fbpx
Таг: кинеско влијание

таг: кинеско влијание

Уапсени тројца германски државјани за наводно шпионирање за Кина

Полицијата во Дизелдорф и Бад Хомбург уапси тројца германски државјани за шпионирање за кинеската тајна служба. Двајца мажи и една жена се во притвор, објави во понеделникот федералното обвинителство, пренесе германската новинска агенција ДПА. Тие наводно ѝ предавале на Кина информации за технологијата што може да се користи за воени цели најдоцна од јуни 2022 година. Двајца од осомничените се брачна...

Жителите на Тајван утре гласаат на клучни претседателски избори

Во услови на заострени тензии меѓу Тајван и Кина во изминатиов период, тајванските избирачи утре гласаат на клучни претседателски избори, јавува Си-ен-ен. Изборите се одржуваат во услови кога Кина го зголеми своето воено присуство во Тајванскиот Теснец и Јужното Кинеско Море, и покрај предупредувањата што ги доби од меѓународната заедница. Тајванските гласачи ќе треба да изберат нов лидер кој ќе...

Интервјуа, рубрики, емисии и колумни – растечко присуство на Кина во македонските медиуми

Телевизиски емисии, рубрики во весници посветени на Кина, колумни и интервјуа на кинескиот амбасадор во Северна Македонија, како и промоција и објава на медиумски содржини на водечките кинески медиуми кои се под директна контрола од Кинеската комунистичка партија. За разлика од намаленото влијание на Кина кај проевропското политичко раководство на земјава, податоците покажуваат дека изминатиов период расте влијанието на...

Италија се повлече од учеството во кинескиот проект „Појас и пат“

Италија официјално ја извести Кина дека се повлекува од иницијативата „Појас и пат“, која беше иницирана од кинескиот претседател Си Џинпинг во 2013 година, јавува Би-би-си. Владата предводена од премиерката Џорџија Мелони го извести Пекинг дека ќе престане да учествува во овој кинески проект до крајот на годинава. Италија беше единствената поголема земја од западниот свет, којашто се одлучи да...

Србија на граничните премини инсталира кинески скенери забранети од САД и ЕУ

Министерството за внатрешни работи на Србија на граничните премини со соседните земји започна да поставува мобилни скенери од кинескиот производител Nuctech, кои се забранети во САД, а во ЕУ компанијата е пред постапка за исклучување од тендерите поради безбедносни причини, пренесува Радио Слободна Европа на македонски јазик. Компанијата Nuctech е впишана на црната листа на САД уште од 2020 година,...

ВМРО-ДПМНЕ како апостол на кинески „Синохидро“, ги бранат за автопатот Кичево-Охрид

По најавите на премиерот Димитар Ковачевски за можно раскинување на договорот за изградба на автопатот Кичево-Охрид, опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ деновиве застана во одбрана на кинеската компанија „Синохидро“, која што беше избрана како изведувач токму од претходната влада на ВМРО-ДПМНЕ. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски во вчерашното гостување на „Сител“ вината за недовршување на автопатот ја префрли во неспособноста на менаџментот...

Германската министерка за образование: Внимателно со научната соработка со Кина

Неопходно е внимание во научната соработка со Кина, изјави германската министерка за образование и истражувања Бетина Штарк-Вацингер, пренесува германската новинска агенција ДПА.  „Позади секој кинески истражувач може да се крие Комунистичката партија, тоа треба да ни биде јасно“, изјави министерката за весникот „Велт“. Таа инсистира дека треба да се проверат сите облици на соработка, вклучувајќи ја и онаа помеѓу универзитетите, а...

Кинеското присуство во Западен Балкан – предизвик за придржување до вредностите и стандардите на ЕУ

Дали присуството на Кина во Западен Балкан потенцијално може да ја поткопа посветеноста на регионот да се придржува до европските вредности, како што се владеењето на правото, доброто владеење, животната средина, слободните медиуми? Во кои преговарачки поглавја може да се почувствува кинеското присуство и да се поврзе со пристапувањето во ЕУ? Каде се забележуваат кинески активности кои вршат влијание...

Европа преплавена од кинески електрични автомобили, бројките и во иднина ќе растат

Во Европа ќе порасне увозот на автомобили од Кина, кои се „апсолутно конкурентни не само по цена, туку и по технологија“, проценуваат стручњаците од Техничкиот универзитет во Кемниц, пишува германската новинска агенција ДПА.  Годинава се проценува дека ќе бидат увезени 600.000 возила, а во 2025 година бројката би пораснала и до 1,1 милион, вели експертот од институтот за автомобили во...

Германските компании известуваат за повеќе кибер напади од Русија и Кина

Кибер нападите врз компаниите во Германија сè повеќе се извршуваат од Русија и Кина, се вели во студијата на дигиталното здружение Битком објавена во петокот во Берлин, пишува германската новинска агенција ДПА. Од повеќе од 1.000 анкетирани компании низ сектори, 46 отсто одговориле дека нападите доаѓале од Русија оваа година, во споредба со 23 отсто во 2021 година. Уште 42 отсто...

