент без широка дебата и консултации, а застапеноста на жените на листите за градоначалници и советници на локалните избори во 2021 година е незадоволителна. Ова се дел од забелешките кои беа нагласени во последниот извештај на ЕУ за напредокот на Северна Македонија, пишува Порталб.мк. Од вкупно 299...

Данела Арсовска: Ќе бидам градоначалничка на сите граѓани подеднакво

Независната кандидатка Данела Арсовска за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, на денешната прес-конференција изјави дека според последните податоци од Државната изборна комисија, таа е во водство пред Петре Шилегов со околу 5.334 гласа и таа влегува во вториот круг. „Ниту сум политичар, ниту планирам да се занимавам со политика“, рече Арсовска во своето и нафласи дека ќе биде градоначалничка...

Мицкоски: Ова не е финална победа туку чекор кон сигурна и интегрирана победа

„Ова е победа на младите, старите, жените, атеистите, муслиманите, уметниците, лекарите и буквално на сите. Победи народот“, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес-конференција во „белата палата“ прогласувајќи победа на локалните избори. Според него, ова не е, како што рече, финалната победа, туку „чекор кон сигурна и интегрирана победа“ рече Мицкоски пред бројните поддржувачи во седиштето на партијата. Тој реше...

Николовски: Локалните избори имаат втор круг, затоа кочи Мицко

ВМРО-ДПМНЕ се обидува да креира лажна еуфорија, изјави генералниот секретар и шеф на изборниот штаб на СДСМ, Љупчо Николовски вечерва на прес-конференција. Според него, СДСМ ќе добие најголем број на градоначалници на локалните избори и ќе победи. Николовски, исто така, посочи дека кандидатот на СДСМ, „Петре Шилегов ќе биде новиот градоначалник на Скопје бидејќи води пред Данела Арсовска“. „Ова не е...

Мицкоски преку социјалните мрежи прогласи победа на локалните избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва објави порака со честитка до гласачите и прогласи победа на локалните избори. „Народот е определен. Надежта e родена. За секој човек во Македонија. Заеднички за новата иднина. Победа и голема одговорност! Ви благодарам народе на Македонија!“, напиша Мицкоски на Фејсбук.

СДСМ очекуваат уште една сигурна победа, ВМРО обвинува за неправилности

Генералниот секретар и шефот на изборниот штаб на СДСМ, Љупчо Николовски на прес-конференција кажа дека денот минал мирно и во фер и демократска атмосфера и дека се очекува СДСМ да оствари уште една победа. Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев оцени дека денешните избори се многу важни за граѓаните. „Драго ми е што кампањата помина со доминантно позитивната атмосфера,...

ДИК: Ќе се гласа до 19 часот и 30 минути

„Иако беше предвидено избирачките места да бидат затворени во 19 часот, изборниот процес продолжува се додека не гласаат граѓаните кои се затекнати во објектите за гласање, односно до 19 часот и 30 минути“, соопшти на прес-конференција ретседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски. „До сега излегле 49,29 проценти од избирачите заклучно со 18 часот и 30 минути“, кажа Даштевски....

Бројни прекини на гласачкиот процес заради скинати гласачки лифчиња, фототографирање гласови и тепачки

Во 12.45 во СВР Скопје било пријавено дека дошло до прекин на гласањето на гласачкото место 2732 – градинка Лавче – Горно Лисиче, бидејќи Р.И.(80) од Скопје поради недоразбирање го скинала ливчето за гласање. Од страна на избирачкиот одбор изготвен е записник и по документирање на настанот гласањето во 13.18 часот продолжило. Во 13.00 часот во СВР Скопје, М.П. –...

МВР: До 12 часот 39 отсто помалку нарушувања на изборниот процес во однос на лани

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека до 12 часот денеска има 39 отсто помалку нарушување на јавниот ред и мир во текот на гласањето во однос на парламентарните избори минатата година. Не се регистрирани посериозни нарушувања, а гласањето главно се одвива мирно и без проблеми. Од регистрираните инциденти, имало случај на изборен поткуп, агитации и притисоци врз гласачите, но...

Пријави за изборни неправилности во Скопје, Амбасадата на САД добила пријава за „83 попречувачи со огнено оружје“

Комисијата за следење на евентуални нерегуларности на Јавното обвинителство соопшти за неколку пријави за изборни нерегуларности во Скопје, како и за пријава добиена преку Амбасадата на САД дека 83 криминалци добиле огнено оружје за да вршат изборни нерегуларности. Добиена е пријава дека засега непознати лица со две патнички моторни возила вршат изборен поткуп во Топаана и Шуто Оризари. Дадени се...

Лични карти ќе може да се подигнат и в сабота и недела, на денот на изборите

Во пресрет на претстојните локални избори што ќе се одржат в недела, 17 октомври, Министерството за внатрешни работи (МВР) извести Одделот за граѓански работи, односно сите отсеци за управни работи на оваа организациона единица при МВР (Куманово, Штип, Велес, Струмица, Битола, Охрид и Тетово) на 16 октомври, сабота ќе работат на прием на барања и издавање на лични карти...

Исходот од германските избори и надворешната политика, ЕУ и проширувањето

Исходот на германските избори е веќе јасен. Германските социјалдемократи (СПД) слават тесна, но значајна победа со 25,7% од гласовите. Историски најниски 24,1% доби ЦДУ/ЦСУ. Многу гласови се одлеаја од двете главни партии, главно кон Зелените (14,9%) и Либералите (11,5%), додека Левицата (4,9%,) и националистите (АфД) – 10,2% имаат пoслаб резултат од претходните избори имаат. Ваквиот исход на изборите води...

Политички барометар: Заев сè уште најпопуларен, СДСМ води со 2 отсто пред ВМРО-ДПМНЕ

Резултатите од „Политичкиот барометар“, анкета која ја спроведува агенцијата „Брима“ покажуваат дека, и покрај ниските рејтинзи на политичарите, најпопуларен политичар во Македонија во моментот е премиерот Зоран Заев за кого се изјасниле 11,8 отсто од испитаниците, додека за Христијан Мицкоски 7 отсто. Како што објави „Слободен печат“, од етничките Албанци, води Али Ахмети со 5,9 отсто, потоа Биљал Касами...

ФБИ изврши претрес на имотот на Трамп во Флорида

ФБИ изврши претрес во понеделникот во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за постапување со претседателските документи, вклучително и доверливи документи, кои...