fbpx

Уапсени тројца германски државјани за наводно шпионирање за Кина

Тие наводно ѝ предавале на Кина информации за технологијата што може да се користи за воени цели

-

Полицијата во Дизелдорф и Бад Хомбург уапси тројца германски државјани за шпионирање за кинеската тајна служба. Двајца мажи и една жена се во притвор, објави во понеделникот федералното обвинителство, пренесе германската новинска агенција ДПА.

Тие наводно ѝ предавале на Кина информации за технологијата што може да се користи за воени цели најдоцна од јуни 2022 година.

Двајца од осомничените се брачна двојка со компанија во Дизелдорф, а обвинителството другиот маж го опишува како соработник на агент на кинеското Министерство за државна безбедност.

Според обвинителството, тој „користел“ брачна двојка со компанијата како „посредник за контакти и соработка“ со луѓе од германските научни и истражувачки центри.

Компанијата потпишала договор за соработка со германски универзитет, кој подготвувал студија за кинески клиент за делови за моќни поморски мотори, какви што користат и воени бродови.

Во моментот на нивното апсење, обвинетите преговарале за истражувачки проекти кои би можеле особено да имаат корист за зајакнувањето на кинеската морнарица, се вели во соопштението.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Словенечкиот премиер е надовор од животна опасност но останува на интензивна нега

Словачкиот премиер Роберт Фицо веќе не е во животна опасност, но останува на интензивна нега четири дена откако беше застрелан од вооружен маж, изјави заменик-премиерот на земјата, а пишува...