fbpx
Таг: Претседателски избори

таг: Претседателски избори

Република Српска: Претседател на избирачки одбор на телевизија призна дека крадел гласови

Скандалозно пребројување на гласови на изборите во Република Српска е откриено само неколку часа по објавувањето на првичните изборни резултати од Централната изборна комисија, пренесува весникот Данас. Босанската телевизија БН била во посета на селото Крајишник, родното место на мајката на опозициската кандидатка за претседател на Република Српска, Јелена Тривиќ. Во ова населено место Тривиќ освоила 0 гласови на неделните...

Избори во БиХ: И Додик и Тривиќ тврдат дека водат во Република Српска, Изетбеговиќ призна пораз во Федерацијата

И Милорад Додик и неговата опозициска опонентка Јелена Тривиќ тврдат дека водат на вчерашното гласање за избор на нов претседател на Република Српска. Тривиќ уште синоќа ја објави победата на изборите, а на улиците во Бања Лука нејзините приврзаници славеа. Конечните резултати од претседателските избори во Република Српска ќе бидат соопштени денеска од страна на Централната изборна комисија. Опозициската кандидатка...

Вистиномер: Не е точно дека Бајден изгубил на претседателските избори во САД во 46 држави

Не е вистина дека 46 од 50 држави во САД утврдиле дека Бајден ги изгубил гласовите во нивната држава, како што се тврди во постот што го рецензираме. Пребројувања на гласовите од претседателските избори во 2020 година, поттикнати од Републиканската партија и Трамп, не беа спроведени во 46 држави во САД, туку во неколку држави. Бајден ги доби мноштвото од...

Вистиномер: Изборите во Франција не се „украдени“, Ле Пен го призна поразот

Официјалните резултати од претседателските избори во Франција, после 100 процентно пребројани гласачки ливчиња по вториот круг од изборите,  потврдуваат дека победник е Емануел Макрон. Неговата противкандидатка Марин Ле Пен, уште веднаш по објавата на излезните анкети, според кои таа освои 41,8 насто од гласовите, додека актуелниот Макрон, освои 58,2 насто, се обрати на нацијата и го призна изборниот пораз, пишува...

По првиот круг претседателски избори во Франција, Макрон има причини да се плаши од националистката Ле Пен

На вчера одржаниот прв круг претседателски избори во Франција убедливо најмногу гласови освои актуелниот шеф на државата Емануел Макрон, но неговата ривалка, односно второпласираната крајна десничарка Марин ле Пен, во одлучувачкиот втор круг на 24 април би можела да му создаде многу проблеми на Макрон, пишува Би-Би-Си. Според анкетите, трката за претседателската функција во вториот круг на 24 април би...

Франција утре избира претседател – Макрон во првиот круг во тешка битка со Ле Пен

Во Франција утре ќе се одржи првиот круг од претседателските избори. Досегашниот претседател Емануел Макрон се обидува да освои втор мандат како претседател, додека како главен ривал на изборите му е радикално десничарската кандидатка Марин Ле Пен. Податоците од анкетните истражувања што ги пренесува Ројтерс покажуваат дека изминативе недели се приближуваат рејтинзите на двајцата главни кандидати. На два дена пред...

В недела избори во Унгарија и во Србија: Орбан се бори да остане 20 години на власт, Вучиќ за нов мандат

На 3 април во Србија и Унгарија ќе се одржат избори коишто треба да определат кој ќе раководи наредните години со овие две земји. Во Унгарија, актуелниот премиер Виктор Орбан се бори да освои нов премиерски мандат на парламентарните избори. Тој веќе беше премиер во периодот од 1998 до 2002 година, како и од 2010 година до денес. Ако...

Опозицијата обединета ќе настапи на изборите во Србија што ќе се одржат на 3 април

Во Србија на 3 април ќе се одржат претседателски, парламентарни и локални избори, на коишто опозицијата ќе настапи обединето во коалиција „Обединета Србија“, јавува српскиот весник Данас.  Опозициски кандидат за иден српски претседател е Здравко Понош, генерал-потполковник на српската војска во пензија и поранешен началник на генералштабот. Носител на изборната листа на опозициската коалиција за парламентарните избори е Мариника Тепиќ, додека...

Левичарот со хрватски корени Габриел Бориц е нов претседател на Чиле

Левичарскиот кандидат Габриел Бориц, којшто е поранешен студентски лидер со хрватски корени, е избран за нов претседател на Чиле во вториот круг од претседателските избори, пренесува Гардијан. На пребројани речиси 97 отсто од гласовите на вчерашните избори, Бориц освоил 55,8 отсто од гласовите и води со 12 проценти пред крајнодесничарскиот противкандидат Хозе Антонио Каст. Пред своите приврзаници во главниот град...

Румен Радев освои втор претседателски мандат на изборите во Бугарија

Актуелниот бугарски претседател Румен Радев освои втор мандат на функцијата на вчерашниот втор круг од претседателските избори во Бугарија. Според обработени над 99 отсто од гласачките ливчиња, Централната изборна комисија утрово објави дека Радев освоил 66,7 отсто од гласовите на бугарските избирачи, додека противкандидатот од ГЕРБ Анастас Герџиков добил 31,8 отсто од гласовите. Излезноста на изборите беше околу 40...

