fbpx

Жителите на Тајван утре гласаат на клучни претседателски избори

Гласачите на Тајван ќе можат да бираат помеѓу тројца претседателски кандидати. Лаи Чинг-те е кандидатот на Демократската прогресивна партија, кој е приврзаник на досегашната цврста политика за зачувување на тајванската независност. Досегашните анкети предвидуваат негова победа

-

Во услови на заострени тензии меѓу Тајван и Кина во изминатиов период, тајванските избирачи утре гласаат на клучни претседателски избори, јавува Си-ен-ен. Изборите се одржуваат во услови кога Кина го зголеми своето воено присуство во Тајванскиот Теснец и Јужното Кинеско Море, и покрај предупредувањата што ги доби од меѓународната заедница.

Тајванските гласачи ќе треба да изберат нов лидер кој ќе ја наследи Цаи Инг-вен, првата жена-претседател на Тајван, која го завршува својот втор мандат по победата на изборите во 2016 и 2020 година. Цаи е член на Демократската прогресивна партија, која е омразена од кинеските комунистички лидери затоа што го гледа Тајван како суверена нација – наместо да биде дел од Кина како што бара Пекинг.

Цаи Инг-вен не може повторно да се кандидира поради ограничување на мандатот. Гласачите на Тајван ќе можат да бираат помеѓу тројца претседателски кандидати. Лаи Чинг-те е кандидатот на Демократската прогресивна партија, кој е приврзаник на досегашната цврста политика за зачувување на тајванската независност. Досегашните анкети предвидуваат негова победа, а истражувањата на јавното мислење покажуваат дека дури 63 отсто од жителите на Тајван одговориле дека се приврзаници на тајванскиот идентитет, додека само 31 отсто одговориле дека се чувствуваат како Тајванци и Кинези.

Тајванската опозиција ја сочинува националистичката партија Куоминтанг, чии лидери пребегнаа од Кина во Тајван во 1949 година и владееја со островот со железна тупаница речиси 40 години. Нејзин кандидат на утрешните избори е Хоу Ју-их, кој пак се залага за поблиски односи со Кина во наредниот период. Третиот кандидат од Тајванската народна партија (ТПП) е Ко Вен-је, кој вели дека ќе ја следи надворешната политика на досегашната претседателка, но и дека се залага за разговори со Пекинг.

Двете опозициски партии не успеаја да ги здружат силите за да изберат единствен кандидат во претседателската трка против владејачката партија, откако нивните лидери се скараа во живо на телевизија и на крајот регистрираа одделни претседателски кандидатури.

Право на глас на утрешните избори имаат речиси 20 милиони луѓе од Тајван, а Си-ен-ен пишува дека токму прашањето за идентитетот и тензичните односи меѓу Тајпеј и Пекинг било едно од најзначајните политички поделби што се присутни во Тајван и за време на предизборната трка.

Иако никогаш немале контрола врз Тајван, кинеското државно раководство и Кинеската комунистичка партија го гледаат Тајван како дел од нивната територија и подолго време “ветуваат” дека ќе го “обединат” островот Тајван со кинеското копно, ако е потребно и со примена на сила.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Жена од кочанско Оризари пронајдена удавена во канал за наводнување

Осумдесет и деветгодишна жена од селото Оризари, Кочанско, утрово била пронајдена удавена во канал за наводнување во близина на селото, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Удавената жена ја пронашол...