Кина ја одби Србија за одложено плаќање на кредитите, Александар Вучиќ бара помош од ЕУ

Српската влада неодамна се обидела да договори репрограмирање на долгот што го има кон кинеските кредитори, но партнерите од Пекинг не биле заинтересирани за било какви отстапки за одложено плаќање на кредитите, пишува српскиот портал Демостат кој го пренесува и белградскиот неделник Време. По негативниот одговор што го добиле од Кина, претседателот Александар Вучиќ побарал помош од премиерот на Луксембург,...

Медиумски наративи за ЕУ како фактор за зголемено руско влијание во Северна Македонија

Кога се проценува влијанието кое ја изместува Северна Македонија од прокламираниот процес на демократски развој насочен кон прифаќање на вредностите на Европската Унија (ЕУ) и пристапување кон ЕУ, не смее да се занемари како во македонските медиуми се претставува уделот на одделни држави членки на ЕУ и како медиумските и политичките интерпретации влијаат на перцепцијата на самата заедница како...

Кина и македонското високо образование: Влијание сконцентрирано на државните универзитети

Кинеското влијание врз македонското високо образование е сконцентрирано првенствено на неколку државни универзитети во Македонија, и тоа преку континуирана соработка низ годините што резултирала со размена на студенти и универзитетски кадар и со потпишување на договори и меморандуми за соработка. Во соработката предничат три универзитети и тоа најстариот Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Универзитетот „Гоце Делчев“ и Универзитетот „Свети Апостол...

Штетни надворешни влијанија се присутни и во медиумите во Северна Македонија

Новата геополитичка реалност ги претвори медиумите, од средства за информирање, во софистицирано оружје. Иако во Република Северна Македонија ниту еден медиум не е во сопственост на правни или физички субјекти од Русија, Кина или Иран, сепак, нивните наративи се присутни во медиумската сфера. Новите медиуми, кои како платформа го користат Интернетот, се најкористени за промовирање на агендите на недемократски...

Социјалните мрежи и медиуми – лост за ширење на авторитарни пропаганди

Руската пропаганда користи различни форми на социјални медиуми и канали за ширење на својата пропаганда. Води војна во Украина, но води и хибридна војна со многу повеќе земји. Северна Македонија и Балканот се мета на оваа пропаганда, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Социјалните мрежи се најсилното оружје на руската пропаганда. Лаги, манипулации, извртувања на вистината....

Кинески капитал во регионот: Србија светски рекордер, Македонија во „златна средина“ [инфографик]

Во последните две години, Србија постанала светски рекордер според приливот на кинески капитал и кредитното задолжување од Кина. Алармантните податоци кај северниот сосед не се идентични со состојбата во Северна Македонија, која во изминативе три години немала забележителна инвестиција од Кина или кредит којшто бил подигнат од надлежните власти. Албанија и Косово се на самото дно според приливот на...

Влијанието на Бугарија – принцип на обратен азимут

За разлика од влијанието на Русија и Кина во С. Македонија, кое во најголема мера се шири врз основа на позитивна идентификација и посакувани и/или споделувани вредности, може да се каже дека она влијание, коешто го остварува Бугарија, се базира на одбивање, негирање, па дури и анимозитет, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Пишува: проф. д-р Мирјана...

Недељник: Србија е светски шампион во задолжување и прилив на капитал од Кина

Србија во 2022 и 2021 година била светски првак според задолжувањата и приливот на капитал од Кина, пишува српскиот неделник „Недељник“. Србија земала вкупно 8,03 милијарди долари како кредити од Кина, вклучувајќи ги и кинеските инвестиции, со што нашиот северен сосед во изминативе две години се искачил на самиот врв во светот, се наведува во истражувањето „China Global Investment...

Плашек: Земјите на Балканот се добра мета за Кина и нејзините штетни влијанија

Давид Плашек е водечки аналитичар на Црвената програма на невладината организација Европски вредности од Прага. Тој е докторанд на Карловиот Универзитет во Прага и еден од ретките научници што се бави со проучување на кинеската пропаганда во Европа. Балканот е интересна мета за оваа авторитарна пропаганда, пишува „Вистиномер“. Интервјуто подолу го пренесуваме во целост:   Кинеската пропaганда од неодамна започна да се...

Кина како пример: Медиумска промоција на недемократскиот вредносен систем

Едно од значајните влијанија со долгорочни негативни последици во Северна Македонија, а кое најчесто потполно се занемарува, е влијанието кое го има Кина. Ова влијание посебно се зајакнува во услови на голема корупција во државата, намалена доверба на граѓаните во институциите и нивната способност да се справат со истата и своевиден институционален хаос до кој доведува злоупотребата на демократските...

Почина Стојан Андов, првиот претседател на Собранието по осамостојувањето

На 89 годишна возраст, почина Стојан Андов, првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, поранешен пратеник и основач на Либералната партија. Роден е во 1935 година во...