Борисов: Целата ЕУ е против нас, за Северна Македонија ќе нè притиснат со финансиските инструменти

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов гостувајќи во емисијата „Здраво Бугарија“ на бугарската телевизија Нова денеска порача дека целата ЕУ е против Бугарија поради нејзиното постапување кон Северна Македонија во последните седум месеци. Борисов го цитираше францускиот претседател Емануел Макрон, дека до декември Македонија треба да почне преговори, а тоа, вели поранешниот бугарски премиер, значи оти ЕУ ќе ја принуди Бугарија...

Радев: Борисов претходно се скри под здолништето на Цачева, сега под тогата на ректорот

Пред пет години Бојко Борисов се сокри под здолништето на Цецка Цачева, а сега се крие под тогата на ректорот, порача Румен Радев, бугарскиот претседател и кандидат за втор претседателски мандат, откако доскорешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов не одговори на повиците на Радев да се кандидира за претседател, јави бугарски „Медиапул“. ГЕРБ, партијата на Борисов, по сè изгледа ќе...

Бугарскиот претседател Радев в четврток ќе го распушти парламентот и ќе назначи нова техничка влада

Кабинетот на Претседателот на Бугарија денеска соопшти дека претседателот Румен Радев в четврток, 16 септември, ќе го распушти парламентот и истиот ден ќе назначи нова техничка влада на Бугарија. Како што пишува бугарскиот медиум „Медиапул“, ова е третиот службен владин кабинет назначен од Радев. Првото назначување службена влада Радев ја направи веднаш по стапувањето на должност во јануари 2017 година, откако...

Трамп: Демонстрантите кои го прекршија Законот не ја претставуваат нашата земја

Како и сите Американци, револтиран сум од насилството и беззаконието при нападот врз Конгресот на САД. Америка е и секогаш мора да биде нација на редот и законот, вели Доналд Трамп во видео обраќање, на својот Твитер профил. „На демонстрантите кои се инфилтрираа во Конгресот: вие го осквернавивте седиштето на американската демократија. На оние кои се вклучуваат во акти на...

Конгресот на САД ја потврди победата на Џо Бајден, Трамп го призна поразот

Откако стотици приврзаници на претседателот Доналд Трамп вчера насилно упаднаа во Конгресот на САД, ноќеска по македонско време беше вратена контролата врз законодавниот дом и конгресмените се вратија на работа, па рано утрово ја потврдија изборната победа на новиот претседател на САД, Џо Бајден, јавуваат светските новински агенции. Конечната победа на Бајден над досегашниот претседател Доналд Трамп, кој се бореше...

Во Белорусија протестите продолжуваат и покрај репресијата и студот, Тихановскаја побара посилни санкции

Светлана Тихановскаја, противкандидат на долгогодишниот претседател на Белорусија, Александар Лукашенко, на последните избори во август, чија политичка судбина беше причина за долготрајните протести против режимот во Белорусија, побара проширување на санкциите против властите. Во меѓувреме, уличните протести во земјата продолжуваат и покрај студот и репресивното постапување на безбедносните сили против демонстрантите. Во интервјуто за германското списание „Шпигел“, Тихановскаја порача оти...

Русија и Иран се обиделе да се вмешаат во претседателските избори во САД, според американското разузнавање

Директорот на Националното разузнавање на САД, Џон Ретклиф изјави дека Русија и Иран се обиделе да се вмешаат во претседателските избори во САД. Ова обвинување тој го кажа на прес-конференција на која присуствуваше и директорот на ФБИ, Крис Реј. Само две седмици пред одржувањето на изборите за нов претседател, оваа објава е сигнал за вознемиреноста на врвните функционер на САД...

Обединетото Кралство со санкции против Лукашенко и уште седуммина претставници на режимот во Белорусија

Обединетото Кралство (ОК) покрена санкции против осуммина претставници на белорускиот режим, од кои првиот е претседателот Александар Лукашенко, поради повреда на човековите права во Белорусија по наместените избори, соопшти Доминик Рааб, министерот за надворешни работи на ОК. Според Министерството за надворешни работи, санкции има и за синот на белорускиот претседател, како и за други високи државни функционери. Овие мерки се...

Лукашенко положи заклетва за претседател, САД и ЕУ не го признаваат за легитимно избран

Александар Лукашенко за САД не е легитимно избран претседател, изјави претставник на Стејт департментот по вчерашното ненајавено положување заклетва на Лукашенко за нов претседателски мандат. „Изборите на 9 август не беа ниту слободни, ниту фер“, го пренесува Си-ен-ен ставот на американските власти. Официјалниот став на САД за непризнавање на Лукашенко доаѓа неколку дена откако високиот претставник на Европската Унија Жозеп Борел...

Дезинформации за навлегување на руската војска во Белорусија за да „ги смири демонстрациите“

Откако на социјалните мрежи и преку чет апликациите почнаа да се шират видеа на кои се гледаат воени транспортери и автобуси полни со војници, со тврдење дека тоа е руска војска која или веќе навлегла во Белорусија или „само што не влегла“, проверувачите на факти од Белорусија бргу ги разоткрија ваквите наводи како дезинформации. Како што нагласува Франак Вјачорка, аналитичар...

Заврши третото издание на Скопскиот поетски фестивал

Со соло концерт на гитара на Александар Бошков и гостинот Ади Имери синоќа заврши третото издание на Скопскиот поетски фестивал. На соло концертот му претходеше интернационално поетско читање на...